سازمان ملل متحد خواستار پایان دادن به ‘سرکوب’ در جامعه مدنی در بلاروس پیش از انتخابات ریاست جمهوری

سازمان ملل متحد کارشناسان اصرار دولت بلاروس به ترک آن “سیاست بازداشت های خودسرانه و خشونت و ارعاب” در برابر سیاسی فعالان مدافع حقوق روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان پیش از انتخابات ریاست جمهوری در اوت 9.

در یک بیانیه در جولای 1, کارشناسان مستقل گفت که حداقل 200 نمایندگان جامعه مدنی دستگیر شده در جریان تظاهرات در سراسر بلاروس از ژوئن 18.

این تظاهرات مسالمت آمیز با هدف نشان دادن همبستگی با “نزدیک به 500 دیگر فعالان سیاسی بازداشت شده پس ممکن است در حالی که ورزش مناسب خود را و جمع آوری امضا” برای معرفی نامزدها برای آینده رای بیانیه ای گفت:.

همان روز رسانه-آزادی گروه کمیته حمایت از روزنامه نگاران (CPJ) با صدور بیانیه ای خواستار مینسک به آزادی تمام روزنامه نگاران در حال حاضر برگزار شد و به “اجازه مطبوعات برای پوشش دادن این کشور در انتخابات آینده بدون ترس از پیگرد قانونی.” حداقل شش وبلاگ نویسان بازداشت شده پس از 15 ژوئن این گروه گفت.

در بیانیه خود از کارشناسان سازمان ملل گفت که آنها “به شدت محکوم دولت پیوسته سیاست بازداشت دسته جمعی اعضای جامعه مدنی که به کارگیری مسالمت آمیز خود را به حقوق اساسی” از جمله حق آزادی تجمع مسالمت آمیز و آزادی عقیده و بیان است.

آنها به ویژه در خواست مقامات بلاروس به “بلافاصله توقف سرکوب” در اعتراض صلح آمیز و همچنین روزنامه نگاران پوشش تظاهرات.

“ما نگران آن هستند که رویکرد دولت نسبت به صلح آمیز معترضان و روزنامه نگاران تلاش به انجام کار خود را در حال تبدیل شدن بیشتر و بیشتر خشونت آمیز و توهین آمیز” بیانیه ای گفت:.

آخرین تظاهرات پس از دستگیری در روز 18 ژوئن Viktar Babaryka بالقوه حریف از رئیس جمهور Alyaksandr لوکاشنکا در انتخابات ریاست جمهوری که در دست بررسی است و به اتهام جرائم مالی.

این گزارش به کارشناسان سازمان ملل که “مردان ناشناس در لباس شخصی شروع به بازداشت خودسرانه روزنامه نگاران و رهگذران در شهرهای مختلف از بلاروس در حالی که پلیس ضد شورش با استفاده از نیروی بیش از حد علیه معترضان مسالمت آمیز.”

بسیاری از کسانی که بازداشت شدند و مورد ضرب و شتم, تهدید, بیماری, درمان و یا دریافت جریمه یا جملات تا 15 روز از بازداشت اداری به اتهام نقض روش برای برگزاری توده رویدادهای کردند.”

این کارشناسان سازمان ملل شامل Anais, Marin, گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشر در بلاروس; Clement Nyaletsossi Voule, گزارشگر ویژه در مورد حق تجمع مسالمت آمیز و انجمن; مریم Lawlor, گزارشگر ویژه در مورد وضعیت مدافعان حقوق بشر; David Kaye, گزارشگر ویژه در مورد آزادی عقیده و بیان و دیگو گارسیا-Sayan, گزارشگر ویژه استقلال قضات و وکلا.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de