مقامات قزاقستان به تازگی آغاز شده است کاهش مستند که تحمیل شد برای جلوگیری از گسترش coronavirus در کشور است.

این بدان معناست که مردم در حال آمدن به عقب بر روی خیابان ها و کسب و کار در حال بازگشایی و زندگی آرامی بازگشت به چیزی شبیه عادی.

اما در حالی که این مستند در نیروی وجود دارد که برخی در دولت و دیگران به آن متصل می شوند که مشغول بودند پس از رفتن فعالان مدنی.

یوگنی Zhovtis شناخته شده مدافع حقوق بشر مستقر در آلماتی و مدیر قزاقستان دفتر بین المللی برای حقوق بشر و حکومت قانون (KIBHR).

Zhovtis و سازمان خود را بحرانی شده است, پیشنهاد تجدید نظر به قانون در مجلس است که مجلس بوده است, بحث, حتی در حالی که این مستند در محل در شهرستانها بزرگ در سراسر کشور و مردم قادر به جمع آوری به طور علنی بیان نظرات خود در مورد قانون جدید (که Mazhilis قزاقستان مجلس تصویب این لایحه در آوریل 8 و تصویب تغییرات در قانون پیش نویس در مجمع عمومی در ماه مه 20).

این قانون تعریف می کند که چگونه بسیاری از مردم می توانند با شرکت در یک تظاهرات چه سالن های در دسترس هستند برای تظاهرات و چه مجوز مورد نیاز است به انجام چنین رویدادهای عمومی.

‘غیر قابل توجیه محدودیت’

KIBHR انتشار بیانیه ای در آوریل 20 که گفت: قانون بود “به طور کلی مطابق با استانداردهای بین المللی حقوق بشری و شدید وجود دارد و غیر قابل توجیه محدودیت در زمان و مکان مجامع و بار قرار داده شده در این سازمان از مجامع” و توصیه می شود مقامات قزاقستان ارسال پیش نویس قانون به سازمان امنیت و همکاری پانل از کارشناسان بر آزادی اجتماعات و تشکل و یا سازمان ملل متحد کمیساریای عالی حقوق بشر برای بررسی قبل از اتخاذ آن است.

با توجه به مارس 11 بیانیه منتشر شده توسط سازمان بین المللی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر (OPHRD) “در آوریل 28 سال 2020 در مقیاس بزرگ به خوبی هماهنگ کمپین اسمیر راه اندازی شد در رسانه ها و شبکه های اجتماعی علیه آقای [یوگنی] Zhovtis این KIBHR و دیگر سازمان های جامعه مدنی انتقاد از پیش نویس قانون است.”

Kazakh human rights campaigner Yevgeny Zhovtis (file photo)


قزاقستان حقوق بشر مبارز یوگنی Zhovtis (عکس)

این OPHRD گفت که بین آوریل 28 آوریل 2 “چند ده ها تن از نشریات به نظر می رسد در شبکه های اجتماعی و رسانه های آنلاین است که به طور سیستماتیک دریافت بودجه از دولت” که “در درجه اول متهم KIBHR دفاع از حق از خارجی ها به تجمع مسالمت آمیز [و] نیز بر قومیت از KIBHR کارکنان و در این واقعیت است که این سازمان دریافت کمک های مالی از کمک کنندگان خارجی.”

این بیانیه افزود: “علاوه بر عادی کاربران اینترنت و حساب های جعلی در میان نویسندگان نشریات عمومی چهره های شناخته شده برای نمایش ملی و صاحبان دولت-linked ‘ترول کارخانه.'”

این KIBHR نوشته های آن اظهارات در وب سایت سازمان, بنابراین آن را آسان برای مقامات قزاقستان به اطلاع KIBHR انتقاد اما حتی اگر انتقاد شده بود تنها در شبکه های اجتماعی, آن را نیز به احتمال زیاد متوجه شده است.

پس از آن امکان پذیر نخواهد بود ولگرد دور از خانه در قزاقستان در هفته های اخیر با توجه به همه گیر شبکه های اجتماعی را دیده اند.

“بهانه ای برای محاکمه’

RFE/RL در قزاقستان خدمات محلی شناخته شده به عنوان Azattyq گزارش شده در مارس 21 که قزاقستان مقامات استخدام شرکت ها برای پیگیری آنچه که می شود گفت در شبکه های اجتماعی قابل دسترس در قزاقستان است.

این شرکت قراردادی برای جستجوی نوشته های است که می تواند ایجاد یک “تهدید” برای ثبات سیاسی و همچنین به عنوان بخشی از مبارزه با گسترش coronavirus انتشار اطلاعات غلط در مورد ویروس و یا اقدامات دولت برای آن نبرد. اما در روند آنها همچنین پیدا کردن مردم, پیام, انتقاد از دولت است.

این OPHRD گفت: در مارس 11 انتشار است که “مقامات قزاقستان به نظر می رسد به استفاده از حالت اضطراری به عنوان بهانه ای برای محاکمه منتقدان و مخالفان است.”

در این بیانیه با اشاره به مورد Danaya Kaliyeva که در مارس 4 بود برای بازجویی احضار “از آنجا که از یک ترجمه از یک نشریه در مورد ساخت بیمارستان برای بیماران مبتلا به COVID-19 که او ساخته شده در Facebook صفحه” و متهم طبق ماده 274.4 (2) از جنایی کد-انتشار آگاهانه اطلاعات نادرست — و جدی تر آن را به عنوان آمد “در یک وضعیت اضطراری و یا در حالت جنگ و یا در زمان جنگ و یا در این دوره از یک رویداد عمومی.”

Kazakh activist Alnur Ilyashev (file photo)


قزاقستان فعال Alnur Ilyashev (عکس)

RFE/RL نیز گزارش داد در بازداشت فعال Alnur Ilyashev در تاریخ 17 آوریل به اتهام پخش اطلاعات نادرست برای پست خود در شبکه های اجتماعی در انتقاد از حاکم Nur-Otan ،

Ilyashev شده است برای کمک به سازماندهی اعتراضات علیه دولت پس از 2019 و در زمان آلماتی دفتر شهردار به دادگاه ناموفق پس از درخواست خود را برای برگزاری صلح آمیز جلسات عمومی رد شد برخی از 35 بار.

رصدخانه گزارش لیست موارد دیگر.

Serikzhan Bilash است یک قومی قزاقستان که در اصل از چین آمد غربی منطقه خودمختار سین کیانگ اویغور و به قزاقستان نقل مکان کرد جایی که او به دست آمده و شهروندی در سال 2017, تاسیس گروه Atajurt Eriktileri (داوطلبان از پدری).

ریختن نور را در نقض حقوق بشر

این سازمان بوده است در روشن کردن موارد نقض حقوق بشر علیه قومی قزاق ها, Uyghurs و دیگران در سین کیانگ در دست مقامات چینی در اصطلاح اردوگاه های بازآموزی توسط پکن.

Bilash کار پیچیده دولت قزاقستان روابط با آن بزرگ همسایه شرقی بیشتر به خاطر چین تبدیل به یک پیشرو در سرمایه گذاری در قزاقستان و یکی از اصلی کشور شرکای تجاری.

قزاقستان مقامات در حال حاضر نقل مکان کرد به قطع Bilash و گروه خود را هنگامی که تراشه جناح Atajurt Eriktileri بود که بسیار کمتر انتقادی از چین ثبت شد و در سپتامبر سال 2019.

Bilash ادامه خود کار کمی تغییر نام آن به Naghiz Atajurt Eriktileri (معتبر داوطلبان از پدری) در تلاش برای افتراق خود را از سابق گروه گرفته شده توسط دولت است.

در آوریل 25, RFE/RL دریافت یک پیام از Bilash گفت: او تحت بررسی بود برای تحریک اجتماعی, ملی, های قومی و نژادی و طبقاتی و یا نفرت مذهبی همان اتهام او در دادگاه به طول 2019 و در نهایت به اعدام محکوم شده اما جریمه تنها معادل برخی از $300 و آزاد.

Serikzhan Bilash (file photo)


Serikzhan Bilash (عکس)

در آوریل 29, RFE/RL گزارش داد که ثبت نام جناح Atajurt Eriktileri شد پر کردن طرح دعوی در دادگاه در برابر Bilash جناح شارژ است که گروه خود را با استفاده از نمادهای علامت و نام و سایر اموال که متعلق به ثبت نام Atajurt Eriktileri.

Bilash بود برای بازجویی احضار دوباره.

وجود دارد, نگرانی های بسیاری را در برخی از کشورها که به مقامات معرفی اقدامات برای مبارزه با گسترش مرگبار coronavirus آنها همچنین ممکن است از فرصت استفاده کرده و به سرکوب مخالفان و خنثی کردن تهدید درک شده است.

بسیاری از خواهد در حال حاضر نقطه به قزاقستان به عنوان مثال از این ترس را در عمل.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de