پلیس در قزاقستان را مسدود دسترسی به میادین و بازداشت ده ها تن از مردم در مارس 1 در میان مخالفان خواستار تظاهرات خواستار تحقیق کامل در مورد مرگ اخیر در حضانت از حقوق بشر و فعال حقوق مدنی.

سازمان نیز خواستار خروج از سیاست رئیس جمهور سابق نورسلطان Nazarbaev که پا به پایین در سال گذشته به عنوان رئیس دولت اما همچنان نفوذ خود را از طریق ریاست به طور فزاینده ای قدرتمند قزاقستان در شورای امنیت و کانال های دیگر.

پلیس cordons, دستگیری ها و گزارش تماس ها برای بازجویی نگه داشته می شود معترضان از جمع آوری در مکان های مرکزی در پایتخت نورسلطان و دیگر شهرستانها.

تماشا کنید: معترضان همراه را به پلیس وانت

اینترنت تلفن همراه نیز به نظر می رسد مسدود شده در برخی از سایت های برنامه ریزی شده.

چهل و سه ساله فعال Dulat Aghadil پدر از شش فوت عرض چند ساعت از بازداشت او در فوریه 24 از آنچه مقامات بعد گفت: “نارسایی قلبی با هیچ اثری از خشونت است.”

معترضان را سرزنش دولت فعلی و مقامات دیگر — از جمله Nazarbaev و سیستم او ساخته شده است در طول نزدیک به سه دهه در قدرت — برای Aghadil مرگ است.

RFE/RL خبرنگاران شاهد بازداشت حداقل 14 نفر در نورسلطان حداقل 36 نفر در آلماتی 15 نفر در Shykment و حدود ده نفر در آقتوبه،.

برخی از بازداشت شدگان فریاد زد: “پیرمرد برود!” عنوان آنها گرفته شده توسط پلیس.

پلیس همچنین همراهی چند نفر با پوشیدن “مطبوعات” جلیقه دور از یک منطقه در نزدیکی یک میدان که در آن یک تظاهرات برنامه ریزی شده بود.

تماشا کنید: قزاقستان پلیس بازداشت 20 پس از تشییع جنازه از فعال حقوق مدنی که در بازداشت درگذشت

روزنامه نگاران و فعالان گزارش داد یک تعداد انگشت شماری از بازداشت فعالان از خانه های خود و یا دور از انتظار نقاط تجمع و دیگران گزارش شده است به نام برای بازجویی یا surveilled در اوایل آوریل 1 توسط مقامات امنیتی.

فعالان تشدید تقاضا برای یک کاوشگر به Aghadil آخرین ساعت هنگامی که یک ویدئو ظهور نشان دادن آنچه در ظاهر به روی زخم مرد مرده دست و پا و کبودی-مانند تغییر رنگ مناطق پراکنده در سراسر خود را شانه و پشت بازو و مناطق دیگر بدن.

رئیس جمهور قزاقستان Qasymzhomart Toqaev شکست اش سکوت در Aghadil مرگ در یک مصاحبه در فوریه 29, گفت: “با توجه به اعتراض عمومی من با دقت به بررسی این موضوع [و] من می توانم با اطمینان بگویم که متاسفانه فعال Aghadil درگذشت به عنوان یک نتیجه از نارسایی قلبی. می گویند مخالف است به انکار حقیقت است.”

Aghadil در حال صرف یک ترکیب دو ماه در زندان پس از دستگیری او در ماه اوت سال 2019 برای شرکت در unsanctioned تظاهرات و تا به حال عناوین ساخته شده با یک فرار یک روز قبل از انتشار برنامه ریزی شده در ماه نوامبر سال 2019 در آنچه او گفته بود “اعتراض [از] من بازداشت های غیر قانونی.”

او به خاک سپرده شده در فوریه 27.

دوستان و همکار کانون مدافعان حقوق را سوال حساب رسمی از Aghadil آخرین بازداشت وی از سوی مامورین او مست و گفت او نمی نوشند به علت یک وضعیت پزشکی است.

آنها همچنین می گویند او تا به حال هیچ سابقه ای از مسائل مربوط به قلب.

قزاقستان دادستان عمومی هشدار داد در فوریه 28 برابر شرکت در “تظاهرات غیر قانونی.”

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im