روسیه و … است. Dungans باور نمی کنم در آینده صلح آمیز’ مرگبار پس از درگیری های قومی در قزاقستان

QORDAI منطقه قزاقستان — بی اعتمادی قابل لمس است در میان جوامع محلی در جنوب قزاقستان Qordai منطقه نزدیک به یک ماه پس از درگیری های قومی بین قزاق ها و Dungans ادعا 11 زندگی و مجروح شدن ده ها تن دیگر.

بسیاری از Dungans نامشخص اگر آنها می خواهند به بازسازی خانه های خود و رزومه کاری خود را در روستاها زندگی می کند که در آن حوادث مرگبار رخ داده در شب فوریه 7-8. آنها می گویند که آنها احساس نمی امن کنه و مطمئن نیستید در مورد آینده است.

“وجود برخی اختلافات بحث بین دو جوامع در گذشته اما ما چیزی ندیدم در این مقیاس” یک Dungan مرد می گوید.

دهها هزار نفر از Dungans زندگی می کردند در قزاقستان ژمبیل استان و همسایه قرقیزستان استان Chui از اواخر 1800s. Dungans, همچنین شناخته شده به عنوان هوی هستند مسلمانان سنی که صحبت ماندارین گویش.

اجداد خود فرار چین پس از دولت چین را با خشونت سرکوب کرد در Dungan شورش 1862-1877. بیش از 100 سال بعد برخی از Dungans احساس آنها می تواند گفت: “در هر لحظه” که به آنها تعلق ندارند در قزاقستان است.

“ما می توانیم زندگی می کنند در اینجا ما کار می کنند, یادگیری, قزاقستان, اما ما می توان گفت: در هر لحظه که ما Dungans” مرد گفت. “من باور نمی وجود دارد این است که در آینده برای ما در اینجا.”

برخی از قومی قزاق ها در ضمن سرزنش Dungans برای تحریک خشونت است. در قزاقستان عمدتا روستای Qarakemer یک قومی قزاقستان انسان می دهد که تنها نام کوچک خود را Tlek می گوید جنگ بود Dungan جامعه گسل.

“آنها به سرزنش من فکر می کنم” Tlek می گوید: شما در جهت Masanchi است که جدا از Qarakemer توسط یک خشک فصلی جریان. “یکی از نیاز به رفتار مسالمت آمیز به زندگی مسالمت آمیز است. تا به حال زندگی می کردند به طور معمول هیچ کس آنها را لمس.”

یکی دیگر از زن و مرد و قومی قزاقستان از Qordai منطقه مرکز, سهام شدند. “این Dungans باعث درگیری,” او می گوید. “آنها ضرب و شتم پلیس راهنمایی و رانندگی آنها را ضرب و شتم یک پیرمرد. شما می دانید چه Dungans می گویند ؟ آنها می گویند: “زمین متعلق به ما است.’ این است که نگرش خود را نسبت به ما قزاق ها که به آنها زمین.”

قزاقستان مقامات در ابتدا گفت: جاده خشم و جدال مربوط به افسران پلیس و سه Dungans تصور می شد که باعث درگیری. اما در مارس 1, رئیس جمهور Qasymzhomart Toqaev سرزنش “گروه های جنایی” برای خشونت گفت: این درگیری باعث شد توسط یک گروه در تلاش برای گرفتن بیش از دیگر گروه های قاچاق مرزی کسب و کار.

Toqaev ساخته شده نظرات در سفر خود به Qordai برای دیدار با ساکنان تحت تاثیر قرار. قزاقستان مقامات است و باید اقدامات در تلاش برای بازگرداندن اعتماد در میان جوامع است. پلیس گشت زنی در خیابان ها در روستاهای Masanchi, Auqatty و بولن-Batyr که در آن خشونت را شکست.

مقامات می گویند بیش از 30 خانه, 17 ساختمان های تجاری و 47 وسایل نقلیه نابود شدند و یا آسیب دیده در طی درگیری. برخی از 23000 نفر که اکثر آنها Dungans گریخته این منطقه است.

در Masanchi یک Dungan اقامت خود را نشان داد خانه و ماشین که آتش در طول شب از خشونت اما می گوید خانواده اش در خانه نبود و بود آسیبی نرساند.

تخت یخچال و سیاه شدن دیوار دیده می شود در داخل خانه از طریق پنجره های شکسته. مرد نیست و در عین حال می دانم که اگر او را برای جبران خسارت به اموال خود را.

“ما پس از تمیز کردن خانه اما نمی دانم چه چیزی برای انجام با ماشین,” او می گوید. “ما وعده داده شده بود برخی از جبران خسارت اما هر چیزی شنیده بتن نشده است.”

مانند بسیاری دیگر از مردم محلی این مرد نمی خواهند به نام خود را دارد و تمایلی به صحبت در مورد درگیری.

وجود دارد بسیاری از دیگر سوخته و سیاه شدن خانه ها و مغازه ها در Masanchi همراه با یک به اصطلاح گورستان اتومبیل که در آن ده ها تن از نابود وسایل نقلیه ریخته شد.

مقامات می گویند که اکثر کسانی که فرار به قرقیزستان در خشونتهای پس از بازگشت به خانه.

یکی Dungan زن می گوید: منطقه رئیس به تازگی ملاقات با Dungan جامعه به آنها اطمینان خاطر بدهید که وضعیت تحت کنترل است. “او به ما گفت نگران نباشید به ما گفت برای شروع کاشت در مزارع و آنها را تضمین ایمنی ما. اما مردم نمی خواهند چیزی در حال حاضر.”

کشاورزی اصلی ترین راه برای Dungans به زندگی را در Qordai. اما با وجود آب و هوای گرم بیشتر از زمین های کشاورزی و حیاط متعلق به Dungans باقی می ماند و به تنهایی بسیار دید غیر معمول در Qordai که در آن مزارع معمولا شروع به کار در فوریه.

زن می گوید: بسیاری از اعضای Dungan جامعه هستند که دیگر فکر کردن در مورد زمین های خود را. “آنها در حال فکر کردن در مورد ترک قزاقستان,” او می گوید. “آنها در حال فکر کردن در مورد آینده فرزندان خود هستند.”

حداقل 10 Dungan خانواده را ترک کرده اند Qordai در روزهای اخیر و اعضای جامعه می گویند که ممکن است آغاز یک امکان خروج. مقصد اصلی خود را, آنها می گویند روسیه است کراسنودار منطقه ساراتوف و ولگوگراد مناطق که به خوبی زمین های کشاورزی و بسیاری از روستاهای خالی. نیز وجود دارد که در حال حاضر Dungan جوامع در آن مناطق.

“مهم ترین چیز این است که در زمین وجود دارد و ما می توانیم شروع زندگی ما نو” یک گروه قومی Dungan مرد گفت.

خواسته در مورد آنچه که او را با خانه اش در Qordai مرد گفت که او سعی خواهد کرد تا آن را به فروش برساند. “اگر آن را به فروش نیست, پس از آن من خواهد راز خانه با بولدوزر بنابراین هیچ کس می تواند آن را پس از ترک” مرد گفت.

نوشته شده توسط فرنگیس نجیب الله بر اساس گزارش توسط پیوتر Trotsenko از RFE/RL در قزاقستان سرویس

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de