آلماتی قزاقستان — مدافعان حقوق بشر در قزاقستان می گویند دولت این است که با استفاده از محدودیت های اعمال شده به سرعت شیوع کروناویروس برای سرکوب مخالفان است.

چندین پیشرو مدنی و فعالان حقوق بشر در آسیای مرکزی کشور دستگیر شدند بیش از آخر هفته به اتهام توزیع جعلی اخبار در مورد بیماری همه گیر.

آلماتی-بر اساس فعال حقوق بشر Marzhan Aspandiyarova گفت: RFE/RL در آوریل 20 که بازداشت شدند در آنچه که او به نام انگیزه های سیاسی به اتهام.

“مقامات با استفاده از وضعیت اضطراری به دستگیری آزار و پوزه برجسته و شناخته شده در ایران ، این چیزی است که واقعی سرکوب به نظر می رسد مثل هیچ چیز دیگری” Aspandiyarova گفت.

فعالان شناخته شده برای انتقاد از دولت Alnur Ilyashev آرمان Shuraev و Ulan Shamshet دستگیر شدند بیش از آخر هفته و به اتهام نقض coronavirus محدودیت و پخش اخبار جعلی در مورد COVID-19. Ilyashev شد senetnced به دو ماه در زندان در مارس 18, پس از یک دادگاه در آلماتی در بر داشت او را به جرم از اتهامات عنوان شده علیه.

Shuraev, Shamshet و چند تن دیگر از فعالان بازداشت شده روز قبل از آن در همان اتهامات هنوز در انتظار محاکمه است.

مدیر قزاقستان دفتر حقوق بشر یوگنی Zhovtis گفت: RFE/RL در آوریل 20 که تمام کسانی که دستگیر شدند بسیار فعال در شبکه های اجتماعی و با دستگیری آنها مقامات در حال تلاش برای حذف آنها از رسانه اجتماعی سیستم عامل است.

“مقامات به سادگی مشتاق برای منزوی کردن رهبران بالقوه. آنچه که ما باید در کشور ما یک سیستم استبدادی و دیکتاتوری رژیم با این اقدامات تلاش می کند برای حفظ کنترل و به حداقل رساندن هر گونه چالش های آنها ممکن است چهره” Zhovtis گفت.

عادل Louis (فقط یک کلمه) در آلماتی که در دفاع از حقوق روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان ابراز نگرانی از دستگیری.

در نامه سرگشاده ای خطاب به دادستان کل Ghizat Nurdauletov این گروه خواستار آزادی فوری همه دستگیر شدگان.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de