بیشکک — سابق قرقیزستان افسر آداب و رسوم از شهر جنوبی اوش که آشکارا انتقاد قدرتمند معاون سابق رئیس آسیای مرکزی کشور خدمات گمرکی است که در مرکز یک رسوایی فساد شده است منتقل شده از بازداشت خانگی به یک مرکز بازداشت در بیشکک.

این Birinchi مای دادگاه منطقه در قرقیزستان سرمایه گفت: به RFE/RL در مارس 8 که Emilbek Kimsanov منتقل شده است به بازداشت پیش از محاکمه در مارس 31 و خواهد شد وجود دارد حداقل تا مارس 16.

Kimsanov را بازداشت گرفته شده در فوریه در شهر سن پترزبورگ روسیه در درخواست از مقامات قرقیزستان. او مسترد پس از آن به قرقیزستان که در آن او قرار داده شد و تحت بازداشت خانگی او اتهام دخالت در سال 2018 و شتم یک پسر وزیر کشور سابق Moldomusa Kongantiev.

Kimsanov همسر ماریا Zavorotnyaya در مارس 8 تصویری بیانیه ای خطاب به رئیس جمهور Sooronbai Jeenbekov گفت که این مورد در مقابل شوهر او سازمان یافته توسط “یک مرد با نفوذ از قرقیزستان” با توجه به یک بن بست با مرد متاهل. Zavorotnyaya اشاره نمی کند “نفوذ انسان” نام دارد.

پیش از آن در سال Kimsanov برادر Emirbek Kimsanov خواسته Jeenbekov برای محافظت از برادر خود را از Raimbek Matraimov و خانواده اش که او گفت: تا به حال شده است آزار Emilbek Kimsanov برای امتناع خود را به شرکت در Matraimov را “طرح های فساد.”

Raimbek Matraimov شده است در مرکز یک شبکه فساد مالی در معرض توسط یک مشترک بررسی توسط RFE/RL در قرقیزستان خدمات محلی شناخته شده به عنوان رادیو Azattyk های سازمان یافته جرم و جنایت و فساد گزارش پروژه (EASST,) و قرقیزستان اخبار سایت Kloop.

به بررسی وقایع چگونه یک زن 37 ساله اویغور تاجر از چین شمال غربی منطقه سین کیانگ خود اعتراف پول launderer Aierken Saimaiti نقل مکان کرد صدها میلیون دلار به خارج از قرقیزستان زیادی از آن از طریق یک شبکه کسب و کار رهبری Khabibula Abdukadyr یک مخفی چینی متولد اویغور با قزاقستان گذرنامه.

Saimaiti به ضرب گلوله کشته شد مرده در استانبول در نوامبر 10, اما قبل از مرگ او به خبرنگاران اسناد و مدارک نشان داد که گسترده و سیستماتیک غارت از بودجه عمومی از قرقیزستان.

این تحقیقات همچنین دخیل Matraimov که اتهامات را رد کرده است.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de