RFE/RL خواستار پاسخگویی پس از اتهام تهدید علیه قرقیزستان روزنامه نگار

رادیو آزاد اروپا/رادیو آزادی به نام برای مقامات قرقیزستان به بررسی اتهامات سابق گمرک که خود را رئیس سابق خواست او را به قرقیزستان خدمات روزنامه نگار از سوی ایالات متحده-بودجه گوینده بازگشت به قرقیزستان “مرده یا زنده است.”

Emilbek Kimsanov ساخته اتهام در یک رتبه تصویری که نوشته شده بود در Facebook در آوریل 10 توسط همسرش ماریا Zavorotnyaya.

در این ویدئو Kimsanov می گوید که سابق قرقیزستان دولتی گمرک آژانس معاون Raimbek Matraimov فرستاده او اطلاعات تماس در پراگ برای RFE/RL, روزنامه نگار, علی Toktakunov همراه با فرمان او را “مرده یا زنده است.” Kimsanov نشان داد تصاویر بر روی تلفن خود را با اطلاعات در مورد Toktakunov.

“RFE/RL طول می کشد هر گونه تهدید علیه روزنامه نگاران به طور جدی” RFE/RL رئیس جمهور جیمی پرواز در بیانیه ای گفت: در 11 آوریل.

“ادامه افترا آمیز حملات و تهدیدات علیه Azattyk روزنامه نگاران توسط Raimbek Matraimov و همکارانش در پاسخ به ما گزارش های تحقیقی هستند و سزاوار سرزنش است. من تماس بگیرید در قرقیزستان مقامات به این مسئله به طور جدی و به اطمینان حاصل شود که کسانی که مسئول هستند پاسخگو برای اقدامات خود را.”

Matraimov در دسترس نیست به اظهار نظر در این ویدئو.

برادر خود را قرقیزستان مجلس Iskender Matraimov را رد کرد و این ویدئو در نظرات به RFE/RL.

“Kimsanov جواب خواهد داد نه تنها خدا بلکه قبل از قانون” Iskender Matraimov گفت. “اجازه اجرای قانون بررسی اظهارات خود را. من از مردم به باور این ادعا فقط هر کسی.”

میلیون ها نفر قریب به خارج از کشور

Toktakunov بود منجر خبرنگار در این کشور بازداشت و توسط RFE/RL در قرقیزستان خدمات محلی شناخته شده به عنوان رادیو Azattyk های سازمان یافته جرم و جنایت و فساد گزارش پروژه (EASST) و قرقیزستان اخبار سایت Kloop.

RFE/RL journalist Ali Toktakunov (file photo)


RFE/RL, روزنامه نگار, علی Toktakunov (عکس)

این تحقیق با عنوان غارت و حمایت در قلب آسیای مرکزیکه دخیل Raimbek Matraimov, وقایع چگونه یک زن 37 ساله اویغور تاجر از چین شمال غربی منطقه سین کیانگ خود اعتراف پول launderer Aierken Saimaiti نقل مکان کرد صدها میلیون دلار به خارج از قرقیزستان.

قبل از قتل او در استانبول در نوامبر Saimaiti ادعایی که در مورد فساد گسترده در قرقیزستان خدمات گمرکی که در آن Kimsanov مشغول به کار شد بسیار مهم در تولید غیر قانونی حاصل شد که پس از آن روحیه خارج از کشور است. او را متهم Matraimov از بهره برداری از موقعیت خود به عنوان معاون رئیس آداب و رسوم به خامه میلیون دلار در غیرقانونی وجوه. Matraimov و بستگان خود را رد این ادعا است.

حداقل $200,000 منتقل شد به Matraimov خانوادگی خیریه در سال 2016 توسط Saimaiti را در آنچه به قتل تاجر به عنوان کثیف پول نقد. این Matraimov خانواده می گوید این پول به سادگی یک خیریه کمک مالی منتقل شده از طرف یک تاجر آنها کاهش یافته است به شناسایی.

Saimaiti همچنین ارائه خبرنگاران داخلی دفاتر مالی او نگهداری می شود نشان می دهد که او تا به حال سیمی دیگر بودجه برای Matraimov را بهره مند شوند. این Matraimov خانواده رد هر گونه ارتباط مالی — و یا در غیر این صورت — با Saimaiti.

معتبر تهدید به مرگ

Toktakunov به دریافت معتبر تهدید به مرگ در ارتباط با بررسی و نامگذاری شده است توسط Matraimov و خانواده اش به عنوان یک متهم در یک افترا طرح دعوی در دادگاه. با توجه به EASST به عنوان بسیاری از 12 نفر که گزارش یا انتقاد Matraimov خانواده بیش از گذشته 10 سال شده اند مورد آزار و اذیت.

Kimsanov بازداشت شد در سن پترزبورگ, روسیه در ماه فوریه و تحویل به قرقیزستان. او اتهامات عنوان شده علیه متصل به 2018 و شتم یک پسر وزیر کشور سابق Moldomusa Kongantiev.

در مارس 31, قرقیزستان دستور دادگاه Kimsanov منتقل شده از بازداشت خانگی به بازداشت پیش از محاکمه.

در آوریل 8, Zavorotnyaya منتشر شد یک بیانیه ویدئویی که در آن او به دادگاه تجدید نظر به رئیس جمهور Sooronbai Jeenbekov برای حفاظت از شوهرش ادعا که پرونده ای علیه او شده بود ساختگی توسط “یک مرد با نفوذ از قرقیزستان.” او را از ذکر نام مرد.

اما Kimsanov برادر Emirbek Kimsanov پیش از آن به دادگاه تجدید نظر به Jeenbekov برای محافظت از برادر خود را از Matraimov و خانواده اش که گفته شده بود آزار Emilbek Kimsanov برای امتناع خود را به شرکت در Matraimov را به اتهام فعالیت های غیر قانونی.

Jeenbekov است و نه در پاسخ به تجدید نظر.

Emilbek Kimsanov وکیل Nazgul Suyunbaeva گفت: در 8 آوریل است که “افراد ناشناس” تهدید کرده بود مشتری خود را قبل از انتقال او به زندان گفت: “ما شما را در پشت میله های که در آن آنها در حال حاضر در انتظار شما است.”

Suyunbaeva خواسته مقامات زندان به نگاه به اتهام تهدید علیه Kimsanov.

RFE/RL بودجه توسط یک کمک مالی از ایالات متحده آمریکا کنگره ایالات متحده آمریکا سازمان جهانی رسانه (USAGM) به عنوان یک خصوصی grantee. آن متکی بر شبکه های محلی و خبرنگاران به ارائه دقیق اطلاعات و اخبار به بیش از 37 میلیون نفر در 26 زبان و 22 کشور که در آن آزادی رسانه ها محدود شده است و یا که در آن یک حرفه ای مطبوعات است نه به طور کامل توسعه یافته است.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>