هزاران نفر در اعتراض به سارایوو توده تجلیل طرفدار نازی ها جنگ جهانی دوم همکاران

هزاران نفر از Bosnians اعتراض عمومی جرم برگزار شد در پایتخت سارایوو به افتخار کرواسی pro-همدستان نازی ها و غیر نظامیان کشته شده توسط پارتیزان های کمونیست در پایان جنگ جهانی دوم است.

در کلیساهای کاتولیک بوسنی و هرزگوین و کرواسی با وجود محکومیت گسترده برگزار شد جمعی در سارایوو کلیسای جامع در مارس 16.

تنها 20 نفر مجاز به شرکت در جرم به دلیل بیماری همه گیر کوروناویروس.

چند صد متر دور از کلیسای جامع جمعیت چندین هزار معترض برگزار شد تجمع و ترافیک مسدود شده.

بزرگداشت معمولا هر برگزار می شود ممکن است در نزدیکی جنوب اتریش شهر Bleiburg شد لغو این سال به دلیل بیماری همه گیر کوروناویروس.

بوسنی و کرواسی کلیساها در پا و رویداد سازمان یافته تحت نظارت کرواتی پارلمان اروپا که در سال 2016 دوباره به راه افتادند دولت حمایت از بزرگداشت پس از لغو آن در سال 2012 در میان انتقاد که آن را بازسازی نازی-متفقین Ustasha رژیم است.

سارایوو اسقف اعظم Vinko Puljic برگزار شد که این توده در اوایل اتهامات را رد کرد و گفت که دعا برای قربانیان روح نیست که از تصویب خود عمل می کند.

“هیچ کس حق ندارد به غفلت قربانیان برای آنها دعا کنیم امروز” Puljic گفت: در طول این جرم است. “ما می خواهیم برای دیدن یک توقف به استانداردهای دوگانه در احترام به قربانیان نفرت و قتل عام.”

معترضان در سارایوو که بسیج با وجود ممنوعیت تجمعات عمومی در طول coronavirus همه گیر sang آهنگ ها مربوط به ضد نازی ها مبارزه است.

“مرگ بر فاشیسم و آزادی به مردم!” آنها شعار می دادند.

جرم و اعتراض به پایان رسید بدون هیچ گونه حوادث بزرگ.

هر سه عضو از بوسنی سه جانبه در انتخابات ریاست جمهوری همراه با بسیاری از احزاب سیاسی و سازمان های غیر دولتی و همچنین صربی کلیسای ارتدوکس یهودی رهبران آمریکا و اسرائیل سفارتخانه حال ابراز محکومیت آنها پیش از این رویداد.

اریک نلسون سفیر ایالات متحده بوسنی گفت: RFE/RL در مارس 15 که شد باید “تمرکز بر یاد نمی رویزیونیسم.”

“به خصوص در این سال هنگامی که ما به مناسبت 25 سالگرد پایان جنگ در بوسنی و هرزگوین و 75 سالگرد پایان جنگ جهانی دوم, مهم این است که هر کس به تمرکز بر روی دو ارزشهای دموکراسی — آشتی و گفتگوی ادیان” نلسون گفت.

‘رتروگراد شعارهای’

سفارت آمریکا در بوسنی بود به نام “در آن سازماندهی Bleiburg بزرگداشت در بوسنی و هرزگوین به خودداری از رویزیونیسم تاریخی و رتروگراد فصاحت و بلاغت است.”

اسرائیل سفارت بود گفت در توییتر که “دولت اسرائیل می ایستد شرکت و افزایش صدای خود را در برابر همه تلاش رویزیونیسم.”

زمان جنگ دولت مستقل کرواسی (NDH) کنترل می شود توسط نازی ها حمایت Ustasha شامل بوسنی و بخش هایی از صربستان. این Ustasha مورد آزار و اذیت و کشته شدن صدها نفر از هزاران نفر از صرب یهودیان و ضد نازی کرواسی.

در پایان جنگ Ustasha همراه توسط شهروندان و اسلوونی و صربستان همکاران فرار به سوی اتریش اما نیروهای انگلیسی وجود دارد خودداری کرد و خود را تسلیم.

بوسنی رهبران یهودی یاکوب Finci و بوریس Kozemjakin بود با ارسال نامه اعتراض به Puljic هشدار داد که این رویداد “به مناسبت… قصابی ما مادران و پدران ما و اجداد ما همه ما هموطنان بی گناه ما کشته فاشیستی NDH.”

در ضمن سیمون ویزنتال مرکز تا به حال خواست بوسنی دولت به ممنوعیت یادبود جرم است.

تجلیل از “نسل کشی Ustasha دولت (NDH) نه تنها توهین به قربانیان و خانواده های آنها بلکه به همه کسانی که مخالف جنایات Ustasha,” سیمون ویزنتال مرکز در بیانیه ای گفت: در 14 ماه مه.

این اسقف اعظم کلیسای ارتدکس صربستان در سارایوو Hrizostom به یاد می آورد در 14 ماه مه که “بیش از 10000 سارایوو ساکنان صرب و یهودیان و کولی ها و دیگر مردم مخالف جنبش Ustasha کشته شدند” در طول جنگ.

“شما در حال برگزاری یک جرم برای کسانی که مرتکب آن جنایات” Hrizostom گفت: در نامه ای به Puljic.

تعداد زیادی از مردم گرفتار و اعدام توسط رهبر کمونیست فرمان یوسیپ بروز تیتو پارتیزان در Bleiburg منطقه مرزی بین اتریش و اسلوونی است که مورد بحث است اما مستقل مورخان قرار داده و آن را در ده ها هزار نفر.

با گزارش خبرگزاری فرانسه و آسوشیتدپرس

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de