مصاحبه: روسیه و ترکیه و پا زدن یک زنبور لانه’ در لیبی

روسیه و ترکیه به نظر می رسد در آستانه یک رویارویی جدی در لیبی در حالی که به طور همزمان حمایت از طرف مخالف در جنگ داخلی در سوریه است.

RFE/RL خدمات خبرنگار الکساندر Gostev صحبت با کارشناس سیاسی و متخصص خاورميانه میخائیل Magid در مورد مخاطرات در هر دو درگیری ها و اهداف است که آنکارا و مسکو در حال پیگیری است.

Mikhail Magid


میخائیل Magid

RFE/RL: چگونه ما برای درک جنگ در سوریه و فعلی روابط بین روسیه و ترکیه ؟

میخائیل Magid: من می خواهم برای شروع با گفتن من نیست نظر جنگ در لیبی به عنوان چیزی کاملا جدا از جنگ در سوریه است. این اقدامات نظامی در این دو کشور اتفاق می افتند همزمان و مراحل این تغییرات مطابقت دارد نزدیک است.

در سال گذشته [ارتش ملی لیبی (LNA) فرمانده] خلیفه Haftar خود را آغاز کرد حمله به طرابلس و نیروهای تمسخر [شورای ملی انتقالی] با حمایت روسیه و امارات متحده عربی. Haftar شد و نسبتا موفق, اما من می خواهم اشاره می کنند که تا 30 درصد از پایگاه [دولت توافق ملی] ضرر و زیان در مناطق مختلف جبهه ها منتسب به مزدوران با توجه به منابع. تک تیر اندازها از Vagner شرکت های خصوصی امنیتی به خصوص موثر است. در حال حاضر با آغاز این سال به نظر می رسید که Haftar نیروهای شد و در آستانه پیروزی است.

در همان زمان در اواخر سال 2019 و اوایل سال 2020 آمد حمله [رئیس جمهور سوریه] بشار نیروهای اسد در ادلب. آن را نیز توسعه یافته و نه با موفقیت و با حمایت برخی از همان حامیان — روسیه و امارات متحده عربی اگر چه در این مورد شرکت امارات متفاوت بود.

اما پس از آن همه چیز شروع به تغییر. برای اولین بار در اواخر فوریه و اوایل ماه مارس وجود دارد شدید ضد حمله در نزدیکی ادلب و ترکیه فرستاده می شود و در آن نیروهای. آنکارا آغاز شد به طور فعال با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین نظامی و ما شاهد تصاویر وحشتناک از چگونه ده ها یا حتی صدها قطعه از اسد تجهیزات سنگین سوختن شد. آن را تار و مار. پس از مارس 5, روسیه و ترکیه به این نتیجه رسیدند یک توافق آتش بس.

The commander of the Libyan National Army, Khalifa Haftar, shakes hands with Russian Foreign Minister Sergei Lavrov before talks in Moscow on January 13.


فرمانده ارتش ملی لیبی ، خلیفه Haftar حرکت دست در دست وزیر امور خارجه روسیه سرگئی لاوروف قبل از مذاکرات در مسکو در ژانویه 13.

و در لیبی بسیار شبیه به یک ضد حمله آغاز شد و در آوریل و مه. برخی فکر می کنم آن آغاز شده کمی زودتر. و همه چیز یادآور نبرد خارج ادلب — ترکیه شاغل هواپیماهای بدون سرنشین نظامی و ده ها تن از قطعات Haftar زرهی و تجهیزات نابود شدند. با توجه به آمار و ارقام 15 روسی Pantsir خود رو سیستم های موشکی نابود شدند اگر چه ممکن است که شکل اغراق آمیز است.

آن را قطعا به نظر می رسد به عنوان اگر این دو جنگ در حال ادغام را به یک بر یک ژنرال روسی-ترکی جنگ است. ترکیه ظاهرا حمل تا 10000 نیروهای خود را ضد اسد ائتلاف از سوریه به لیبی در حالی که روسیه منتقل هواپیماهای نظامی خود را.

RFE/RL: آیا شما فکر می کنم جدی جنگ هوایی ممکن است توسعه در لیبی پس از به عنوان شما گفت NTC موفقیت شده است بر اساس هوایی ترکیه پشتیبانی — در درجه اول هواپیماهای بدون سرنشین — و در حال حاضر روسیه به ارمغان آورده است در نظامی هواپیما ؟

Magid: قطعا وجود دارد خطر مانند یک جنگ است. ترکیه در مورد استفاده نه تنها هواپیماهای بدون سرنشین در ادلب اما همچنین جت های نظامی. آن را نیز می تواند با استفاده از قدرت کامل از آن نیروی هوایی در لیبی فقط به عنوان روسیه ممکن است.

به طور کلی در لیبی است-از — حتی ممکن است می گویند ایمپریال — درگیری که شامل ایدئولوژیک و منافع ژئوپلتیک و همچنین به عنوان یک پیشنهاد برای کنترل بازار بین المللی از منابع طبیعی, همه در یک بار. و این است که زنبور لانه که پوتین صعود به با منافع خود را.”

به طور کلی دائم روسیه-ترکیه در تضاد است که حرکت به طور مداوم بین گرم و سرد مراحل و این بسیار خطرناک است. هنگامی که وجود دارد یک فاز در سال 2015 زمانی که خلبانان ترک در سوریه به ضرب گلوله یک هواپیمای روسی به نظر می رسید به طور خلاصه که دو کشور در آستانه یک جنگ تمام عیار است. تا کنون چنین حوادث موجود بوده اند به دلیل گسترده تجاری میان ترکیه و روسیه و همچنین به عنوان مشترک خود را ژئواستراتژیک علاقه به یک موضوع: روسیه و ترکیه می خواهید برای محدود کردن نفوذ ایالات متحده در خاورمیانه است.

با اینحال پس از منافع خود نیز درگیری و آنها در طرف مقابل در درگیری ها در لیبی و سوریه از موافقت نامه های کوتاه مدت هستند و دیر یا زود دیگر داغ مرحله شروع می شود. آن است که در حال حاضر کاملا ممکن است که دیگر به توافق خواهد رسید و به احتمال زیاد یک جنگ هوایی اجتناب خواهد شد. اما به زودی به احتمال زیاد وجود خواهد داشت یکی دیگر از تشدید.

RFE/RL: روسیه است معرفی هواپیماهای نظامی به لیبی و همزمان با خروج مزدوران از جلو نشانه آن است که کرملین در حال ضرب و شتم در لیبی است ؟ و یا می تواند آن را به یک سیگنال که کرملین نسبت به [Haftar] و فقط نمی خواهند به حمایت از او کنه ؟ و یا می تواند به این معنی است که مسکو و آنکارا در حال حاضر به نوعی از توافق ؟ شاید یکی که شامل مسکو هل دادن Haftar از پشت به دوباره انجام مذاکرات صلح?

Magid: روسیه می خواهم برای جلوگیری از ضرر و زیان های جدی و من فکر می کنم این چیزی است که آنها تا به حال در ذهن داشته باشیم هنگامی که آنها کشیده مزدوران بازگشت از طرابلس. ما می توانیم درک این در مقابل پس زمینه از این واقعیت است که بسیار زیادی از روسیه تجهیزات نظامی است که تا به حال ارائه شده به LNA از طریق اشخاص ثالث نابود شد وجود دارد. من حتی نمی شود جای تعجب نیست اگر برخی از این وسایل نقلیه به حال خدمه روسی, اگر چه ما هرگز نمی خواهد می دانم که برای اطمینان حاصل کنید.

Turkish President Recep Tayyip Erdogan (right) meets with Fayez al-Sarraj, the head of the Tripoli-based Government of National Accord, in Istanbul on December 15.


رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان (راست) در دیدار با Fayez al-Sarraj سر از طرابلس مبتنی بر دولت توافق ملی در استانبول در دسامبر 15.

در همان زمان روسیه ممکن است سعی به نفوذ Haftar برای نرم کردن موضع خود را به منظور رسیدن به برخی از توافق با ترکیه در آینده پارتیشن لیبی و یا حداقل به طور موقت آتش بس.

مشکل این است که Haftar درست مثل بشار اسد, است که یک رهبر که فقط حمل از روسیه ، هر دوی آنها مختلف برگزار شده است. بسیار نقش زیادی در هر دو از این درگیری است که توسط امارات متحده عربی است که منابع مالی و حمایت نظامی می فرستد به هر دو Haftar و اسد. پس این بچه ها می توانند با تکیه بر نیروهای مختلف و این به آنها معینی استقلال.

پس از آن است که نیست یک واقعیت است که Haftar است که فقط رفتن به انجام هر کاری که روسیه می خواهد. او ممکن است برداشت اما او همچنین ممکن است آشکار خود را بدنام لجبازی و فقط شیرجه رفتن عمیق تر به جنگ کشیدن روسیه همراه با او. Haftar ممکن است در یک نقطه به دنبال روسیه مشاوره, اما پس از آن بعد از عمل خود را.

RFE/RL: اجازه دهید بحث در مورد تصویر بزرگ. به همین دلیل است که روسیه از شرکت در این جنگ و در همه ؟

Magid: به طور کلی جهت روسیه کنونی سیاست خارجی است که به تضعیف هر کجا که ممکن است “هژمونی جهانی ایالات متحده” به استفاده از کرملین مدت است. پوتین معتقد است که روسیه باید وارد آن مناطق در آن نفوذ ایالات متحده ضعیف است یا وجود ندارد و به تحکیم مواضع خود وجود دارد. می خواهد آن را به نفوذ در امور بین الملل با استفاده از هر فرصتی برای بهم زدن یک چوب در چرخ ایالات متحده و ناتو است.

لیبی است که فقط در یک منطقه است. علاوه بر این روسیه رویاهای کنترل لیبی را در زمینه های نفت که واقعا زیاد است. علاوه بر این روسیه می تواند کنترل جریان امور مهاجرین از لیبی به اتحادیه اروپا است. پس از همه, لیبی آفریقا دریای دروازه ورود به اروپا است. اگر روسیه می تواند کنترل آن منطقه را دیکته می تواند به اروپا و شرایط آن, با استفاده از, اروپا, حساسیت به مشکل پناهندگان.

RFE/RL: اما به نظر می رسد که روسیه نه تنها در دام ایالات متحده, اما ترکیه به عنوان به خوبی-هر دو در لیبی و سوریه است. آنچه که در تصویر بزرگ برای ترکیه و به همین دلیل است که آنکارا درگیر در این جنگ ؟

Magid: ترکیه منافع بسیاری جهات شبیه به روسیه است. آنها می خواهم برای ایجاد کنترل و ایجاد یا گسترش حضور نظامی در منطقه مدیترانه است. آنها همچنین علاقه مند به کنترل جریان امور مهاجرین از آفریقا به عنوان یک وسیله مؤثر در اروپا است. آنها همچنین علاقه مند در چند میلیارد دلاری قراردادهای نفتی که ترکیه امضا شده با [سابق دیکتاتور لیبی معمر] قذافی شد اما هرگز اجرا از آنجا که لیبی را به جنگ داخلی.

آنکارا قطعا می خواهم برای کنترل لیبی نفت و لیبی دروازه برای پناهندگان. این دلایل برای مبارزه با مسکو بیش از این کشور است.

RFE/RL: اما آنچه در حال حاضر اولویت? بازیکنان در لیبی زیر نظامی-سیاسی در درجه اول منافع و یا منافع اقتصادی? در جهان اسلام در حال رشد است در رویارویی میان چندین بلوک از کشورها و همچنین به عنوان به اصطلاح “جنگ گاز” در شرق مدیترانه. چگونه این همه تاثیر اقدام نظامی در لیبی است ؟

Magid: جنگ گاز در شرق مدیترانه است که یکی از کلیدی درگیری موثر بر لیبی جنگ. مصر و قبرس و یونان و اسرائیل هستند کشورهایی که کشف بزرگ ذخایر گاز در شرق مدیترانه و آنها در حال برنامه ریزی برای صادرات آن به اتحادیه اروپا است. فرانسه همچنین در نظر دارد برای شرکت در این گاز می پردازد. ترکیه نیز می خواهد به عضویت و دریافت سهم از سود اما دیگر کشورها توافق کرده اند که به این.

Pro-Haftar military police escort prisoners captured by Haftar's forces, reportedly during their offensive on the western portion of the country, in the eastern city of Benghazi on May 5.


Pro-Haftar پلیس نظامی اسکورت زندانیان دستگیر شده توسط Haftar نیروهای, بنا به گزارش ها در هنگام حمله خود در بخش غربی این کشور در شهر شرقی بنغازی در مارس 5.

بنابراین در پایان سال گذشته در ترکیه امضا توافق نامه در Delimiting دریا هم مرز با تمسخر در طرابلس. تحت این قرارداد عظیم دریایی مناطق تحت ترکیه را تحت تاثیر قرار. در واقع آن را تنها ترکیه در حال حاضر دارای یک راست به توسعه این ذخایر گاز. دیگر کشورها به رسمیت شناخته نشده این توافق است و آن را به احتمال زیاد دادگاه های بین المللی باید به قانون است که حق کنترل این ذخایر گاز

اما در حالی که جهان در انتظار آن دسته از احکام خطرات برای کشور است که می خواهم به توسعه این ذخایر در حال رشد هستند. و این تنها چیزی است که آنکارا شمارش است. ترکیه در حال حاضر تماس مدیترانه شرقی آن “آبی میهن.” این مفهوم “ما آبی میهن” است که در حال حاضر برجسته در رسانه های ترکیه. اما برای حفظ این, ترکیه نیاز به نگه داشتن دولت در طرابلس که با آن امضا قرارداد.

و وجود یک تضاد بسیار مهم است که در خاورمیانه-به اصطلاح سنی-سنی جنگ است. در یک طرف ما باید بلوک از ترکیه و قطر و از سوی دیگر وجود دارد این است که مصر و عربستان سعودی و امارات متحده این است که مبارزه برای کنترل مسلمانان جهان — و من به خوانندگان یادآوری می کند که اکثریت مسلمانان جهان اهل سنت هستند.

ترکیه و قطر با تکیه بر برخی از نیروهای قدرتمند از جمله بین المللی اخوان المسلمین مصر است که بسیار قدرتمند در طرابلس. Anakara مخالفان به طور طبیعی در حال حمایت از Haftar و دیگر نیروهای مخالف اخوان المسلمین.

به طور کلی در لیبی است-از — حتی ممکن است می گویند ایمپریال — درگیری که شامل ایدئولوژیک و منافع ژئوپلتیک و همچنین به عنوان یک پیشنهاد برای کنترل بازار بین المللی از منابع طبیعی, همه در یک بار. و این است که زنبور لانه که پوتین صعود به با منافع خود را.

RFE/RL: ما همچنین نمی توانیم فراموش کنیم که همه این است که در حال وقوع در طول همه گیر جهانی است که زده روسیه و ترکیه و همچنین به عنوان کل خاورمیانه و شاید کمی بیشتر به شدت از دیگر کشورها و مناطق.

Magid: بله, این یک نکته مهم است. روسیه و ترکیه در حال ریختن منابع عظیم به جنگ در لیبی و سوریه در حالی که هزاران نفر از شهروندان خود نیاز به مراقبت های فوری پزشکی و میلیون ها نفر از مردم شغل از دست داده اند و یا می تواند انجام دهد تا در هر لحظه. منابع است که می تواند اختصاص داده شده به کمک به بیمار و فقیر در حال حاضر صرف شده در این جنگ.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de