پریشتینا — کوزوو نخست وزیر سابق Albin Kurti می گوید خود را چپ ملی Vetevendosje (خود مختاری) حزب را برای انتخابات عمومی پس از تصویب مجلس رسید در این هفته یک دولت جدید با یک تیغ نازک اکثریت زیر ماه از بحران سیاسی.

“ما همچنان مبارزه ما در داخل و خارج از مجلس” Kurti در مصاحبه با گفت: RFE/RL در تاریخ 5 ژوئن هشدار داد که تظاهرات خیابانی در برابر “ضعف” دولت به رهبری نخست وزیر Avdullah هوتی ها “اجتناب ناپذیر است.”

Vetevendosje شده است خواستار انتخابات جدید پس از ائتلاف دولت Kurti بود که منجر به سقوط در ماه مارس از دست دادن رای اعتماد آغاز شده توسط مرکز-راست دموکراتیک لیگ کوزوو (LDK) ،

اما دادگاه قانون اساسی حکم داد که دولت جدید می تواند تشکیل شود و بدون رای دادن هوتی از LDK یک مسیر به لیگ برتر است.

در این مصاحبه Kurti تصریح کرد ادعای خود را که هوتی دولت “غیر قانونی” از آنجا که آن را به قدرت رسید بر اساس “خلاف قانون اساسی” حکم دادگاه.

چون Vetevendosje است “اصلی ترین و قدرتمند” نیروی سیاسی در کوزوو پس از آن آمد در وهله اول در انتخابات در ماه اکتبر 2019 پیش از این LDK, هوتی دولت خواهد بود “کوتاه مدت” او پیش بینی کرد.

هوتی شکننده دولت در نتیجه یک ائتلاف بین LDK و دو نفر مخالفت گروه ها و احزاب به نمایندگی از اقلیت های قومی.

نخست وزیر جدید استاد اقتصاد و دارایی سابق وزیر قول داده است به حرکت کوزوو به جلو در مذاکرات عادی سازی روابط ایران با همسایه صربستان.

اما Kurti ادعا کرد دولت جدید “نیست و باید از این ظرفیت برای مقابله با صربستان و نه مشروعیت خود را برای گفتگو با آن است.”

هر گونه توافق میان پریشتینا و بلگراد خواهد بود “نامعتبر است” او اضافه شده است.

کوزوو سابق استان از صربستان اعلام استقلال کرد و در سال 2008 در یک حرکت رد بلگراد. هر دو کشور صربستان و کوزوو تحت فشار از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای حمله به یک توافق جامع.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de