آن شده است یک دهه پس از خشونت وحشتناک در ژوئن 2010 بین قومی قرقیزستان و ازبکستان جوامع ویران جنوب قرقیزستان و چپ حداقل 470 نفر کشته و هزاران نفر مجروح و صدها نفر از هزاران نفر از خانه های خود.

در میان سوختن پس از بی معنی قتل عام, رییس جمهور موقت رضا Otunbaeva نام به صورت مستقل بین المللی تحقیق برای کشف علل ریشه ای حوادث.

به عنوان یک نتیجه, هفت عضو قرقیزستان درخواست کمیسیون (KIC) ایجاد شده بود با کارشناسان از روسیه و فرانسه و انگلیس و استونی استرالیا و ترکیه است.

آن را به رهبری سیاستمدار فنلاندی Kimmo Kiljunen بود که نماینده ویژه برای آسیای مرکزی از مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری در اروپا (OSCE PA) است.

Kiljunen گرد هم آورده برجسته بین المللی وکلای حقوق بشر کارشناسان متخصص در تجزیه و تحلیل تضاد و دیگران که صرف نزدیک به یک سال بررسی علل خشونت در سفارش به توصیه بیشکک در مورد چگونه برای جلوگیری از شبیه شیوع بیماری در آینده-و مهمتر از همه به “صلح و آشتی” به ازبکستان و قرقیزستان جوامع است.

A burning building in Osh on June 11, 2010


یک ساختمان در حال سوختن در اوش در ژوئن 11, 2010

پس از مصاحبه با صدها نفر از شاهدان و بررسی هزاران نفر از عکس ها و فیلم ها از وقایع-که عمدتا محل در شهرهای اوش و جلال آباد — این کمیسیون گزارش مفصلی صادر شده در مارس 3, 2011.

در حالی که پیدا کردن هیچ جنایات جنگی یا نسل کشی قرار گرفته بود در این گزارش گفت: برخی از اعمال خشونت آمیز می تواند تحت پیگرد قانونی قرار گرفته به عنوان جنایت علیه بشریت است.

قرقیزستان تازه دولت — در اتاق تنها دو ماه پس از یک خشونت آمیز قیام رییس جمهور قربان بیک Bakiev-و پارلمان این کشور هر دو را رد کرده و گزارش گیری.

یک بیانیه دولت در این گزارش به نام غیر قابل قبول و یک طرفه این ادعا که آن را ناعادلانه به تصویر کشیده قومی ازبک به عنوان “بی دفاع قربانی است.”

به گفته محققان نمایش داده می شود یک “قریب به اتفاق تمایل است که تنها یک گروه قومی” تا به حال مرتکب جرم شده و نادیده گرفته قومی قرقیزستان “قربانیان و مرگ و میر.”

یک نماینده مجلس در بیشکک متهم Kiljunen از پذیرش رشوه از قومی ازبک “جدایی طلبان” به منظور سفید کردن حملات علیه قومی قرقیزستان شهروندان — یک اتهام را رد کرد Kiljunen به عنوان “مسخره” و یک “دروغ بزرگ است.”

Interim leader Roza Otunbaeva praised the work of the international investigation as "important and necessary." She's shown here during a meeting with human rights activists in Bishkek on June 11, 2010.


موقت رهبر Roza Otunbaeva ستایش کار بین المللی تحقیقات به عنوان “مهم و ضروری است.” او را در اینجا نشان داده شده در طول یک جلسه با فعالان حقوق بشر در بیشکک در ژوئن 11, 2010.

برای او بخشی Otunbaeva در ستایش کار بین المللی تحقیقات به عنوان “مهم و ضروری است.”

اما به جای حرکت به پیاده سازی برخی از این کمیسیون توصیه هایی برای جلوگیری از شبیه شیوع خشونت قانونگذاران در بیشکک در آوریل 26, 2011, اعلام Kiljunen شخص غیر قابل قبول.

ده سال پس از درگیری های قومی ماه ژوئن سال 2010 قرقیزستان هنوز اجرا نشده بسیاری از KIC را توصیه.

و Kiljunen که در حال حاضر نایب رئیس شورای اروپا و مجمع پارلمانی هنوز شخص غیر قابل قبول در قرقیزستان.

‘حقیقت’ و ‘آشتی’

“این واقعا یک وضعیت عجیب و غریب, چون من در واقع شاید تنها فرد در جهان است که شخص غیر قابل قبول بر اساس تصمیم مجلس,” Kiljunen گفت: RFE/RL پیش از سالگرد 10 از خشونت است.

“در سراسر جهان [به طور معمول] دولت است که باعث می شود تصمیم شخص غیر قابل قبول است و می توانید آن را تمدید,” او می گوید.

Kimmo Kiljunen is today the vice president of the Council of Europe’s Parliamentary Assembly.


Kimmo Kiljunen است که امروز معاون رئیس جمهور از شورای اروپا و مجمع پارلمانی.

“ما آرزو ما واقعا صمیمانه امیدوار است که ما می تواند کمک به گفتن حقیقت با تلاش برای باز کردن این وضعیت اتفاق افتاده در راه است که می تواند کمک به حل مسئله” از طریق یک “روند مصالحه” Kiljunen می گوید این کمیسیون گزارش.

“ما تنها سعی در دادن آمار و می گویند که قربانیان بودند که چگونه بسیاری از مردم کشته شدند و چه مشکل مناطق” او می افزاید.

در واقع KIC بررسی به این نتیجه رسیدند که قومی ازبک دچار disproportionally در خشونت-و قربانیان بودند در حدود 74 درصد از مرگ و میر.

در ضمن Kiljunen یادداشت حدود 80 درصد از محاکمه و تعقیب توسط مقامات قرقیزستان هدفمند قومی ازبک.

این KIC همچنین به این نتیجه رسیدند که برخی از حملات قومی ازبک محله در شهر اوش می تواند مقدار به “جنایت علیه بشریت” اگر آنها “ثابت فراتر از شک معقول.”

کسانی که جنایات شامل “قتل و تجاوز به عنف و دیگر اشکال خشونت جنسی, خشونت فیزیکی و آزار و اذیت علیه یک گروه مشخص قومی در زمینه” آن را گفت.

به دنبال بازگشت به کسانی که رویدادهای یک دهه بعد Kiljunen می گوید که این کمیسیون گزارش نتوانسته است به طور کامل توجه در بیشکک چون “قرقیزستان جمعیت نمی خواهید به آن را بخوانید و نمی خواهم به تشخیص مشکل است.”

“آن را به قرقیزستان جامعه به عنوان یک کل به تلاش برای ساخت تا روند آشتی” Kiljunen بگویید RFE/RL. “این بسیار یک فرایند آموزشی” برای کل جامعه است.

“کل جامعه بین المللی بسیار نگران و شوکه چگونه ممکن بود که در یک کشور مانند قرقیزستان — که در میان کشورهای آسیای مرکزی یکی از مهمترین و اجازه دهید بگویم باز ترین و همچنین دموکراتیک فکر-که چنین خشونت شیوع می توانست اتفاق افتاده است” Kiljunen می گوید.

Kiljunen, 68, اصرار KIC توصیه “ساخته شده بودند با افکار صادقانه” کمک خواهد کرد که به کاهش تنش های قومی در قرقیزستان.

“گفت: ما یک کمیسیون حقیقت این است که اغلب استفاده می شود در این نوع از وضعیت” او توضیح می دهد. “یک حقیقت کمیسیون تلاش می کند برای باز کردن مشکل به طوری که هیچ [بسته شده] در صفحات تاریخ این کشور و هر طرف می تواند تشخیص دهد چه حقایق بودند.

“با دیدن حقایق آنها می تواند ببخشد و بیشتر” Kiljunen می گوید. “اما اگر شما باز نمی شود تا این حقایق اگر شما سعی می کنید به انکار آنچه که واقعا اتفاق افتاده آن است که هنوز هم وجود دارد به عنوان یک پتانسیل به دلیل فوران [به خشونت] یک بار دیگر.

“بدیهی است که اولین چیزی که – برای باز کردن موضوع و بحث در مورد آن و شاید نمایندگان جامعه دیدار با یکدیگر” به جلو حرکت می کند فراتر از خشونت است.

قرقیزستان مقامات هرگز به ایجاد یک کمیسیون حقیقت.

نام و نام

زمانی که خشونت های قومی را در جنوب قرقیزستان در ژوئن 10, 2010 دولت جدید به ریاست Otunbaeva شده بود در قدرت فقط برای دو ماه می باشد.

Otunbaeva بستری RFE/RL در مصاحبه روز قبل از سالگرد این وقایع که دولت او بود “بسیار پایدار است و یا قدرتمند” و “مشغول تلاش برای ایجاد ثبات در وضعیت در [سرمایه] بیشکک” پس از Bakiev ایران.

او مقصر دولت ضعیف از interethnic روابط در داخل قرقیزستان برای تحریک خشونت در اوش و گفت: وجود چند دیگر کاهش عوامل و نیروهای دیگری که “در زمان استفاده از لحظه ای که سعی کنید برای ایجاد یک آتش است.”

Sooronbai Jeenbekov مرد منصوب Otunbaeva به عنوان فرماندار استان اوش فقط دو ماه قبل از خشونت آغاز شد و در حال حاضر قرقیزستان رئیس جمهور.

Sooronbai Jeenbekov, who was appointed the governor of Osh just two months before the violence began, was exonerated by the KIC report, which said he had “responded appropriately.” Jeenbekov is now the president of Kyrgyzstan.


Sooronbai Jeenbekov که منصوب شد استاندار اوش فقط دو ماه قبل از خشونت آغاز شد و تبرئه توسط KIC گزارش که به گفته او “در پاسخ مناسب است.” Jeenbekov است که در حال حاضر رئیس جمهور قرقیزستان.

KIC محققان تبرئه Jeenbekov گفته او “پاسخ مناسب” پس از تسلیم شدن او اختیارات قانونی به فرمانده اوش زمانی که مقامات در بیشکک اعلام وضعیت اضطراری در ژوئن 11, 2010.

این KIC گفت Jeenbekov “دستورالعمل برای جلوگیری از بسیج روستایی قرقیزستان شد و در حال حاضر” در طول یک جلسه بسیار مهم بین دولت موقت نمایندگان و شهردار اوش.

اما اقدامات برخی دیگر از دولت قرقیزستان و مقامات نظامی تلقی می شد توسط KIC شده اند “ناکافی” برای جلوگیری از قومی قرقیزستان جمعیت از طوفان قومی ازبک محله در اوش در طول زمان اوج خشونت.

“ژنرال اسماعیل Isakov نماینده ویژه از دولت موقت برای جنوب قرقیزستان در زمان موثر فرمان بیش از ستاد عملیاتی و نیروهای امنیتی در شهرستان اوش و استان” به KIC گزارش اشاره کرد.

“شکست خود را به استقرار نیروهای امنیتی با پاک کردن دستورات و قواعد تعامل ارائه برای استفاده از nonlethal اجرا در 11 ژوئن یا پس از آن روز جدی حذف” آن گفت:.

این KIC گفت: فرمانده اوش شهر و استان Bakyt Alymbekov, “غیرقانونی استعفا کنترل بر اجرای قانون به نفع کل Isakov و شکست خورده در وظیفه خود را به اطمینان حاصل شود که حقوق بشر مورد احترام بودند در طول ترمیم شود.”

The commandant of Osh city and province, Bakyt Alymbekov, “failed in his duty to ensure that human rights were respected during the restoration of order,” the KIC found.


فرمانده اوش شهر و استان Bakyt Alymbekov “failed در وظیفه خود را به اطمینان حاصل شود که حقوق بشر مورد احترام بودند در طول بازسازی نظم” به KIC یافت.

“فرمانده Jalal-Abad Kubatbek Baybolov شکست خورده به تمام اقدامات در قدرت خود را برای پایان دادن به خشونت در جلال آباد” Kiljunen کمیسیون به این نتیجه رسیدند.

این KIC همچنین با انتقاد از آنچه آن را به عنوان “ملی حرف از شهردار اوش, Melis Myrzakmatov” در طول بحران — گفت: اظهارات عمومی شد “منجر به آرام از interethnic تنش است.”

و اشاره کرد که Baybolov بعدها قرقیزستان را دادستان کل این KIC گفت که او نیز “موفق به اطمینان حاصل شود که تحقیق و تعقیب جرایم” انجام شد با توجه به قرقیزستان را “داخلی و بین المللی و تعهدات قانونی.”

از آن پس سازمان دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل در ادامه به انتقاد از راه های قومی ازبک ها قرار داده شده اند توسط بسیاری از 5,000-به علاوه تحقیقات جنایی راه اندازی شده توسط مقامات قرقیزستان.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de