رضا Otunbaeva 10 سال پس از مرگبار درگیری های قومی: برخی از نیروهای ‘در زمان استفاده از لحظه سعی کنید برای شروع یک آتش’

بیشکک — ده سال پس از خونین درگیری های قومی در جنوب قرقیزستان که به کشته شدن صدها رضا Otunbaeva — که رئيس جمهور موقت در زمان — به صحبت کرد RFE/RL قرقیزستان خدمات سردبیر در Bishkek Zairbek Bakytbaev در مورد عواملی که منجر به این حوادث غم انگیز و اینکه آیا دولت می تواند مانع از خشونت است. او همچنین با تمجید از حمایت جامعه بین المللی و گفت: قرقیزستان متوقف نخواهد شد هر کسی از بررسی آنچه اتفاق افتاده در طول این وحشتناک روز در اوایل ماه ژوئن سال 2010.

RFE/RL: کشنده های قومی و درگیری صورت گرفت که در جنوب قرقیزستان در ماه ژوئن سال 2010 علامت یکی از غم انگیز ترین حوادث در تاریخ معاصر قرقیزستان. به دنبال بازگشت 10 سال بعد آیا شما فکر می کنم وجود دارد هر گونه شانس دولت موقت شما منجر می توانست مانع خشونت?

رضا Otunbaeva: ما انقلاب کردیم که در آوریل 2010 که منجر به دولت موقت در نظر گرفتن قدرت در کشور است. تنها پس از دو ماه درگیری خونین صورت گرفت.

پاسخ به سوال شما من باید به منظور جلب برخی از تشابه.

در سال 1990 قرقیزستان هنوز بخشی از بزرگ و قدرتمند کشور اتحاد جماهیر شوروی و در عین حال ما شاهد بسیار غم انگیز interethnic درگیری در اوش که در آن زمان. اتحاد جماهیر شوروی تا به حال همه چیز: قدرتمند نیروهای مسلح و سرویس های امنیتی و حزب کمونیست. آنها هنوز هم قادر به جلوگیری از کشنده interethnic درگیری بین قرقیزها و ازبک ها در اوش در سال 1990.

به تازگی ما شاهد قزاقستان-Dungan درگیری در کشور همسایه قزاقستان…و نگاهی به آنچه که اتفاق می افتد در ایالات متحده در حال حاضر. قطعا وجود دارد برخی از مسائل جدی در interethnic روابط در قرقیزستان است که در نهایت باعث ژوئن 2010 درگیری.

جدید دولت موقت نبود و در عین حال پایدار و قدرتمند به اندازه کافی. ما هنوز در تلاش برای ایجاد ثبات در وضعیت در پایتخت بیشکک در فوری پس از 7 آوریل انقلاب [هنگامی که قومی درگیری آغاز شد]. شده است بیش از 120 مختلف در اعتراض به اقدامات و تظاهرات در بیشکک در عرض دو ماه. ما فقط نمی به اندازه کافی قدرت در مناطق جنوبی. وجود دارد چندین گروه مختلف در تلاش برای بی ثبات کردن اوضاع در این کشور است.

RFE/RL: کدام گروه کاملا علاقه مند بودند در رها کردن interethnic درگیری در جنوب قرقیزستان در زمان ؟ برخی از سرزنش حامیان رییس جمهور قربان بیک Bakiev دیگران سرزنش ادعا [ازبکستان] گروه های جدایی طلب و همچنین اتهام دخالت خارجی و حتی اتهام نقش قاچاقچیان مواد مخدر.

Otunbaeva: من با شما موافقم که همه این عوامل وجود داشته است. Bakiev فرار کرد [بیشکک] به جنوب و اقدام به جمع آوری و مجلس وجود دارد. برخی از سیاستمداران و دیگران بیش از حد تلاش خود [را که اتفاق می افتد]. بخش هایی از سازمان های اجرای قانون به کار ادامه داد برای Bakiev انجام هر آنچه که آنها می خواستند. ما تا به حال کنترل کمی بر روی آنها. ما در مواجهه با کمبود کارکنان و پشتیبانی.

اجازه می دهد کمیسیون بین المللی در ما ذخیره وجدان ما

به عنوان برای گروه های جنایی و قاچاقچیان مواد مخدر برخی از کارشناسان بین المللی بر این باورند که این گروه تا به حال استفاده شده است [توسط برخی نیروهای] در ژوئن حوادث. به خصوص در مناطق مرزي به کمک آنها شروع به شورش و ایجاد هرج و مرج به طوری که آنها می تواند حمل و نقل مقدار زیادی [از مواد مخدر در دوران آشفتگی]. همچنین نیروهای درگیر در قاچاق مواد مخدر سعی در بهره برداری از این وضعیت را به کنترل مسیرهای قاچاق. من فکر می کنم روسیه سرویس های اطلاعاتی بررسی این درست است.

با توجه به اینکه خارج از نیروهای ما نمی توانیم بگوییم که آنها درگیر شدند. اما ما اصلا در این زمان باید شواهد کافی برای تعیین آن است. [رئیس جمهور ازبکستان اسلام کریموف صحبت در مورد آن بسیاری از بار. حتی در سازمان ملل متحد در [مجمع], کریموف گفت: وجود برخی از نیروهای که می خواهند به تحریک درگیری در آسیای مرکزی که می خواهید آسیای مرکزی برای همیشه در آتش است. و این نیروها در زمان استفاده از لحظه سعی کنید برای شروع یک آتش [در اروپا].

RFE/RL: از شما خواسته برای کمک نظامی از روسیه-کنترل امنیت جمعی سازمان پیمان (CSTO). چه تصمیم گیری های دیگر را شما باید در تلاش برای حل و فصل بحران ؟

Otunbaeva: درگیری متوقف شد و در ژوئن 13. این همه آغاز شده و در شب 10 ژوئن. اوش در آتش بود. ما عمدتا تمرکز بر وضعیت در اوش. در ماه ژوئن 12-13 [درگیری] در حال گسترش به جلال آباد. دولت موقت تا به حال یک جلسه در اواخر شب در 10 ژوئن و شروع به ارسال هواپیما [در جنوب]. هیچ آب وجود دارد هیچ نان وجود دارد. بودند افرادی که نیاز به تخلیه شود. ما تخلیه حدود 7000 نفر توسط هواپیما. حدود 160 پرواز برگزار شد. وجود حداقل سه پرواز در هر روز است. [ما نیز] فرستاده بسیاری از مواد غذایی به اوش و جلال آباد.

این کمک های انسان دوستانه نیست تنها که از دولت مرکزی است. بسیاری از منابع غذایی فرستاده شد, از استان های شمالی, بیش از حد. ما همچنین دریافت کمک از کشورهای همسایه و وجود کمک های بین المللی نیز هست.

در ژوئن 10-11 وجود دارد بزرگ درگیری در جنوب. مردم در مواجه با هر یک از دیگر. بسیاری از اسلحه ها به نظر می رسد وجود دارد. ما بسیاری از حقایق و اسناد و مدارک در مورد انباشت سلاح. این یک واقعیت است که سلاح های گرفته شده از ارتش و پلیس است. مردم همچنین با استفاده از اسلحه و اشیاء بلانت. در چنین شرایطی البته وجود دارد بسیاری از مرگ و میر.

Late Uzbek President Islam Karimov


اواخر رئیس جمهور ازبکستان اسلام کریموف

سپس من صحبت کرد و اسلام Abduganiyevich [پیدا]. او گفت که او نمی تواند هر چیزی را انجام دهید. او گفت که او را به مرز بسته شده است. او گفت: وجود دارد بسیاری از ملی گرایان [در ازبکستان] بودند گفت: آنها آماده بودند برای رفتن کمک [قومی ازبک در جنوب قرقیزستان]. کریموف به من گفت: “من به کنترل از طرف من از مرز و شما برای خودتان تصمیم می گیرید که چگونه به حل این مشکل را در کنار خود.” به نظر می رسید به من که پیدا می خواستم بگم “درخواست کمک از هر کس که شما می خواهید.”

پس از آن من شروع به دنبال تماس با ما شریک روسیه است. من به صحبت [دیمیتری] مدودف. که در ژوئن 12. من به او گفتم که ما نیاز نیروهای مسلح و پشتیبانی چون خود ما ارتش و اجرای قانون بدن آماده بودند و قادر به مقابله با چنین جرم درگیری های خود را دارند. ما درخواست کمک از سازمان پیمان امنیت جمعی. آنها احتمالا صرف یک روز در مشاوره. سپس آنها به ما گفت که آنها در یک موقعیت دشوار است و این که اگر آنها وارد [قرقیزستان] آن را به نگاه به عنوان اگر روسیه درگیر شدن در یک مبارزه بین دو [قومی].

RFE/RL: که آغاز گفتگو با کریم اف?

Otunbaeva: من فکر می کنم من رسیده به او در ژوئن 11. او به من گفت: “من می بینم که شما در این وضعیت مثل من در سال 2005 در طول حوادث اندیجان [هنگامی که antigovernment تظاهرات به خشونت قرار توسط نیروهای دولتی]. من شما را در درک. در حال حاضر همه من می توانید انجام دهید این است که نزدیک مرز [برای جلوگیری از ازبک ها از ورود قرقیزستان به حمایت از گروه قومی ازبک]. ما همچنین بسیاری از افرادی که می گویند که آنها نیاز به رفتن به کمک.” در مورد 70,000 مردم [فرار از درگیری] شد و آوارگان داخلی.

RFE/RL: من در شماره نگاه کرد و متوجه شد که در حدود 100 ، 000 نفر آواره شدند.

Otunbaeva: بررسی آمار حدود 70 ، 000 نفر از قرقیزستان قرار گرفت در اردوگاه ها در ازبکستان. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل دست از چادر ایجاد شرایط برای مردم [زندگی]. بیش از 70,000 مردم به ویژه زنان با کودکان منطقه درگیری فرار کرد. مردان بیشتر در آنجا ماند. من معتقدم کریموف تصمیم درست. خود را چشم انداز روشن و آگاهی از خود مردم کمک برای انتخاب راه حل مناسب است. است که چرا هیچ یک از عبور به کشور ما از طرف خود [در جنگ]. ما باقی مانده و چهره به چهره با ما مشکل و در پایان همه چیز آرام است.

RFE/RL: این دولت قرقیزستان در آن زمان اذعان کرد که از ماه ژوئن سال 2010 رویدادهای برجسته مشکلات در دست زدن به interethnic روابط در این کشور و آن گفت که بسیار باید انجام شود در این راستا است. وجود دارد طرح مخلوط ملیت های مختلف در طول اسکان مجدد از مردم [پس از آنها آواره شده و یا از دست داده خانه های خود را] به شما معرفی قرقیزستان زبان در مهد کودک, و بسیاری از اقدامات دیگر. آنچه انجام شده است بیش از 10 سال گذشته برای بهبود interethnic روابط?

Otunbaeva: بسیاری تاکنون انجام شده است. پس از بحران ما دریافت بسیاری از پشتیبانی از جامعه بین المللی است.

بیش از 10 سال گذشته سازمان ملل متحد تثبیت صندوق ارائه شده قرقیزستان با $46 میلیون نفر است. مقدار زیادی از کار انجام شده بود با این پول. برای مثال, جدید, خانه ها و مدارس ساخته شد. من باید توجه داشته باشید که یک مدرسه نیز ساخته شده توسط قزاقستان. مهمتر از همه یک مفهوم برای بهبود interethnic روابط نوشته شده بود با کمک که [پول]. که سند در سال 2017 منقضی شده و نسخه جدید شده و آماده است و هنوز هم در انتظار موافقت دولت. دولت باید برای حل این مشکل دشوار است. اما به اعتقاد من هنوز هم وجود دارد برخی از کارهای که باید انجام شود. برای مثال [ازبکستان] کودکان باید به مهد کودک و آنها باید با مطالعه در قرقیزستان.

در توجه به مدارس ما همه راضی هستند با این وضعیت. اگر شما به اوش امروز همه ازبکی مدارس تدریس در قرقیزستان. والدین می خواهند فرزندان خود را به یادگیری در قرقیزستان. بسیاری از جوانان ازبک مسلط به زبان قرقیزی و این یک مزیت است برای آنها. آنها صحبت ازبکستان قرقیزستان زبان انگلیسی ،

در مورد مهد کودک های من در حفظ و تکرار حتی امروز که زودتر کودکان شروع به یادگیری یک زبان خارجی را بهتر از کودکان یادگیری زبان آسان تر است. کمی وجود دارد که پیشرفت در این زمینه در کشور ما به عنوان شما می توانید در بیشکک. در حال حاضر بسیاری از مهد کودک ها در حال اجرا در روسیه به زبان انگلیسی اما یک مشکل وجود دارد با آموزش زبان قرقیزی وجود دارد به دلیل کیفیت [معلمان] بسیار پایین است. در نهایت مخلوط [گروه های مختلف قومی] در شهرک است که مسئله بسیار دشوار است. هنگامی که خانه های ازبک در mahallas (ازبکی محله) نابود شدند ما ساخته شده است خانه های جدید است. و زندگی مردم وجود دارد مخلوط [بین ازبک ها و قرقیزها]. این مورد در اوش, Jalal-Abad و سوزاک. مردم در مورد آن می دانیم اما این یک مسئله بسیار دشوار در سراسر جهان است.

RFE/RL: وجود دارد بسیاری از کمیسیون های مختلف — هر دو داخلی و بین المللی-که به بررسی خشونت و علل آن در جنوب قرقیزستان. یک کمیسیون تحقیق بین المللی به رهبری سیاستمدار فنلاندی Kimmo Kiljunen صرف چندین ماه وجود دارد برای چنین شد. آیا شما فکر می کنید ژوئن 2010 حوادث بودند مورد مطالعه و بررسی کافی است ؟

Otunbaeva: وجود خواهد داشت بسیاری از جمله تحقیقات برای سال های بسیاری آمده و آن را خوب است برای ما. ما هرگز متوقف هر کسی از آینده و بررسی است. سازمان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر و دیگر بین المللی یا خارجی سازمان است که می خواستم برای آمدن به اطراف اوش و جلال آباد از مناطق صحبت کردن با مردم و پیدا کردن آنچه که اتفاق افتاده همه آنها مجاز به انجام این کار.

من می گویند که Kiljunen گزارش حذف شده بزرگ, کثیف, نقطه از کشور ما است. امروز ما با یک باز و چهره ای روشن در سراسر جهان است. برای مثال در این گزارش چهار یافته. اول از همه به این نتیجه رسیدند که هیچ نسل کشی [در جنوب قرقیزستان]. ثانیا هیچ جنایات جنگی رخ داده است. بله جنایات را مرتکب شدند اما این کمیسیون به این نتیجه رسید که در تمام موارد باید سعی در دادگاه های داخل کشور و تصمیم گیری باید توسط قرقیزی دادگاه.

البته وجود برخی از نقاط منفی نقاط سیاه و سفید — من می گویند — در این گزارش است. این موضوع را [از ژوئن 2010 درگیری] آورده بود به توجه سازمان ملل متحد و کمیسیون حقوق بشر, اما آنها را جدی اتهامات علیه ما. به نظر من این بسیار مهم است برای قرقیزستان. وجود نیروهای در کشور ما که در برابر اجازه می دهد این کمیسیون برای ورود به قرقیزستان. ما برای اولین بار دولت در کشورهای مستقل مشترک المنافع اجازه می دهد تا یک کمیسیون به کار در کشور ما است. برای مثال مشابه کمیسیون نیست مجاز به کار در چچن و یا برخی از مکان های دیگر.

اجازه می دهد کمیسیون بین المللی در ما ذخیره وجدان ما. کریم اف همچنین گفت که تنها کارشناسان بین المللی باید بررسی ژوئن حوادث. “ما نمی خواهد باور” او می گفت. من فکر می کنم این به ما یک افزایش دهد. من یک تصمیم. تحت نظارت سازمان ملل متحد ما پذیرفته کمیسیون آمدند و نتیجه گیری خود را.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.net