ایران و قزاقستان, روزنامه نگار, در معرض ‘تمام عیار آزار و اذیت’

گزارشگران بدون مرز (RSF) خواستار قزاقستان برای جلوگیری از اذیت و آزار یک روزنامه نگار مخالف که ادعا می کند او حمله در حالی که تلاش برای فیلم دستگیری شوهرش بود و مجبور به استعفا شد و به عنوان یک روزنامه ویرایشگر.

در یک بیانیه در 17 مارس پاریس مبتنی بر رسانه ها و فعالان حقوق بشر در خواست مقامات برای انجام یک “شفاف و موثر” رسیدگی به حمله علیه اینگا Imanbai که در آن گفته بود که در معرض “تمام عیار آزار و اذیت.”

Imanbai شوهر Zhanbolat Mamai است از چهره های پیشرو در تازه تاسیس مخالفت حزب دموکرات است. او دستگیر شد و در تاریخ 21 فوریه در آستانه یک برنامه ریزی تظاهرات در آلماتی و محکوم به سه ماه در بازداشت اداری.

Imanbai گفت که او سعی به استفاده از تلفن خود را به فیلم افسران پلیس که لباس شخصی آمده بودند به او را به یک ایستگاه پلیس.

اما او گفت که این دستگاه ربوده شد از دست او حتی اگر او تا به حال نشان داده شده است او اعتباربخشی به عنوان یک روزنامه نگار. او همچنین می گوید سر او ناودان در برابر نرده های فلزی.

Imanbai که چند ماه باردار گفت: او تا به حال به دنبال توجه فوری پزشکی در یک بیمارستان برای اندکی ضربه مغزی به عنوان یک نتیجه از حمله.

RSF گفت: پلیس در قزاقستان انجام داده بود هیچ چیز در پاسخ به شکایت که Imanbai ثبت در تاریخ 1 مارس مورد حمله.

Imanbai منصوب شده بود به عنوان سردبیر مستقل روزانه Zhas Alash روزنامه در اوایل ژانویه.

اما او کنار از موقعیت و پس از آن مجبور به استعفا شد و در فوریه 20, مدت کوتاهی قبل از تظاهرات بودند صحنه در آلماتی و دیگر شهرستانها قزاقستان در حمایت از حزب دموکرات است.

Imanbai می گوید: او کنار تحت فشار مقامات زیرا از مقالات او در مورد نوشت: رئیس جمهور سابق نورسلطان Nazarbaev و خانواده اش و به خاطر شوهرش نقش در حزب دموکرات است.

جین Cavelier رئیس RSF شرقی اروپا و آسیای مرکزی میز گفت: رسانه های آزاد شد “ضروری برای یک بحث دموکراتیک و اعتبار اصلاح طلب گفتمان” به کار گرفته شده توسط رئیس جمهور قزاقستان Qasymzhomart Toqaev است که برای تقریبا یک سال.

پلیس مانع از چندین روزنامه نگاران از پوشش فوریه 22 تظاهرات. بیش از 100 نفر بازداشت شدند در تظاهرات.

قزاقستان در رتبه 158th از 180 کشور جهان در RSF را 2019 جهان در فهرست آزادی مطبوعات.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im