مغلوب ساختن پیشی جستن تصویب تحریم های ICC در افغانستان جنایات جنگی مورد

رئیس جمهور دونالد مغلوب ساختن پیشی جستن است به صدور یک فرمان اجرایی اجازه تحریم های اقتصادی و محدودیت های مسافرتی علیه کارکنان دیوان کیفری بین المللی (ICC) که به طور مستقیم درگیر در بررسی نیروهای ایالات متحده و مقامات اطلاعاتی برای احتمال وقوع جنایات جنگی در افغانستان است.

پس از مغلوب ساختن پیشی جستن امضا فرمان اجرایی در ژوئن 11, وزیر امور خارجه, Mike Pompeo گفت: واشنگتن نمی خواهد اجازه می دهد آمریکایی ها به تهدید “یک دادگاه نمایشی.”

دادستان کل لایحه بر متهم “قدرت های خارجی مانند روسیه” دستکاری لاهه مستقر در دادگاه “در تعقیب خود دستور.”

ایالات متحده است که در میان ده ها تن از کشورهایی که عضو این معاهده رم که تاسیس ICC در سال 2002 به تعقیب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت و نسل کشی در مناطق که در آن مجرمان ممکن است در غیر این صورت چهره عدالت است.

“قربانیان جنایات جدی’

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جوزپ Borrell ابراز “نگرانی جدی” در مغلوب ساختن پیشی جستن را سفارش کرد و گفت: این بلوک بود “ثابت قدم” حامی ICC که او به نام “یک عامل کلیدی در آوردن صلح و عدالت.”

“بسیار ناراحت ایالات متحده اقدامات” هلندی وزیر خارجه Stef Blok توییتی. “هلند به طور کامل پشتیبانی ICC و ادامه خواهد داد به انجام این کار. ICC بسیار مهم در مبارزه با مصونیت از مجازات و در مسائل بین المللی و حاکمیت قانون است.”

گروه های حقوق بشر نیز تقبیح مغلوب ساختن پیشی جستن دولت حرکت با آندریا Prasow واشنگتن مدیر دیده بان حقوق بشر گفت: “نشان می دهد تحقیر برای جهانی حکومت قانون است.”

“این حمله در ICC است که تلاش برای جلوگیری از قربانیان جرائم جدی که آیا در افغانستان اسرائیل یا فلسطین از دیدن عدالت” او اضافه شده است.

در یک بیانیه مطبوعاتی کاخ سفید وزیر Kayleigh McEnany به نام اقدامات دادگاه “حمله به حقوق مردم آمریکا و تهدید به تجاوز به حاکمیت ملی.”

دادگاه “بوده است غیر قابل توصیف و بی اثر بین المللی بوروکراسی که اهداف و تهدید ایالات متحده پرسنل و همچنین پرسنل ما با متحدان و شرکای خود,” او اضافه شده است.

McEnany ادعا شده که این دادگاه همچنان به دنبال انگیزه های سیاسی و تحقیقات خود در برابر ایالات متحده و شرکای آن از جمله اسرائیل و “دشمن ملت هستند دستکاری” ICC.

‘فساد و سوء رفتار’

ایالات متحده نیز “قوی دلیلی برای این باور وجود دارد که فساد و سوء رفتار در بالاترین سطح از دادگاه جنایی بین المللی دفتر دادستان خواستار به سوال یکپارچگی تحقیقات خود را به آمریکا خدمات اعضای” کاخ سفید سخنگوی گفت.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با استقبال از ایالات متحده حرکت کرد و گفت ICC شد “سیاسی و با وسواس انجام یک جادوگر هانت علیه اسرائیل و ایالات متحده و همچنین دیگر کشورهای دموکراتیک.”

در ضمن دادگاه “تبدیل چشم به جهان بدترین حقوق بشر مجرم” از جمله ایران گفت: در یک کنفرانس مطبوعاتی.

مغلوب ساختن پیشی جستن منظور اجازه وزیر امور خارجه در مشورت با وزیر خزانه داری به مسدود کردن دارایی های مالی در ایالات متحده صلاحیت دادگاه کارکنان که به طور مستقیم درگیر در تحقیق در مورد اذیت و آزار و یا بازداشت ایالات متحده پرسنل.

مقامات دادگاه — و اعضای خانواده خود را — که در کاوشگر نیز می تواند مسدود شده از ورود به ایالات متحده است.

مغلوب ساختن پیشی جستن دولت در حال حاضر اعمال محدودیت های مسافرتی و دیگر تحریم ها علیه ICC کارکنان در سال گذشته است.

در ماه نوامبر سال 2017, ICC دادستان فاتو آغاز پرسید قضات به آغاز تحقیقات به اتهام جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت مرتکب شده در افغانستان پس از آوریل 2003.

اما در آوریل 2019 دیوان بین المللی کیفری پیش از محاکمه مجلسی را رد کرده و پرس و جو دارد که در آن “منافع عدالت” به دلیل آن که احتمال شکست به دلیل عدم همکاری است.

در ماه مارس این سال ICC تجدید نظر مجلسی در ماه مارس حکم داد که این تحقیقات می تواند آینده – تصمیم گیری Pompeo در آن زمان به عنوان “بی پروا.”

افغانستان از امضا کنندگان از رم پیمان اما مقامات ابراز مخالفت به بررسی است.

نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای خارجی مداخله در افغانستان پس از 11 سپتامبر 2001 حملات در ایالات متحده و سرنگونی دولت طالبان.

با گزارش AP, AFP و سلامت

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de