مسکو-هنگامی که سالگرد 100 از ولادیمیر لنین تولد نورد در اطراف در سال 1970 اتحاد جماهیر شوروی کشیده از همه متوقف می شود به مناسبت. تمبر یادبود چاپ شدند; سکه ضرب شد; مدال زده بودند. گسترده جدید بال باز شد در موزه لنین در اولیانوفسک, رودخانه ولگا شهرستان که در آن او متولد و بزرگ شده. در کورگن استان های گسترده بیشه درختان کاشته شد به طلسم از “لنین 100” یک بنای زندگی که می توان از فضا دیده می شود 50 سال بعد.

کشور و کل بلوک شوروی که برای ماده خاموش دو سال از آماده سازی با یک حزب کمونیست جلسه در کرملین خطاب توسط دبیر کل لئونید برژنف. رئیس هيئت رئيسه اتحاد جماهیر شوروی عالی نیکولای Podgorny افتتاح این رویداد گفت: “آنچه لنین در طول دیدنی عمر چیزی است که برای 100 سال بلکه برای تمام سنین برای هزاران سال.”

در عین حال در لنین sesquicentennial, مارس 22 کشور او ایجاد شده دیگر وجود ندارد و جانشین آن دولت — روسیه — به نظر می رسد قطعا بی علاقه مارک 150 سال پس از تولد او. حتی قبل از این بیماری همه گیر کوروناویروس آمار تنها جان سخت ترین کمونیست های باقی مانده در روسیه به نظر می رسید حتی متوجه سالگرد. با مقایسه با گذشته سکوت پر سر و صدا به نظر می رسد.

در روسیه امروز تحت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور لنین حافظه است بین آنچه که تحلیلگران می گویند دو اولیه ایدئولوژیک جریان نخبگان حاکم: این lionization از دیکتاتور شوروی جوزف استالین — که لنین به عنوان “بیش از حد درشت” در نهایی خود را سیاسی عهد اصرار استالین حذف به عنوان دبیر — و نوستالژی برای روسیه پیش از اتحاد جماهیر شوروی تزاری گذشته که لنین نفرت و به دنبال از بین ببرد.

“کسانی که بیشتر دلسوز به گذشته اتحاد جماهیر شوروی همچنان به عبادت و یا حداقل تکرار الگوریتم های استالین گفت:” مورخ و استاد کنستانتین موروزوف از مسکو در مدرسه عالی اقتصادی و اجتماعی علوم است. “این بخشی از نخبگان پشتیبانی از همه چیز است که اتحاد جماهیر شوروی از جمله البته لنین که peeks از پشت استالین است.”

“بخشی دیگر از نخبگان تلاش می کند تا ارتباط خود را با تزاری سلطنتی روسیه” Morozov گفت: RFE/RL.

زمانی که روسیه در تلویزیون دولتی انجام آن در سال 2008 نام روسیه رقابت به تعیین که روس ها به عنوان قابل توجه ترین شخصیت در تاریخ روسیه لنین به پایان رسید ششم عقب استالین و اواخر تزاری نخست وزیر پیوتر Stolypin, در میان دیگران.

پوتین در زمان منعکس شده هر دو از این, مدرن, روز, روند, معروف ستایش استالین به عنوان یک “مدیریت مؤثر” و در سال 2016 گفت که لنین “کاشته یک بمب اتمی در زیر ساختمان به نام روسیه و بعد آن را منفجر کرد.”

لنین است که توبیخ در حال حاضر Morozov گفت: به همین دلیل است که سالگرد 100 از سال 1917 بلشویک کودتا که لنین رهبری گذشت سه سال پیش “بدون هیاهو و یا پمپ.”

برای پوتین است که در سرکوب مخالفان بیش از 20 سال در قدرت به عنوان رئیس جمهور و یا نخست وزیر و بارها گفت که ثبات بسیار مهم است یک مشکل با لنین است که او یک انقلابی است.

در اشاره به انقلاب بلشویکی در طول دولت سالانه خود را-از-این-ملت آدرس بعد از آن در سال 2016 پوتین گفت که کودتا همواره منجر به “از دست دادن زندگی بشر تلفات کاهش اقتصادی و بدبختی است.”

‘رودخانه ها از خون’

لنین تصویر نیز رنج می برد به عنوان یک نتیجه از “archive انقلاب” رخ داده است که در سال های قبل و بعد از اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 سقوط گفت: مورخ نیکیتا Sokolov رئیس مستقل رایگان تاریخی جامعه است.

“ابتدا با پروستریکا, همه چیز در مورد لنین منتشر شد” Sokolov گفت: با اشاره به اصلاحات طلیعه در آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی میخائیل گورباچف. “او بی شک یک جنایتکار است. آن را مستند و ثابت شده است که او تا به حال رودخانه ها از خون او وجدان.”

“اما بایگانی KGB و به ویژه فایل های کمیته مرکزی که در آن همه چیز در مورد استالین نگه داشته بود باقی می ماند راز تا به امروز” Sokolov اضافه شده است. “مورخان هنوز هم بحث در مورد اینکه آیا او امضا پروتکل برای کاتین [جنگ جهانی دوم دوران اعدام هزاران نفر از افسران لهستانی توسط استالین پلیس مخفی] یا نه. یکی از دلایلی که نگرش به این آمار و ارقام واگرا است.”

اثر باز کردن archives شد تقویت شده توسط این واقعیت است که برای چند دهه لنین که در سال 1924 بوده است کاهش می یابد به اتحاد جماهیر شوروی “پاپ-فرهنگ آیکون” گفت: نویسنده آلمانی توماس مارتین.

“حتی قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی او یک نوع دوستانه زامبی اواخر پدربزرگ اتحادیه pottering در اطراف مقبره – سرنوشت که استالین هرگز تحمل پس از مرگ او” مارتین گفت: RFE/RL.

لنین غرب گرا انترناسیونالیستی جهان نیز درگیری با جریان غالب در روسیه امروز است. آن خواهد بود نامتجانس برای دولت در tramping پایین “انقلابهای رنگی” در هر کجا که رخ می دهد به بیش از حد بالا تنظیم یک فروشگاه در شهرت یک مرد که به طور کلی پشتیبانی تعیین سرنوشت ملی و پیش بینی انقلاب جهانی.

‘کاملا بی مرام’

اما مورخ Morozov می بیند عمیق تر اهمیت در پوتین دولت گریزی به لنین. او استدلال می کند که لنین بود و فرصت طلب که هرگز نگهداری مداوم چشم انداز سیاسی اما به جای مانور به طور مداوم برای افزایش قدرت خود را.

“از این منظر اصلی ترین چیزی که در مورد لنینیسم باقی می ماند که به این روز…عدم احترام به مردم خود و تمایل به نمایش خود به عنوان موضوع تاریخ است. نه مردم یا جامعه اما خود است. این چیز جدیدی نیست — از آن است که دیده می شود در طول تاریخ استبداد — یک بیگانگی از مردم و تمایل به مشاهده مردم به عنوان خاک رس یا مواد برای خود خلق. در این راستا ما هنوز هم نیاز به ریختن لنینیسم.”

تماشا کنید: روسیه در سال 1917 — انقلاب که جهان را تکان داد

پوتین در حالی که او خود را “خود بنده فروتن” است و ادعا به منافع شهروندان روسیه قبل از هر چیز در ذهن خود ساخته شده است اظهارات در مورد جمعیت و مسائل دیگر که منجر منتقدان می گویند او می بیند مردم به عنوان وسیله ای برای پایان دادن.

لنین “بود و کاملا اصولی فرد” گفت: Sokolov. “بدبینانه کاملا سیاسی یک فرصت طلب برای آنها هیچ اصول وجود داشته است. او آماده بود برای توجیه هر عمل اگر آن را می تواند برای او مفید در یک لحظه خاص است.”

برای لنین مورخ استدلال وجود دارد تنها یک موضع ثابت.

“او اساسی معتقد به خشونت به عنوان راه حل برای هر مشکل” Sokolov گفت. “ما این را در هر مرحله از توسعه خود را آغاز و در همان آغاز که من مورد مطالعه زمانی که من نوشت: پایان نامه من در مورد قحطی سال 1891. لنین بود که 20 استدلال در برابر دادن به خیریه کمک به دهقانان و تخریب کار سامارا خیریه کمیته با این استدلال که نباید زندگی آنها را بهبود بخشد” اما به جای آن اجازه دهید آنها را “تبدیل شدن به دام و از بند باز کردن هیولا خشونت است.”

“ما می بینیم دقیقا همان چیزی که بعد از انحلال مجلس مؤسسان و معرفی ترور سرخ” او گفت: با اشاره به وقایع کلیدی از اوایل postrevolutionary دوره زمانی که بلشویکها با خشونت پراکنده بدن تنظیم برای ایجاد یک قانون اساسی جدید برای روسیه و اتخاذ یک خط مشی سیاسی خشونت و سرکوب و ترور در طول 1918-22 جنگ داخلی.

نوشته شده توسط RFE/RL خبرنگار ارشد رابرت Coalson بر اساس گزارش از مسکو توسط RFE/RL خدمات خبرنگار سرگئی مدودف

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de