مجارستانی, وزیر امور خارجه پیتر Szijjarto می گوید کشور او می خواهم بهبود روابط با آمریکا اختلاف بیش از یک بحث زبان قانون است.

اظهارات آمد و در تاریخ 7 فوریه در سفر خود به کیف توسط Szijjarto اولین سفر به مجارستان همسایه شرقی از رئیس جمهور اوکراین ولدیمیر Zelenskiy انتخاب شد سال گذشته است.

“دولت علاقه مند است در تجدید روابط خوب همسایگی با اوکراین” Szijjarto گفت: در یک کنفرانس خبری با معاون نخست وزیر اوکراین Dmytro kuleba را.

کیف در سال 2017 به تصویب یک قانون است که بر آموزش از اوکراین در بودجه عمومی مدارس و curtails آموزش روسی و دیگر زبان های اقلیت از جمله رومانی و مجارستان.

شورای اروپا قانون اساسی انتقاد کارشناسان زبان قانون و مقررات قبلی در خصوص موسسات آموزشی امضا و به قانون کشور قبلی رئیس جمهور پترو پوروشنکو.

مجارستان به طور خاص مخالف قانون آن را محدود می کند حق اوکراین قومی مجارستان اقلیت حدود 125,000 مردم به تحصیل در زبان مادری خود.

کیف نگهداری این قانون طراحی شده است تا اطمینان حاصل شود که همه شهروندان اوکراین می تواند صحبت می کنند دولت را زبان رسمی و آن را انکار می کند این قانون تبعیض آمیز است.

مجارها بزرگترین اقلیت در Transcarpathia شرق اوکراین منطقه که زمانی بخشی از امپراتوری اتریش-مجارستان.

“ما می خواهیم مجار که در Transcarpathia به فرصت خود را برای حفظ زبان مادری” Szijjarto گفت.

Szijjarto گفت: “یک زن و شوهر از پیشنهادات” در دیدار با نخست وزیر و وزیر آموزش و پرورش به حل و فصل اوضاع و خواست کیف را به آنها را در نظر بگیرید.

Kuleba را گفت: اوکراین می خواهد Transcarpathia برای تبدیل شدن به “یک داستان موفقیت به لطف تلاش های مشترک اوکراین و مجارستان.”

مجارستان عضو ناتو و اتحادیه اروپا تهدید کرده است که مانع آرمان اوکراین از پیوستن به این سازمان تا زمانی که مسائل تقسیم کشورهای در حال حل و فصل شود.

با گزارش AFP و اینترفاکس

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.net