روسیه و کمیته تحقیق گفت: در آوریل 10 که آن را به باز کردن یک پرونده جنایی به های اخیر حذف بحث برانگیز مجسمه اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم مارشال در پایتخت چک پراگ.

این کمیته گفت: این امر بررسی اتهام “defiling از نمادهای شکوه نظامی روسیه” است که مجازات جریمه نقدی و یا خدمات اجتماعی. اگر چه روسیه هیچ حقوقی قضایی در جمهوری چک نمادین مورد می تواند بیشتر روابط سرد بین دو کشور.

“ما محققان بر این باورند که با اقدام به این کار طلبانه پراگ شهرداری دولت گستاخی نقض تعهدات گرفته شده توسط جمهوری چک در چارچوب روسی-چک موافقت نامه های دو جانبه و نشان داد تحقیر از خاطرات مشترک و تاریخ مردم اتحاد جماهیر شوروی مبارزه علیه فاشیسم” سخنگوی کمیته تحقیق سوتلانا Petrenko گفت.

چک وزارت امور خارجه گفت: آن را در نظر گرفته کمیته تحقیقاتی اقدام به دخالت بی جا در امور داخلی.

“اگر روسیه در بدن ادامه مقابله با اظهارات و اقدامات در این راستا از آن خواهد شد یک علامت آنها را از دست داده اند علاقه به توسعه روابط سودمند متقابل بین کشورهای ما” این وزارتخانه در بیانیه ای گفت:.

پراگ شهری مقامات در مارس 3 حذف یک مجسمه از اتحاد جماهیر شوروی مارشال ایوان Konev که رهبری ارتش سرخ که وارد پراگ در ماه مه 1945 پس از شهر شده بود آزاد از نازی ها توسط نیروهای مقاومت.

بنای تاریخی بنا بود که کمونیست Czechoslovakian دولت در سال 1980 به مدت طولانی مورد بحث بوده است و بارها تخریب پس از فروپاشی کمونیسم در سال 1989.

Konev همچنین فرماندهی نیروهای شوروی که در سرکوب قیام 1956 در مجارستان و کمک کرد که ساخت دیوار برلین. برخی از مورخان معتقدند او نقش مهمی در برنامه ریزی اتحاد جماهیر شوروی به رهبری حمله به چکسلواکی در سال 1968. درگذشت او در سال 1973.

چک, مقامات گفت: Konev مجسمه خواهد بود و نصب مجدد در مکانی دیگر و قبلی خود سایت خواهد میزبان جدید یادبود تجلیل پراگ مبارزان مقاومت که آزاد پایتخت در روز قبل از Konev نیروهای نظامی وارد شدند.

مسکو به شدت اعتراض حذف مجسمه.

در آوریل 9, وزیر دفاع روسیه سرگئی Shoigu خواسته خود را چک همتای Lubomir Metnar به دست مجسمه به روسیه است. Metnar رد کرد و گفت آن متعلق به شهر پراگ.

رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین بارها مورد انتقاد کشورهای اروپایی از “بازنویسی تاریخ” توسط گفته کاهش نقش اتحاد جماهیر شوروی در شکست آلمان نازی در حالی که کشورهای اروپایی مرکزی مبارزه است که پوتین به عنوان جنایات دیکتاتور شوروی جوزف استالین و عواقب پس از جنگ اشغال شوروی از منطقه است.

با گزارش AFP TASS رویترز و Meduza

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de