‘آنها خنده’: عربستان متهم به شکنجه غرق افغانستان

هرات افغانستان — برای فرار از جنگ و فقر, Shah Wali چپ روستای خود در شمال غربی افغانستان در جستجوی یک زندگی بهتر در کشور همسایه ایران.

به عنوان 28 ساله در سفر خود را از او گریبانگیر ترس.

عربستان ضرب گلوله و حتی کشته شدن مهاجران افغان که به طور غیر قانونی از مرز. و حتی اگر او درباره ایران او را در معرض خشونت و بی عدالتی رنج می برد توسط بسیاری از اعضای ایران قابل توجهی از جامعه افغانستان.

اما برای ولی آن را به ارزش خطر است.

حتی اگر او به دست آورده ناچیز زندگی او خواهد بود قادر به ارسال پول به خانه به خانواده فقیر در افغانستان در ولایت فاریاب یک فقیر از راه دور منطقه ای که مدت طولانی است که صحنه درگیری های شدید بین افراطی اسلامی طالبان و دولت افغانستان و نیروهای.

به زودی پس از عبور به ایران در هفته گذشته ولی ترس متوجه شد.

او در میان ده ها تن از مهاجران افغان که به صورت غیرقانونی و قاچاق به ایران از Gulran منطقه در افغانستان در استان هرات واقع در امتداد مرز با ایران است. اما پس از عبور از 900 کیلومتر مرز در مارس 1, او گفت: این گروه از حدود 50 افغانها بودند متوقف و بازداشت شده توسط نیروهای ایرانی سپاه پاسداران است.

برای بعد از چند ساعت آنها را مورد سوال بارها و بارها مورد ضرب و شتم و سپس شکنجه. نگهبانان او گفت: پس از آن حمل و نقل این گروه با اتوبوس به بانک ها از Harirud یک 1,100 کیلومتر-رودخانه طولانی مشترک با افغانستان, ایران, و, ترکمنستان.

Relatives of the victims wait to claim the bodies on May 2.


بستگان قربانیان صبر به ادعای بدن ممکن است 2.

“پس از شکنجه آمریکا و عربستان اخراج اسلحه های خود را و دستور داد همه ما را به پرش به رودخانه” ولی گفت: RFE/RL.

“در حالی که ما در تلاش برای زندگی ما و غرق شدن در رودخانه بودند خنده,” او گفت:.

رودخانه آنها را در زمان پایین دست به سمت افغانستان.

ولی گفت که او و 11 نفر دیگر شنا به ایمنی. او گفت: 23 نفر دیگر غرق شدند. او به بازیابی اجساد هفت تن از آنها را.

“بسیار جدی نقض حقوق بشر’

مقامات افغان در مارس 2 راه اندازی شد رسیدگی به ادعا و شروع به شکار برای بازیابی اجساد بسیاری هنوز هم از دست رفته است. مقامات گفت: وجود 70 افغان ها در این گروه است.

افغانستان مقامات بهداشت گفت: آنها تا به حال تا کنون دریافت اجساد 12 در افغانستان گفت: بیشتر بود غرق شدند.

در مه 3, عباس موسوی سخنگوی وزارت کشور را تکذیب کرد “حادثه” صورت گرفت, ایران در خاک اگر چه او اضافه کرد که تهران در حال راه اندازی یک تحقیق ادعا می کند.

Gulran

Gulran

اما مقامات افغان با اشاره انگشت در ایران که با افغانستان عمیق فرهنگی و زبانی و تاریخی روابط.

عبدل غنی نوری والی هرات Gulran منطقه را متهم کرد که نیروهای امنیتی ایران از ضرب و شتم افغانستان با بیل قبل از ارسال آنها را به رودخانه.

درهمین حال والی هرات سید وحید Qatali سرزنش نیروهای امنیتی ایران در یک صدای جیر جیر در مارس 3.

“مردم ما است که شما را در این رودخانه بودند و اسامه [بن لادن]. یک روز ما را به حل و فصل این.”

Qatali با اشاره به اواخر بنیانگذار القاعده گروه های تروریستی است. افغانستان مهاجرین و پناهندگان در ایران اغلب مقصر نا امنی و یا از تروریست بودن.

Civil society activists in Herat staged a demonstration calling for justice for the victims.


فعالان جامعه مدنی در هرات تظاهرات خواستار عدالت برای قربانیان.

افغانستان کمیسیون مستقل حقوق بشر گفت: آن سخن گفته بود به بازماندگان که متهم نیروهای ایرانی از ضرب و شتم و شکنجه آنها.

“آنها ساخته شده برای عبور از Harirud رودخانه. به عنوان یک نتیجه تعدادی از آنها غرق شدند و برخی جان سالم به در برد” آن را در بیانیه ای گفت در مارس 3.

سفارت ایالات متحده در کابل گفت که در توییتر در مارس 4 است که در آن به اشتراک گذاشته شده “نگرانی دولت افغانستان و جامعه مدنی و مردم در مورد گزارش قتل ها و سوء استفاده در برابر افغانستان در امتداد مرز با ایران است.”

“ایران را بیرحمانه و سوء استفاده از مهاجران افغان ادعا شده در این گزارش است هولناک,” آلیس چاه اقدام آمریکا معاون وزیر برای جنوب آسیا اضافه شده در توییتر. “کسانی که مرتکب چنین سوء استفاده باید پاسخگو باشند.”

اگر ثابت اقدامات عربستان را به مقدار “بسیار جدی نقض حقوق بشر” گفت: دیده بان حقوق بشر خواستار “تحقیق کامل” به “تکان دهنده” اتهامات.

تاریخچه تبعیض

بین المللی و گروه های حقوق بشر مستند نقض در برابر پناهندگان و مهاجران در ایران از جمله سوء استفاده فیزیکی بازداشت در غیربهداشتی و شرایط غیر انسانی مجبور به پرداخت برای حمل و نقل و اقامت در تبعید اردوگاه کار برده و جدایی از خانواده ها است.

در دسامبر 2018, ویروسی به نظر می رسد نشان می دهد یک افسر پلیس ایران سیلی توهین و تحقیر یک گروه از افغانستان.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که تعدادی از شهروندان افغان در ایران در کمتر از 1 میلیون. تهران قرار می دهد این رقم از ثبت شده و ثبت نشده افغان پناهندگان و مهاجران نزدیک به 3 میلیون نفر است.

برای دهه افغان خسته از جنگ و فقر تبدیل شده به ایران برای به دست آوردن یک زندگی. تهران اخراج بسیاری از افغان ها که اغلب مقصر نا امنی و بیکاری و دوره ای را تهدید می کند کسانی که باقی می ماند با انبوه اخراج.

بسیاری از افغان دیگر نقل مکان کرد و به ایران پس از دهه اشغال شوروی از افغانستان و جنگ داخلی است که به دنبال عقب نشینی شوروی.

دیگران به دنبال پناه در ایران پس از بنیادگرای طالبان در زمان قدرت در افغانستان است. پس از ایالات متحده آمریکا به رهبری تهاجم است که به دنبال 9/11 حملات تروریستی در سال 2001 برخی از افغان ها به سمت چپ برای ایران در جستجوی شغل اگر چه صدها نفر از هزاران نفر از آنها بازگشت و در سال گذشته در میان فلج کننده بحران اقتصادی در کشور است.

تا کنون در سال 2020 تخمین زده می شود که برخی از 270,000 افغان در ایران زندگی می کرده اند به خانه بازگشت با توجه به بیماری همه گیر کوروناویروس که در ایران آمار بسیار سخت است. اما به شیوع بیماری کاسته است در ایران در هفته های اخیر و افغان ها را آغاز کرده اند که بازگشت به ایران.

بسیاری از افغان ها را در کار نوکر است که از علاقه کمی به ایرانیان.

در 2015, رهبر ایران آیت الله علی خامنه ای با صدور حکمی اجازه می دهد تمام کودکان افغان به آموزش و پرورش اجازه داده می شود. اما افغانها هنوز هم محروم خدمات اساسی از جمله دسترسی به مراقبت های بهداشتی و شغل و مسکن.

نوشته شده توسط Frud Bezhan بر اساس گزارش RFE/RL Radio Free افغانستان خبرنگار شاپور صابر

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de