گزارشگران بدون مرز (RSF) خواستار تاجیکستان بلافاصله پس از انتشار یک روزنامه نگار که دادگاه در چه پاریس مبتنی بر ناظر به نام “پوچ” افراط گرایی اتهام است که به دلیل لگد کردن در آوریل 13.

در بیانیه ای در آوریل 11, RSF به نام Daler Sharipov بازداشت در اواخر ماه ژانویه پیش از انتخابات پارلمانی در ماه مارس که برنده شد به عنوان انتظار می رود رئیس جمهور تاجیکستان به حزب حاکم “جدید هشدار مقامات به روزنامه نگاران منتقد و رسانه است.”

Sharipov یک شهر دوشنبه-بر اساس روزنامه نگار می نویسد که در مورد سیاست داخلی و مسائل مذهبی دستگیر شد و توسط سرویس های اطلاعاتی در ژانویه 28.

او رو به پنج سال زندان اگر مجرم از اتهامات عنوان شده علیه او — “تحریک ملی و نژادی و قومی و یا مذهبی و نفرت” و “تبلیغ” به نمایندگی از اخوان المسلمین است که ممنوع در تاجیکستان از سال 2006.

دادستان ها می گویند این پرونده بر اساس “بیش از 200 مقاله و تفسیر حاوی افراطی محتوا” است که منتشر شده بین سال های 2013 و 2019.

تماس با اتهامات “تعجب آور” RSF اشاره کرد که Sharipov است “بارها و بارها با انتقاد از افراط گرایی مذهبی و تروریسم است.”

نوشتن به صورت مستقل اخبار سایت Ozodagon از سال 2013 تا بسته شدن آن در سال گذشته پس از “سال از آزار و اذیت” Sharipov اغلب اظهار نظر در نقض حقوق بشر و آزادی مذهبی, با توجه به آزادی رسانه ها ناظر است.

آن گفت: این روزنامه نگار در بیمارستان بستری شد و هشت سال پیش پس از اینکه “شدت مورد ضرب و شتم هنوز هم مجازات حمله کند.”

تاجیکستان در رتبه 161st از 180 کشور جهان در RSF را 2019 جهان در فهرست آزادی مطبوعات.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de