آن شده است یک دهه پس مرگبار خشونت های قومی در جنوب قرقیزستان و اگر چه تخریب مغازه ها و ساختمان ها شده اند تعمیر آن را دشوار است به ارزیابی چقدر آسیب باقی مانده است در افرادی که جان سالم به در برد وحشتناک هرج و مرج از آن روز در سال 2010.

نزدیک به یک هفته از کشتار و تخریب — عمدتا در شهرهای اوش و جلال آباد-سمت چپ حداقل 470 نفر کشته و بیش از 2,200 جدی مجروح شده و برخی از 400,000 آواره عمدتا قومی ازبک.

بسیاری از سوالات بدون جواب باقی می ماند از جمله که مسئول شروع خشونت و چرا ؟

اینها سوالاتی هستند که ممکن است هرگز پاسخ داده شود.

در ژوئن 9 گزارش از دیده بان حقوق بشر (HRW), آسیای مرکزی محقق Mihra Rittmann گفت: “عدالت بوده است دست نیافتنی برای بسیاری از مردم که رنج وحشتناک جنایات در طول و بعد از حوادث خشونت بار از ماه ژوئن سال 2010.”

او افزود: “در حالی که در جنوب قرقیزستان به مدت طولانی متوقف می شود یک سایت باز درگیری های قومی تا زمانی که وجود دارد این است که پاسخگویی به گذشته سوء استفاده همیشه وجود خواهد داشت نگرانی های مشروع در مورد چشم انداز ثبات دراز مدت در منطقه است.”

به اصطلاح “ژوئن حوادث” از یک دهه پیش اشغال یک مکان عجیب و غریب در ذهن مردم قرقیزستان. هر کس آنها را به خاطر بسپارد و نظر در مورد آنچه اتفاق افتاده است و چرا, اما آن است که یک موضوع چند می خواهم به بحث در مورد — و اگر آنها, آیا قرقیزستان ازبکی — آنها به احتمال زیاد به می گویند مردم خود قربانیان بودند.

لود موضوع

سالگرد 10 از دستگیری Azimjon Askarov در حال حاضر 69 بود مشخص شده در ژوئن 15 سال 2020 است.

یک گروه قومی ازبک فعال حقوق از قرقیزستان جنوبی شهر از بازار-قورغون, Askarov دستگیر شد توسط نیروهای امنیتی به خشونت شد ،

Askarov گفت که او chronicling خشونت اما در قرقیزستان دادگاه او را به جرم دامن زدن به نفرت قومی, تحریک اختلال و دخالت در قتل یک پلیس کشته شده در طول جنجال و هیاهو.

او به حبس ابد محکوم شد.

بین المللی و فعالان حقوق بشر با انتقاد از پرونده Askarov گفت او بدرفتاری در بازداشت و تقبیح خود را پس از آن اعتقاد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده اعطا 2014 مدافع حقوق بشر جایزه در Askarov و در سال 2016 دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل برای حقوق بشر با انتشار بیانیه ای خواستار Askarov فوری پس از انتشار “کارشناسان سازمان ملل اظهار داشت:” او بوده است “خودسرانه بازداشت برگزار شد در شرایط غیر انسانی شکنجه و بدرفتاری و مانع از به اندازه کافی آماده محاکمه او دفاع.”

قرقیزستان مقامات در مورد شکایت وزارت امور خارجه ایالات متحده جایزه و رد ملل متحد تماس رایگان Askarov خواستار آن است که یک امر داخلی.

Askarov را مورد لود موضوع برای قرقیزستان سیاستمداران در پایتخت بیشکک که در آن چند به نظر می رسد اضطراب را به سمت خود در این زمینه است.

در جنوب قرقیزستان خود را, زندگی, می رود و در حالی که نشانه هایی از پیشرفت در آشتی این دو جوامع قومی و عادی در زندگی نیز وجود دارد نشانه هایی که همه چیز به مراتب کمتر از کامل است.

بازگشت به مدرسه

نیک Megoran یک جغرافیای سیاسی استاد در دانشگاه نیوکاسل در انگلیس و یکی از برجسته کارشناسان بین المللی در این منطقه است که کار و انجام تحقیقات در دره فرغانه — در هر دو طرف قرقیزستان-ازبکستان مرز-از اواسط 1990s.

Megoran استفاده می شود به عنوان مثال از Uzbek مدارس در جنوب قرقیزستان به عنوان یکی از شاخص اندازه گیری و بازیابی.

“تشکیل قرقیزی و ازبکی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی جمهوری در سال 1920 ایجاد شده قابل توجه ملی جوامع اقلیت در هر دو سمت جدید خود را در دره فرغانه مرز [اما]…مقامات شوروی ساخته شده ارائه اقلیت تحصیل با Uzbek-مدارس زبان در قرقیزستان SSR و قرقیزستان-زبان تحصیل در ازبکستان یک” Megoran گفت: RFE/RL.

Megoran گفت که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی وجود دارد تلاش در هر دو قرقیزستان و ازبکستان به حفظ این ترتیب.

“در قرقیزستان وزارت آموزش و پرورش تاسیس قرقیزستان-ازبکستان دانشگاه در اوش و ازبکی علوم انسانی-آموزشی دانشکده اوش دانشگاه ایالتی” Megoran گفت.

پس از ژوئن 2010, خشونت, اما, “نام قرقیزستان-ازبکستان دانشگاه بود با عجله به تغییر ‘اوش دولت اجتماعی دانشگاه’ و اوش دانشگاه ایالتی ازبکی علوم انسانی-آموزشی دانشکده اخراج شد از ساختمان خود را کاهش داد و به یک گروه از دانشگاه علم زبان علمی.”

همه از این اقدامات شد و ضربات به قومی ازبک ها در اين حوزه است.

Megoran همچنین اشاره کرد که از سال 2000 “تعداد Uzbek-مدارس زبان در قرقیزستان است از 141 به 43.”

ژوئن 9 HRW گزارش ذکر شده قبلی شامل نظرات از “یک گروه قومی ازبک وکیل از جنوب قرقیزستان که خواسته بود به نام از ترس از اقدامات تلافی جویانه بود.”

این وکیل گفت HRW: “روانی آن را با شما باقی می ماند. یک عمل آشتی برگزار نشد. دوستان بسیاری از مردم که رنج می برد که بستگان شد آمریکا — هیچ کس تا کنون پاسخ برای [سوء].”

وی افزود: “این باعث می شود شما احساس می کنید از نظر روانی آسیب پذیر است. شما هنوز هم احساس [آسیب] امروز.”

نشانه هایی از پیشرفت

با این حال برخی از اعضای ازبکی جامعه در جنوب قرقیزستان را ببینید برخی از پیشرفت.

RFE/RL صحبت با دو گروه قومی ازبک که در اوش. در حالی که آنها خوشبین یک درخواست به صحبت می کنند به شرط ناشناس ماندن پس از نام مستعار استفاده خواهد شد.

“در مقایسه با 10 سال پیش از آن بسیار متفاوت است. حتی پنج سال پیش مشکلات وجود دارد اما در حال حاضر ازبک احساس می کنید بهتر است…در حال حاضر آن را راحت تر” تیمور گفت: RFE/RL.

تیمور گفت: اوش امن تر است که وجود دارد “حکومت قانون” وجود دارد. “ازبک ها به همه جا [در شهرستان اوش] و قرقیزستان آمده برای رستوران ها در ازبکستان محله.”

Sobir, موافقت کرد و گفت: “تنش شده و رفته برای سال های بسیاری است. ازبک ها و قرقیزها باید روابط دوستانه.”

هر دو تیمور و Sobir گفت که زبان اصلی ارتباطی در اوش در حال حاضر قرقیزستان.

“قرقیزستان قبول ازبکی زبان” تیمور گفت: “قرقیزستان ترجیح می دهند به شنیدن زبان قرقیزی از ازبک.”

اما او اعتراف کرد او صحبت نمی کنم کامل قرقیزستان و معمولا می گوید او از ازبکستان توضیح در اوش قرقیزستان به نظر می رسد به قبول.

Sobir تکرار این اظهار نظر گفت: “این زبان مشابه هستند. ازبک یادگیری قرقیزستان بسیار خوبی است.”

چه قرقیزها و ازبک ها بحث و صحبت نکنید جالب است.

تیمور گفت: “ازبک ها بحث در مورد سیاست و چیزهای دیگر با قرقیزستان” اما آنها “نمی بحث در مورد قومی سوالات.”

Sobir گفت: “[ازبک] را متوقف کرده اند صحبت کردن در مورد [آشفتگی در سال 2010]. آن را مانند یک زخم است که مردم نمی خواهید به لمس است.”

Sobir گفت interethnic روابط بودند mended در عرض چند سال از ژوئن 2010 رویدادهای اما تیمور افزود: “حتی پنج سال پیش وجود دارد آزار و اذیت [از ازبک توسط قرقیزی]” هر چند او نداد.

تیمور اعتبار رهبری جدید در ازبکستان به عنوان “مهم ترین چیز برای روابط قومی” در جنوب قرقیزستان.

ازبکستان اولین رئیس جمهور اسلام کریموف درگذشت نزدیک به چهار سال پیش است.

کریموف دولت شد به طور فزاینده ای سخت در قرقیزستان به خصوص پس از سال 2005 و 2010 انقلاب وجود دارد که مجلس این کشور رئیس جمهور است که کریموف و بسیاری دیگر از رهبران نگاه بر به عنوان تنظیم یک سنت خطرناک.

کریموف مرگ اعلام شد در اوایل ماه سپتامبر 2016 و خود را نخست وزیر Shavkat Mirziyoev آمد به قدرت است.

Mirziyoev به تصویب رسید مشرب تر از سیاست به سوی ازبکستان آسیای مرکزی همسایه است.

ازبکستان رهبر در سفر به قرقیزستان در ماه سپتامبر 2017 و در حالی که او وجود دارد و او اعلام کرد که چندین عبور از مرز نقاط در امتداد قرقیزستان-ازبکستان مرزی که بسته شده بود از سال 2010 خواهد بازگشایی شده است.

مدت کوتاهی پس از آن در Dostuk عبور از نزدیکی اوش هزاران نفر از مردم از هر دو طرف مرز بیرون آمد و برگزار بداهتا جشن کامل با غذا و موسیقی است.

Mirziyoev اعلام کرد که ازبکستان کمک خواهد کرد که ساخت جدید ازبکی-آموزشگاه در شهرستان و سپس Megoran یادآوری “جداگانه مناسبت [Mirziyoev] بازدید قومی قرقیزستان روستای معناس در ازبکستان سمرقند منطقه و دستور داد آن را و آن مدرسه به طور کامل مرمت بازگشت 45 روز بعد به بازرسی نتیجه.”

Sobir اشاره کرد که تغییرات برقرار Mirziyoev به قدرت رسیدن تا به حال ساخته شده است یک تفاوت بزرگ به این وضعیت در جنوب قرقیزستان.

این بیماری همه گیر کوروناویروس منجر به مقامات بسته شدن مرز به طور موقت اما Sobir گفت: قبل از این سلامت و اندازه گیری بازدیدکننده داشته است مکرر توسط ازبک ها از ازبکستان و فرصت برای قرقیزستان برای سفر در جهت دیگر — به عنوان بسیاری از گردشگران برای دیدن جاده باستانی ابریشم در شهرستانها ازبکستان: سمرقند بخارا خیوه و جاهای دیگر — کمک کرده تعمیر آسیب در روابط میان این دو گروه قومی.

هر چند آن کمک کرده است نه همه چیز کاملا شفا نشده است.

“موضوع عدالت می آید تا زمانی که ازبک ها جمع آوری [بدون هر گونه قرقیزستان در حال حاضر]. در هر گردهمایی [از ازبک ها] می آید گفت: Timur.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de