تصویری غلطی علم پشت ماسک صورت

سریع نگاهی به

ویروسی غلطی مقالات علمی و دلایل پوشیدن ماسک صورت به ادعا می کنند که آنها بی اثر در کاهش انتقال COVID-19. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری گفته است که ماسک ممکن است کمک به جلوگیری از گسترش این بیماری است.

داستان کامل

یک ویدیو هل دادن اطلاعات غلط در مورد ماسک صورت متصلب تا صدها هزار نفر از نمایش ها در Facebook و YouTube قبل از آخر آن را حذف برای نقض پلت فرم جامعه استاندارد.

آن را با یک وعده برای پاسخ به این سوالات:

“ما به شدت سیاسی به نظر می رسد مانند هر کس به نوعی از تیم… اگر ما کنار احساسات و ما فقط نگاه حقایق چه حقایق می گویند در مورد پوشیدن یک ماسک صورت? چه علم می گویند در مورد ماسک های صورت و اینکه آیا یا نه آنها جلوگیری از گسترش ویروس ها مانند COVID-19?”

اما آن را نمی کند, گزارش, یا حقایق یا علم است.

از سمت راست شروع در آن به معرفی تصویری می شود آن را اشتباه — COVID-19 نیست یک ویروس است. بلکه این بیماری که ناشی از رمان coronavirus یا SARS-CoV-2.

از همه مهمتر بر خلاف آن ادعا می کنند که آن را از طریق سیاست با پوشیدن ماسک های تصویری در واقع می رود به غلط چندین مقاله علمی در تلاش برای حمایت از این ادعا که با پوشیدن یک ماسک صورت بی فایده است و یا حتی بدتر است که استفاده از آن مضر است به پوشنده لباس است.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توضیح داده شده است که پوشش صورت به منظور کمک به جلوگیری از گسترش این رمان coronavirus توسط حاوی قطرات تنفسی ایجاد شده که مردم سرفه و عطسه یا صحبت کنید. که نام منبع کنترل. CDC همچنین اشاره کرد که ماسک نباید پوشیده شود اگر آنها به احتمال زیاد به علت آسیب و گفت: نه هر کس قادر خواهد بود برای پوشیدن یک.

که توصیه CDC از اوایل ماه مارسزمانی که آژانس تغییر جایگاه اصلی خود را در استفاده از ماسک صورت در طول COVID-19 گیر با استناد به مطالعات جدید در انتقال از رمان coronavirus.

ما در نوشته های متعدد داستان توضیح و راهنمایی تصحیح اطلاعات غلط در مورد این مسئله.

با وجود همه که اطلاعات غلط در مورد ماسک همچنان ادامه دارد. این تصویری است که به خصوص جلا نمونه از آن تولید شده است به مانند یک تلویزیون اخبار بخش. آن را ارائه شده توسط بن سوان یک روزنامه نگار که برنده منطقه ای جایزه امی در سال 2005 و 2009. اما سوآن دارای اخیر بیشتر به عنوان برجسته شرکت میزبان یک نمایش به نام بوم مجسمه نیم تنه در روسیه مبتنی بر دولت-بودجه شبکه تلویزیونی RT که قبلا روسیه امروز او ساخته شده ویدئوها هل دادن تئوری های توطئه است. ویدیو تهیه شده توسط سوان وب سایت به نام حقیقت در رسانه ها.

مقالات با تمرکز بر مراقبت های بهداشتی کارگران

در این ویدئو سوان شروع می شود با استناد به هفت مقاله علمی. او نادرست اشاره به همه آنها را به عنوان “مطالعات” اما تنها دو نفر از آنها مطالعات در حالی که بقیه در حال بررسی است. بررسی اغلب جامع تر از مطالعات فردی از آنجایی که آنها ارائه یک نمای کلی از علمی مسئله با تجزیه و تحلیل مطالعات مربوطه و اگر چه آنها ارائه نمی دهد حقایق جدید و یا یافته های خود را.

پس از لیست مقالات سوان می گوید: “همه این RTCs تصادفی کنترل شده آزمایش است که اساسا مجموعه ای برای تعیین اینکه آیا یا نه این N95 ماسک ماسک برای کمک به جلوگیری از گسترش ویروس ها در این محیط و در تمام این مطالعات نشان داد که آنها نه.”

نه تنها آن را به اشتباه می گویند همه آنها RTCs یا کارآزمایی بالینی تصادفی — به ما گفت: پنج نفر از آنها در حال بررسی آن دسته از انواع مطالعات — آن را نیز اشتباه برای توصیف یافته های خود را که در راه است.

یکی از مطالعات انجام شده و دو تا از نظرات او به نقل از نگاه چگونه N95 ماسک در مقایسه با فولاد ماسک در حفاظت از سلامت کارکنان مراقبت از بیمار شدن و بقیه آنها به طور مشابه بیشتر مورد بررسی قرار چگونه ماسک به طور کلی انجام شده در حفاظت از کارکنان مراقبت های بهداشتی از بیماری است.

این مهم است به یاد داشته باشید که تقریبا تمام مطالعات پوشش داده شده در این بررسی در مورد برخورد با استفاده از ماسک توسط کارکنان مراقبت های بهداشتی که قرار گرفتن در معرض بیشتر به بیماران آلوده از عموم مردم. آنها نیز با تمرکز بر حفاظت از عفونت نیست و منبع کنترل.

سوآن سپس ادعا کرد: “در سال 2019 مطالعه تفاوت معنیداری با پوشیدن N95 ماسک ماسک. دوباره اتفاق افتاده است در سال 2020 است.”

اما 2019 مطالعه نگاه اثر N95 ماسک در مقایسه با فولاد ماسک برای جلوگیری از مراقبت های بهداشتی کارگران از گرفتن آنفولانزا و دیگر عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی در جغرافیایی متنوع بالا-قرار گرفتن در معرض سرپایی تنظیمات.” آن را بررسی استفاده از ماسک ها به عنوان منبع کنترل شامل گسترش یک ویروس در جمعیت عمومی است. آن را نیز شامل نمی شود یک گروه از افراد مورد مطالعه که نمی پوشیدن ماسک در همه, بنابراین نتایج از کسانی که به تن فولاد ماسک یا N95 ماسک نمی تواند نسبت به نتایج غیر ماسک پوست را کاهش می دهد.

2020 “مطالعه” است که در واقع یک بررسی که شامل 2019 مطالعه همراه با پنج تن دیگر مطالعات مشابه به دنبال تا حد زیادی در اثر ماسک در حفاظت از سلامت کارکنان مراقبت از بیمار شدن.

که بررسی شامل تنها یک مطالعه که نبود متمرکز بر کارکنان مراقبت های بهداشتی. منتشر شده در سال 2009 است که مطالعه نگاه استفاده از ماسک در خانواده با کودک بیمار و متوجه شد که اگر ماسک استفاده نمی شود به طور منظم و به درستی آنها نمی تواند موثر در کنترل گسترش فصلی ویروس ها. “اما” این مطالعه نشان داد “در طول شدید بیماری همه گیر در هنگام استفاده از ماسک صورت ممکن است بیشتر همه گیر انتقال در خانواده ها می تواند کاهش می یابد.”

همانطور که ما قبل از نوشته شده اند وجود دارد مطالعات نسبتا کمی در اثر ماسک صورت در عمومی و آنهایی که انجام شده است در حال متناقض و یا مشاهده نشد بزرگ اثر.

سوآن می رود به ادعای (تأکید اضافه شده): “هیچ مطالعه دیگری که انجام داده بود نیز در سال 2020 است. آن را انجام شده توسط یک گروه از محققان در هنگ کنگ است. این مطالعه انجام شد فقط قبل از COVID-19 هیستری گرفت و نتایج آن منتشر شد فقط چند هفته پیش و یک بار دیگر آن محققان دریافتند همان چیزی که وجود دارد در واقع هیچ آماری دلیل به این باور است که ماسک های صورت از شما محافظت خواهد کرد اما استفاده نادرست از یک ماسک صورت در واقع شما قرار می دهد در معرض خطر بیشتری از آلودگی.”

این یک نقد و بررسی از پیش از تکمیل مطالعات یک مطالعه جدید و این نگاه تا حد زیادی در چگونه موثر روش های مختلف — از جمله پوشیدن, ماسک, بهداشت دست, پوشش سرفه و عطسه و تمیز کردن سطوح — خواهد بود در پاسخ به پاندمی آنفلوانزا. این بررسی شامل مطالعات از ماسک های صورت استفاده می شود برای کنترل منبع اما متوجه شد که “[m]ost مطالعات underpowered به دلیل محدود حجم نمونه و برخی از مطالعات نیز گزارش شده کمتر از حد مطلوب پایبندی در این صورت ،

محققان همچنین گفت: “ما با پیدا کردن شواهد که فولاد-نوع ماسک صورت موثر در کاهش آزمایشگاه تایید آنفلوانزا و انتقال و یا زمانی که پوشیده شده توسط افراد آلوده (منبع کنترل) و یا توسط افراد در کل جامعه به منظور کاهش حساسیت خود را. اما به عنوان با بهداشت دست, ماسک صورت ممکن است قادر به کاهش انتقال عفونت های دیگر و در نتیجه ارزش در یک پاندمی آنفلوانزا زمانی که بهداشت و درمان از منابع کشیده می شوند.”

سوآن منتشر پیگیری تصویری حدود یک هفته پس از نسخه اصلی و با اتکا به شدت در این مقاله ادعا که آن را “ثابت می کند که ماسک های صورت نمی جلوگیری از گسترش یک ویروس است.”

اما یکی از محققان که در کار کاغذ بنیامین Cowling گفت: ما از طریق ایمیل “این غلط است که می گویند که بررسی ما وجود دارد گفت: هیچ اثر ماسک صورت. ما تنها می تواند حکومت را بسیار بزرگ جلوه.”

Cowling, متخصص اپیدمیولوژی در دانشگاه هنگ کنگ می گوید که “در حالی که ما از این گفته بود که اثر قابل توجهی می تواند امکان حذف نیست که ماسک کاهش انتقال 10% یا 20%. آن خواهد بود مفید اثر اندازه است.”

او همچنین اشاره کرد در توییتر که او و همکارانش با کار سازمان جهانی بهداشت در سال 2019 به آمده تا با دستورالعمل برای کاهش بیماری همه گیر آنفلوآنزا. این دستورالعمل توصیه به پوشیدن ماسک در “شیوع شدید و یا بیماری های همه گیر.”

به عنوان برای این ادعا که با استفاده از یک ماسک نادرست می تواند “قرار داده و شما را بیشتر در معرض خطر آلودگی” که امکان ذکر شده است در یک جمله در این مقاله که مربي موقت هدايت از این که پرداختن به همه گیر H1N1 در سال 2009. که دو صفحه ای که مقاله را توضیح نمی دهد که چه احتیاط این است که بر اساس, اما آن را غیر روحانی کردن بهترین شیوه برای پوشیدن ماسک در عموم گفت:

اگر ماسک در حال فرسوده استفاده مناسب و دفع ضروری است برای اطمینان از آنها به طور بالقوه موثر است و برای جلوگیری از هر گونه افزایش در خطر انتقال در ارتباط با استفاده نادرست از ماسک است. اطلاعات زیر در استفاده صحیح از ماسک مشتق از شیوه های مراقبت های بهداشتی تنظیمات:

  • محل ماسک با دقت به پوشش دهان و بینی و کراوات و ایمن برای به حداقل رساندن هر گونه شکاف بین صورت و ماسک
  • در حالی که در حال استفاده, اجتناب از لمس کردن ماسک − هر زمان که شما را لمس با استفاده از ماسک برای مثال هنگامی که از بین بردن و یا شستن دست پاک توسط شستشو با آب و صابون یا استفاده از الکل بر اساس handrub
  • جای ماسک با تمیز و خشک ماسک به عنوان به زودی به عنوان تبدیل شدن آنها به خام/مرطوب
  • آیا استفاده مجدد از تک-استفاده از ماسک − دور انداختن تک-استفاده از ماسک پس از هر بار استفاده و دور از آنها را بلافاصله پس از از بین بردن.

سوآن بعدی بر اساس ادعای خود در مورد آلودگی و گفت (تأکید اضافه شده): “آنچه به ما گفته شده است بیش و بیش از این است که اگر شما فقط به پوشیدن یک ماسک پارچه بیش از صورت خود را و آن را بهتر از هیچ چیز است, بنابراین شما باید انجام دهید که. و تا آنجا که ما ده ها میلیون نفر از مردم راه رفتن در اطراف با پارچه ماسک بر روی صورت خود. در حال حاضر دریافت این کار در سال 2015 وجود دارد در واقع یک مطالعه انجام شده در نظر گرفتن یک نگاه در ماسک های پزشکی در مقابل فقط یک ماسک پارچه و یا نه با پوشیدن یک ماسک پارچه خواهد محافظت در برابر گسترش یک ویروس و آنچه که از مطالعه نشان داد در سال 2015 باید زنگ شما. نه تنها با پوشیدن یک ماسک پارچه نه جلوگیری از گسترش یک ویروس در واقع می تواند شما را در خطر بیشتری برای ابتلا به این ویروس است.”

این مطالعه به نظر نمی آید در اثر ماسک به عنوان منبع کنترل در کاهش گسترش یک ویروس است که به دلیل CDC توصیه می کند با پوشیدن آنها. مانند بسیاری از دیگر مقالات ذکر شده در این ویدئو را نگاه چگونه به ماسک موثر در حفظ سلامت کارکنان مراقبت از بیمار شدن. و مانند 2019 مطالعه آن را شامل نمی شود یک گروه که عینک بدون ماسک, بنابراین آن را نمی گویند یا نه پارچه ماسک ممکن است ارائه حفاظت بیشتر از ماسک در همه.

مطالعه پیدا نکرد که در “[m]oisture احتباس استفاده مجدد از پارچه ماسک فقیر و تصفیه ممکن است منجر به افزایش خطر ابتلا به عفونت است.” اما گفت که “[f]urther تحقیقات مورد نیاز است برای اطلاع رسانی به استفاده گسترده از پارچه ماسک در سطح جهان است.”

همچنین نویسندگان این مطالعه منتشر شد بیانیه ای در این سال برای روشن کردن سوالات خود را در مورد 2015 یافته ها در رابطه با COVID-19. آنها با اشاره به کمبود تجهیزات حفاظت شخصی و توضیح داد که در مطالعه انجام شده در ویتنام پارچه ماسک نشده اند ممکن است شسته به خوبی به اندازه کافی که اثربخشی یک ماسک می تواند بسته به مواد و تعداد لایه ها استفاده می شود.

در بالا از آن, Raina مک اینتایر بود که منجر محقق در این مطالعه روشن به FactCheck.org در یک ایمیل “یافته های این مطالعه نیست ترجمه به جامعه یا تمام پارچه ماسک.”

مک اینتایر که سران این برنامه امنیت زیستی در دانشگاه نیو ساوت ولز’ کربی موسسه در ادامه می گویند “نیز وجود دارد که این موضوع از منبع کنترل, است که در جلوگیری از بیرون انتقال از فرد آلوده. یک چهره پوشش فراهم می کند یک مانع فیزیکی.” او تاکید کرد که قابل استفاده مجدد ماسک باید پس از هر استفاده تمیز.

اسطوره Rebreathing ویروس

سوآن بعدی ساخته شده این جارو ادعا می کنند: “با پوشیدن یک ماسک صورت منظم ناسالم برای شما و متعدد وجود دارد که مطالعات نشان می دهد که.”

که بر اساس به طور کامل در یک مقاله نوشته شده توسط دکتر راسل Blaylock که تن به تن چندین مشکوک ادعا می کند در طول سال و می نویسد: طب جایگزین عضویت در خبرنامه. سوآن با تمرکز بر این بخش از Blaylock مقاله که گفت: کارکنان بهداشتی باید گزارش گرفتن سردرد طولانی مدت با استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی است که حمایت دو مطالعات ذکر شده در Blaylock مقاله. این مطالعات در نگاه کارکنان مراقبت های بهداشتی که عینک N95 ماسک برای ساعت در یک زمان نه خریداران پوشیدن پارچه صورت پوشش برای رفتن به فروشگاه مواد غذایی.

سوآن هم از خواندن بخش دیگری از Blaylock مقاله paraphrasing آن این است: “وجود دارد خطر دیگر به پوشیدن این ماسک به صورت روزانه به خصوص اگر شما با پوشیدن آن را برای چند ساعت. هنگامی که یک فرد آلوده به یک ویروس تنفسی آنها را اخراج برخی از این ویروس با هر نفس. اما اگر شما با پوشیدن یک ماسک به خصوص N95 ماسک, شما در حال تنفس در این ویروس هر بار که شما تلاش برای اخراج آن.”

سوآن را توضیح نمی دهد آنچه که او بدان معنی است اما آن را برای تلفن های موبایل مانند یک ادعای ما افشا و خنثی زمانی که از آن ساخته شده بود در این ویدئو ویروسی به نام “Plandemic” که پر از رسانه های اجتماعی تغذیه در ماه مه. در این ویدئو Judy Mikovitsیک سابق خستگی مزمن محقق ادعا کرد: “با پوشیدن ماسک به معنای واقعی کلمه فعال شدن ویروس خود را. شما در حال گرفتن بیمار از خود را فعال coronavirus عبارات و اگر آن اتفاق می افتد به SARS-CoV-2 و سپس شما یک مشکل بزرگ است.”

کارشناسان ما به صحبت در آن زمان گفت: او ادعا نمی نگه دارید تا. Linsey Marrاستاد مهندسی عمران و محیط زیست در ویرجینیا که مطالعات هوابرد انتقال بيماري به ما گفت پس از آن, “اگر شما در حال ریختن (تنفس) ویروس پس از آن شما در حال حاضر آلوده. حتی بدون ماسک آلوده به افرادی که در حال ریختن ویروس احتمالا rebreathe برخی خود را از ویروس ها وجود دارد اما در حال حاضر میلیاردها برابر بیشتر ویروس ها در بدن شما است. امیدوارم ماسک حفاظت از افراد دیگر از خود exhalations.”

همچنین این واقعیت-بررسی سازمان علوم بازخورد خطاب همان Blaylock مقاله که سوآن اشاره کرد, رد کردن این ادعا که با پوشیدن یک ماسک کنسانتره “بازدم ویروس” در بینی که آنها را می فرستد به مغز است. علم بازخورد آن را به نام “پشتیبانی نشده و غیر منطقی است.” آنها نوشت: “اگر کسی بازدم ویروس پس از آن آنها در حال حاضر آلوده. گسترش عفونت می تواند تا حد زیادی تعیین چگونه به خوبی سیستم ایمنی بدن شخص دعوا کردن عفونت نیست که آیا آنها استنشاق ذرات ویروس است که آنها قبلا بیرون رفته.”

بد نمایش دادن دکتر Fauci

سوآن پیچیده شده تا با ارائه اطلاعات نادرست با هدف Dr. Anthony Fauci, مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری های عفونی.

“حتی بزرگترین, دکتر, از همه آنها در این کشور Dr. Anthony Fauci که نگه می دارد صحبت کردن در مورد این موضوع مراجعه کننده به پوشیدن یک ماسک صورت که بیشتر نمادین است. گوش دادن به حرف های او — او آن را به نام, ‘عمدتا نمادین'” سوآن گفت.

در اینجا چیزی است که Fauci در واقع گفت: در سی ان ان “اتاق خبر”: “من آن را می پوشند به این دلیل است که به اعتقاد من آن موثر است. آن را 100 ٪ موثر است. منظورم این است که آن را نوعی احترام به شخص دیگری و آن شخص احترام به شما — شما با پوشیدن یک ماسک آنها با پوشیدن ماسک شما محافظت از هر یک از دیگر. منظورم این است که من آن را انجام دهد زمانی که من در این مکان برای دلایل یک) من می خواهم برای محافظت از خودم و محافظت از دیگران و همچنین من می خواهم به آن را به عنوان یک نماد برای مردم را به دیدن است که این نوع از چیزی که شما باید انجام دهند.”

صرف نظر از Fauci واقعی پیام سوآن را پیچیده نسخه از آن را به منظور جلب نتیجه گیری که توصیه به پوشیدن ماسک های صورت است که در مورد سلامت عمومی اما در مورد “ارائه عمومی است.” به دنبال در دوربین سوان پرسید: “آیا ما مجبور به ارائه صرفا به دلیل سیاستمداران می خواهند ما را؟”

مانند خود ساختگی ادعا می کند بر اساس نادرست از مقالات علمی که ادعا می کنند بر اساس اطلاعات نادرست از Fauci بیانیه. سوآن ارائه هیچ حمایت بیشتر برای آن است.

یادداشت سردبیر: FactCheck.org یکی از چندین سازمان کار با Facebook به کم ارزش کردن اطلاعات غلط به اشتراک گذاشته شده در رسانه های اجتماعی. ما داستان های قبلی را می توان در اینجا یافت نشد.

منابع

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری. “در مورد پارچه پوشش صورت.” به روز شده در 28 ژوئن سال 2020 است.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری. “ملاحظات برای پوشیدن پارچه پوشش صورت — کمک به کاهش سرعت گسترش COVID-19.” به روز شده در 16 Jun 2020.

مک دونالد, جسیکا. FactCheck.org. “COVID-19 ماسک صورت, مشاوره توضیح داد.” 6 Apr سال 2020 است.

کالینز بن. روزانه وحش. “دیدار با بن سوان جمهوریخواه Pizzagate Truther میزبانی آتلانتا CBS اخبار شبانه.” 11 Apr 2017.

Jacobs, جاشوا, et al. “استفاده از فولاد ماسک صورت برای کاهش بروز سرماخوردگی در میان کارکنان مراقبت های بهداشتی در ژاپن: کارآزمايی بالينی تصادفی کنترل شده.” مجله آمریکایی کنترل عفونت. 12 Feb 2009.

Radonovich لوئیس جونیور, et al. “N95 ماسک در مقابل ماسک های پزشکی برای پیشگیری از آنفلوانزا در میان پرسنل بهداشت و درمان — یک کارآزمایی بالینی تصادفی.” JAMA. 3 Sep 2019.

طولانی Youlin, et al. “اثربخشی N95 ماسک در مقابل فولاد ماسک در برابر آنفلوانزا: یک مرور سیستماتیک و متا آنالیز.” مجله پزشکی مبتنی بر شواهد. 13 Mar سال 2020 است.

Offeddu, Vittoria, et al. “اثربخشی ماسک و ماسک در برابر عفونت های تنفسی در کارکنان بهداشتی درمانی: A Systematic Review and Meta-Analysis.” انتشارات دانشگاه آکسفورد برای بیماری های عفونی در جامعه آمریکا است. 7 Aug 2017.

Smith, جفری, et al. “اثربخشی N95 ماسک در مقابل فولاد ماسک در حفاظت از کارکنان مراقبت های بهداشتی از عفونت های حاد تنفسی: یک مرور سیستماتیک و متا آنالیز.” CMAJ. 17 مارس 2016.

Cowling, B. J., et al. “ماسک صورت برای جلوگیری از انتقال ویروس آنفلوانزا: یک بررسی سیستماتیک.” انتشارات دانشگاه کمبریج. 22 Jan 2010.

بن رضا, Faisal, et al. “استفاده از ماسک و ماسک برای جلوگیری از انتقال آنفلوآنزا: یک بررسی سیستماتیک از شواهد علمی.” آنفلوانزا مجله. 21 دسامبر 2011.

مک اینتایر, C Raina, et al. “ماسک صورت استفاده و کنترل تنفسی انتقال ویروس در خانواده است.” ظهور بیماری های عفونی. Feb 2009.

شیائو Jingyi, et al. “Nonpharmaceutical اقدامات برای بیماری همه گیر آنفلوآنزا در Nonhealthcare تنظیمات شخصی حفاظتی و زیست محیطی اقدامات است.” ظهور بیماری های عفونی. ممکن است در سال 2020 است.

سازمان بهداشت جهانی. “مشاوره در مورد استفاده از ماسک در محیط جامعه در آنفلوانزای A (H1N1) شیوع موقت هدایت است.” 3 مه 2009.

مک اینتایر, C Raina, et al. “خوشه ای تصادفی محاکمه پارچه ماسک در مقایسه با ماسک های پزشکی در بهداشت و درمان کارگران است.” BMJ Open. 2015.

مک اینتایر, C Raina, et al. “COVID-19 از کمبود ماسک و استفاده از پارچه ماسک به عنوان آخرین چاره.” BMJ Open. 30 Mar سال 2020 است.

Blaylock, راسل. “دکتر راسل Blaylock: ماسک صورت مطرح خطرات جدی برای سالم.” دیده 20 Jul 2020.

Fichera Angelo, et al. FactCheck.org. “دروغ از ‘Plandemic’ ویدیو.” 8 مارس سال 2020 است.

علم بازخورد. “هیچ مدرکی وجود ندارد که با استفاده از یک ماسک صورت کمک می کند coronavirus وارد مغز بر خلاف ادعای راسل Blaylock.” 19 مارس سال 2020 است.

Stracqualursi ورونیکا. سی ان ان. “Fauci می گوید که او می پوشد یک ماسک به نمادی از آنچه که شما باید انجام دهند.'” 27 مه سال 2020 است.

مک اینتایر, Raina. رئیس برنامه امنیت زیستی در دانشگاه نیو ساوت ولز’ کربی موسسه. تبادل ایمیل. 22 Jul 2020.

Cowling, بنیامین. اپیدمیولوژی دانشگاه هنگ کنگ است. تبادل ایمیل, 23 Jul 2020.

سازمان بهداشت جهانی. “غیر دارویی بهداشت عمومی اقدامات برای کاهش خطر و تاثیر اپیدمی و همه گیر آنفلوآنزا.” 2019.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de

ایندکسر

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter istanbul duşakabin