قرقیزستان به مناسبت سالگرد 10 از درگیری های قومی در اوش

رئیس جمهور قرقیزستان Sooronbai Jeenbekov خواهد بود در جنوب شهر اوش در 10 ژوئن برای شرکت در رویدادهای بزرگداشت درگیری های قومی در این شهر 10 سال پیش.

Jeenbekov برنامه ریزی شده است برای شرکت در افتتاح یک مهد کودک و یک مرکز صنعتی میگویند.

گذشته رئیس جمهور که در سفر به اوش برای سالگرد خدمات مارک مرگبار درگیری بین اقلیت ازبک و اکثریت قرقیزستان در ژوئن 10, 2010, گذاشته اند گل در یک یادبود اما Jeenbekov را نمی گویند که آیا او نیز این کار را انجام دهید.

بیش از 400 نفر عمدتا ازبک کشته شدند و هزاران نفر آواره شدند در طول درگیری در اوش و دیگری در جنوب شهر جلال آباد. ده ها تن از مردم از دست رفته باقی می ماند.

خشونت به دنبال فردی گری رئیس جمهور قربان بیک Bakiev در یک قیام در مارس 2010.

خونریزی مطرح ترس از نزول به خشونت و هرج و مرج در قرقیزستان فقیر ملت ایران از 5.6 میلیون نفر است که در زمان ارائه یک لینک مهم در ایالات متحده و ناتو تامین خط به نزدیک افغانستان است.

یک کمیسیون بین المللی به منظور راه اندازی این درگیری هیچ مدرکی ارتباط Bakiev خانواده به خشونت است. به جای آن پیشنهاد کرد که دولت تا به حال موفق به تشخیص مقیاس افزایش قرقیزستان ناسیونالیسم.

رئیس کمیسیون فنلاندی سیاستمدار Kimmo Kiljunen اعلام شد شخص غیر قابل قبول توسط پارلمان قرقیزستان پس از یافته های این کمیسیون بودند که در سال 2011 منتشر شد.

قومی ازبک بسیاری از آنها در جنوب زندگی می کنند را تشکیل می دهند برخی از 14 درصد جمعیت قرقیزستان نیز قابل ملاحظه قومی اقلیت روس.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de