بیانیه وزارت امور خارجه افغانستان زلمی خلیل زاد ملاقات در قطر با نمایندگان ارشد طالبان به بحث در مورد آنچه وزارت امور خارجه ایالات متحده به عنوان “چالش های فعلی” در اجرای توافق صلح امضا شده در ماه فوریه توسط ایالات متحده و طالبان.

مذاکرات در دوحه در مارس 13 اعلام شد واشنگتن پس از اولیه مبادله اسرا بین طالبان و دولت افغانستان.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در دوحه گفت: در توییتر که خلیل زاد و ارتش ایالات متحده به طور کلی Scott Miller ملاقات با ملا عبدل غنی برادر از بنیانگذاران طالبان افغانستان و رئیس آن مذاکره.

شاهین گفت: دو طرف در مورد “اجرای کامل” از 29 فوریه ایالات متحده آمریکا-طالبان معامله به صورت مرحله به مرحله متحده آمریکا نیروهای نظامی برداشت. شاهین گفت: آنها همچنین در مورد یک “تاخیر در آزادی زندانیان.”

خلیل زاد گفت: شروع زندانی معاوضه با کابل و طالبان بود “گامی مهم” به سوی افغانستان در مذاکرات دائمی صلح افغانستان رسیدگی کند.

با توجه به کمیته بین المللی صلیب سرخ طالبان در مارس 12 منتشر شد 20 دولت افغانستان زندانیان در ولایت قندهار.

یک سخنگوی طالبان به خبرگزاری فرانسه گفت که تصمیم خود را برای آزادی اولین گروه از زندانیان بود “حسن نیت گام… برای سرعت بخشیدن به تبادل زندانیان روند.”

قبلا دولت افغانستان منتشر شده بود 100 طالبان زندانیان — آوردن به 300 تعداد کل زندانیان طالبان آزاد توسط کابل پس از 8 آوریل.

خلیل زاد در مارس 13 خواستار تسریع تلاش ها “برای دیدار با اهداف مشخص شده در ایالات متحده آمریکا-طالبان توافق به عنوان به زودی به عنوان ممکن است.”

او گفت: تبادل زندانی بود و مهم تر از همیشه به دلیل جمعیت زندان ها در معرض خطر این بیماری همه گیر کوروناویروس.

این پیمان امضا شده توسط ایالات متحده و طالبان در دوحه خواستار دولت افغانستان برای آزادی مجموع 5000 مبارزان طالبان به عنوان یک اندازه گیری اعتماد پیش از رسمی مذاکرات صلح با هدف پایان دادن به 18 سال جنگ در افغانستان است.

در بازگشت طالبان عهد کرده است به انتشار برخی از 1000 دولت افغانستان و نیروهای نظامی و غیر نظامی کارگران آن در حال برگزاری است.

اما طالبان در هفته گذشته به یاد می آورد سه عضو تیم آن را فرستاده بود به کابل به تلاش برای نهایی کردن این مبادله در اصل مجموعه ای به اتفاق می افتد مارس 10.

شبه نظامیان مقصر رئیس جمهور اشرف غنی را مدیریت برای به تأخیر انداختن ارز “زیر یک بهانه و یا دیگر” در حالی که در افغانستان به نام طالبان به “خرابکاری در روند ساخت و بهانه.”

تحت ایالات متحده آمریکا-طالبان توافق, مذاکرات بین کابل و طالبان و یک سری تعهدات امنیتی از نظامیان به ملاقات با خروج از افغانستان از تمام نیروهای ایالات متحده و دیگر امور خارجه نیروهای ائتلاف ظرف 14 ماه.

با گزارش Reuters, AP و AFP

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de