آمریکا می گوید روسیه برای متوقف کردن ‘تحمیل درد و رنج بر مردم کریمه’

کیف — این اقدام سفیر آمریکا در کیف Kristina Kvien کرده در روسیه به “توقف میراث خود را از تحمیل درد و رنج بر مردم کریمه” اوکراین بزرگداشت قربانیان دیکتاتور شوروی جوزف استالین توده اخراج تاتارها از میهن خود در سال 1944.

Kvien با صدور یک بیانیه ویدئویی در توییتر در مارس 18, که پس از سال 2016 در نظر گرفته شده است در اوکراین به عنوان روز بزرگداشت قربانیان نسل کشی از تاتارها کریمه.

تاتارها کریمه تبعید شدند یکهو از دریای سیاه و شبه جزیره در ماه مه سال 1944 پس از استالین آنها را متهم به همکاری با آلمان نازی است.

هفتاد سال بعد در مارس 2014 روسیه در تصرف کریمه پس از ارسال در نیروهای نظامی و برگزاری یک همه پرسی را تحریم توسط بسیاری از تاتارها کریمه.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه وعده داده است تاتارها آنها می توان به خوبی درمان و تضمین حقوق برابر.

اما تاتارها کریمه حقوق بشر و دولت های غربی می گویند روسیه قرار است تاتارها کریمه و دیگران که مخالف الحاق به سوء استفاده و تبعیض و با انگیزه های سیاسی محاکمه به اتهام دروغین.

در بیانیه Kvien گفت که تبعید تاتارها کریمه 76 سال پیش “باعث غیر قابل تصور تروما رنج و مرگ هزاران نفر است.”

“که تروما و درد و رنج تنها عمیق تر با روسیه مدرن روز اشغال کریمه” از دیپلمات های ایالات متحده اضافه شده است.

ایالات متحده “کند و نمی خواهد به رسمیت نمی شناسد, روسیه ادعا الحاق کریمه” و باقی خواهد ماند و آن کریمه مربوط به تحریم در محل تا زمانی که روسیه می گرداند کنترل شبه جزیره به اوکراین, او گفت:.

در همین حال وزیران امور خارجه اوکراین, استونی, گرجستان, لتونی, لیتوانی و لهستان با صدور بیانیه مشترک در محکومیت روسیه “سیاست تهاجمی نسبت به اوکراین و جدید سرکوب” علیه تاتارها کریمه.

در بیانیه ای که در Facebook, رئیس جمهور اوکراین ولدیمیر Zelenskiy گرامی 76th سالگرد تبعید دسته جمعی گفت: کریمه را یک روز “بازگشت به اوکراین” و “کریمه تاتارها و اوکراینی ها [را] بازگشت به خانه های خود.”

شروع در 18 مه سال 1944 حدود 250000 مردم قرار داده شد در قطار — بسیاری از آنها در فضای دو روز-و ارسال به آسیای مرکزی است. ده ها هزار نفر فوت در طول سفر و یا پس از آنها در سمت چپ بی ثمر استپ با چند منابع است.

تاتارها بودند مجاز به بازگشت به کریمه تا اواخر دهه 1980 هنگامی که میخائیل گورباچف ساخته شده اصلاحات در سال های قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de