از برجسته افغان محقق خود Immolates در ایران در اعتراض به تبعیض

جشن افغانستان محقق نجیب Mayel Heravi زندگی در کشور همسایه ایران برای نزدیک به 50 سال سرودن نمرات تحسین کتاب و رساله در نسخه های خطی کهن فارسی, ادبیات و عرفان اسلامی.

68 ساله اهل هرات در غرب افغانستان یک ایرانی و هر دو پسران او بودند که در ایران متولد شده اند.

اما تنها به طور موقت اقامت Heravi زندگی می کردند برای چندین دهه در ثابت ترس از اخراج. ایران به طور معمول اخراج اعضای آن حدود 3.5 میلیون-قوی جامعه افغانستان بسیاری از آنها در هیچ وضعیت حقوقی و محروم از حقوق اساسی.

کسانی که ترس تشخص زمانی که مقامات ایرانی در ماه آوریل با صدور 15 روز مهلت برای Heravi به ترک کشور یک حرکت است که با حیرت و خشم خود را خانواده. آنها به هیچ دلیلی برای تهدید در برابر یک مرد که تا به حال دو بار مفتخر شده توسط رئیس جمهور ایران — در سال 2015 و 2017 — برای طول عمر خود از تحقیقات به فارسی و اسلامی نسخه های خطی.

در اوج ناامیدی خود را به پسر ارشد و شهاب هروی صحنه اعتراض شدید. خیس خود را در بنزین جوان Heravi خود را به آتش در 16 ماه مه در خارج از وزارت امور خارجه ایران در شمال شرقی شهر مشهد.

هروی که دچار سوختگی به 58 درصد از بدن او در کما به مدت یک هفته در شهر امام رضا (ع). اما او جان سالم به در برد و پس از دریافت درمان برای نزدیک به یک ماه است. در حال حاضر در خانه او با استفاده از یک مخزن اکسیژن برای کمک به تنفس او.

در یک مصاحبه تلفنی با RFE/RL, Heravi گفت که او مجبور به موضع به دلیل “دولت ایران را تحقیر درمان پدر من شکست دولت برای تحقق وعده های خود به پدر و عدم اعطای پدر من تابعیت ایرانی پس از زندگی در ایران برای 49 سال است.”

“البته این نه فقط به اعتراض پدر من درمان,” او گفت:. “آن را نیز در برابر بدرفتاری با افغانها در ایران که حتی نمی باید دسترسی به حقوق اساسی.”

مورد خدمت به برجسته تبعیض رنج می برد توسط ثبت شده و ثبت نشده افغان در جامعه ایران که در آن بسیاری از آنها در معرض سوء استفاده و بی عدالتی است.

می آید هفته پس از مرگ سه افغان مهاجر در یک ماشین فروغ در مرکزی ایران باعث خشم در افغانستان پس از گزارش می دهد که وسیله نقلیه رفت تا در شعله های آتش پس از شلیک گلوله توسط پلیس ایران.

در افغانستان متهم عربستان از کشته شدن 45 افغان کارگران مهاجر با وادار کردن آنها را با زور اسلحه به یک رودخانه در طول دو کشور 900 کیلومتر مرز.

دو رویداد فرستاده افغان معترض در خیابان ها و در رسانه های اجتماعی برای محکوم کردن مقامات ایرانی.

‘دولت فشار’

شهاب هروی به خودسوزی تنها گزارش و پس از او از بیمارستان مرخص شد در ژوئن 15. در یک Instagram پست روز بعد Heravi آپلود گرافیک و عکس خود را در بیمارستان. او تصویر ثابت به یک ماسک اکسیژن صورتش ریخت گسترده می سوزد.

در این پست Heravi نوشت که با توجه به پدرش “اقامت مشکلات” و “دولت فشار بر او را” او تصمیم گرفت تا خود را به آتش.

از آن زمان, عکس رفته ویروسی در رسانه های اجتماعی با افغانها و ایرانیان در محکومیت گسترده تبعیض علیه افغانها در ایران که سهام عمیق تاریخی و فرهنگی و زبانی روابط با افغانستان است.

پس از اعتراض است که تقریبا در زمان زندگی خود هروی گفته است که ایران وزارت اطلاعات “غیر مستقیم” هشدار داد او را به صحبت می کنند به رسانه ها و متهم او را از “تلاش برای ایجاد تنش میان افغانستان و ایران است.”

اما هروی گفت: او نمی تواند سکوت هشدار دهنده او خواهد خود را به آتش این بار در مقابل دفتر سازمان ملل در پایتخت, تهران, اگر پدر او ساخته شده است یک شهروند است.

هروی گفت: مقامات ایرانی در سال گذشته اعطا پدرش موقت اقامت. اما او گفت که میله وضعیت پدر خود را از سفر به خارج کشور از جمله به بومی افغانستان است.

هروی همچنین گفت: مقامات انکار کرده بود پدرش حق امتیاز و کپی رایت در آثار او. یک انسان شناس و محقق و نویسنده ارشد هروی, نوشته شده یا ویرایش شده 102 کتاب در ایران است. تهران بار دولت ایران خود روزنامه هدف قرار دادن زبان انگلیسی-زبان خوانندگان خارج از کشور است و توصیف او به عنوان “یک رقم قابل توجه در ایران مطالعات خوشنویسی و paleography.”

پسر او همچنین گفت که دولت داده بود مسکن نامناسب به پدرش که گفته بود “مشکل مالی شدید” و از افسردگی رنج می برند.

Tehran has expelled many Afghans, who are often blamed for insecurity and unemployment in Iran, and periodically threatens those who remain with mass expulsions. (file photo)


تهران اخراج بسیاری از افغان ها که اغلب مقصر نا امنی و بیکاری در ایران و دوره ای را تهدید می کند کسانی که باقی می ماند با انبوه اخراج. (عکس)

در ژوئن 17, دولت ایران اعلام کرد که موافقت کرده بود به اعطای تابعیت به هروی گفت: این روند بود که در “آخرین اداری و مراحل قانونی.”

ایران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت که آن را تا به حال اهدا Heravi بالاترین مدال برای دستاورد هنری ستایش او “سال های بسیاری از خدمات فرهنگی” ایران سهم خود را به زبان و ادبیات فارسی و ترویج “فرهنگی” میان افغانستان و ایران.

این بیانیه گفت که در هماهنگی با وزارت راه و شهرسازی, او خواهد شد و در یک واحد مسکونی در مشهد.

آمدن یک ماه و یک روز پس از شهاب هروی به خودسوزی نه بیانیه رسمی و نه گزارش های رسمی در مطبوعات ایران ساخته شده هیچ گونه اشاره ای به اعتراض.

در حال حاضر جوانتر شهاب گفته است پدر خود را قبول نمی کند پیشنهاد تابعیت ایرانی تا زمانی که دولت چمنها همه وعده های خود می پردازد و او را جبران کامل برای کار خود را.

“ما خواهد شد و سپس تصمیم می گیرید که آیا برای قبول,” او گفت:.

هروی گفت: او را به ادامه کار برای برجسته کردن وضعیت اسفناک افغان ها در ایران زندگی می, و اضافه کرد که پدرش “فقط یک مثال از اینکه چگونه دولت ایران تبعیض بر علیه افغان ها.”

افغانستان با وزیر امور خارجه, حنیف اتمر بازدید تهران در 21 ژوئن به عنوان تنش همچنان ادامه داشت بیش از افغانستان مهاجر مرگ و میر در ایران است.

در یک بیانیه مشترکدو طرف گفت: آنها توافق کردند که به امضای توافق نامه همکاری های استراتژیک در سه ماه آینده که قانونی کردن حضور مهاجران افغان در ایران و به آنها دسترسی به آموزش و مراقبت های بهداشتی.

تاریخچه تبعیض

بین المللی و گروه های حقوق بشر مستند سال از نقض حقوق بشر علیه پناهندگان و مهاجران در ایران از جمله سوء استفاده فیزیکی بازداشت در غیربهداشتی و شرایط غیر انسانی مجبور به پرداخت برای حمل و نقل و اسکان در اردوگاه های بیگاری و جدایی از خانواده ها است.

در 2015, رهبر ایران آیت الله علی خامنه ای با صدور حکمی اجازه می دهد تمام کودکان افغان برای رفتن به مدرسه. اما افغانها هنوز هم رد بسیاری از دیگر خدمات اساسی از جمله دسترسی به مراقبت های پزشکی شغل و مسکن.

در ژوئن 5, پلیس ایران افتتاح شد آتش سوزی در یک ماشین حمل در افغانستان باعث آن را به منفجر شدن در شعله های آتش. سه افغان کشته و پنج زخمی شدند. مقامات ایرانی گفت: پلیس اخراج در خودرو به دلیل آنها مشکوک است که آن را حمل مواد مخدر و مهاجران مستند نشده.

عصبانی افغان تحصن ده ها تن از تظاهرات در سراسر افغانستان تقاضا به عمل توسط خود دولت در کابل.

در ده ها تن از افغان های غیر قانونی عبور به ایران و بازداشت شدند توسط عربستان که به اتهام ضرب و شتم و شکنجه و سپس آنها را مجبور به پرش به Harirud یک 1,100 کیلومتر-رودخانه طولانی مشترک با افغانستان, ایران, و, ترکمنستان. بسیاری از آنها غرق شدند.

مقامات ایرانی را تکذیب کرد این حادثه صورت گرفت, ایران در خاک است. اما افغانستان و مقامات ایرانی راه اندازی یک مشترک بررسی که نتایج آن هنوز منتشر شده است.

و در دسامبر سال 2018 یک ویدئو ویروسی به نظر می رسد نشان می دهد یک افسر پلیس ایران سیلی توهین و تحقیر یک گروه از افغانستان.

برای دهه افغان خسته از جنگ و فقر تبدیل شده به ایران برای به دست آوردن یک زندگی. تهران اخراج بسیاری از افغان ها — که اغلب مقصر نا امنی و بیکاری-و دوره ای را تهدید می کند کسانی که باقی می ماند با انبوه اخراج.

بسیاری از افغان دیگر نقل مکان کرد و به ایران پس از دهه اشغال شوروی از افغانستان و جنگ داخلی است که به دنبال عقب نشینی شوروی در سال 1989.

دیگران به دنبال پناه در ایران پس از بنیادگرای طالبان در زمان قدرت در افغانستان است. پس از ایالات متحده آمریکا به رهبری تهاجم است که به دنبال 9/11 حملات تروریستی در سال 2001 برخی از افغان ها به سمت چپ برای ایران در جستجوی شغل اگر چه صدها نفر از هزاران نفر از آنها بازگشت و در سال گذشته در میان فلج کننده بحران اقتصادی در آن کشور است.

تا کنون در سال 2020 بیش از 337,000 افغان در ایران زندگی می کرده اند به خانه بازگشت و به گفته سازمان بین المللی مهاجرت (IOM). برخی بازگشته اند با توجه به کروناویروس همه گیر است که آمار ایران در خصوص سخت و وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی وجود دارد. بسیاری از افغان ها را در کار نوکر که بسیاری از ایرانیان علاقه مند هستند.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de