سریع نگاهی به

یک Facebook پست در حال گسترش است به غلط ادعا می کنند که رئیس جمهور سابق باراک اوباما به $3.8 میلیون به یک آزمایشگاه در ووهان چین. پول اشاره شد در واقع ارائه به تحقیقات ایالات متحده ، تنها $600,000 به آزمایشگاه رفت به عنوان بخشی از ایالات متحده تایید همکاری.


داستان کامل

یک پست در گردش در Facebook در حال گسترش است یک افشا و خنثی باطل در مورد ایالات متحده آمریکا کمک های مالی که رفت به یک آزمایشگاه در ووهان چین — شهر جایی که شیوع رمان coronavirus آغاز شد — و همچنین به عنوان یک ادعای نادرست در مورد ریشه های این ویروس است.

“رئیس جمهور تهمت و فقط اعلام کرد که “بیولوژیک” آزمایشگاه در ووهان که در آن COVID-19 ویروس ایجاد شده بود ‘بودجه’ توسط رئیس جمهور باراک حسین اوباما در سال 2015 به میزان $3,800,000 دلار آمریکا” پست خوانده شده. آن را بیشتر ادعای دروغ که “این واقعیت به طور مستقیم لینک اوباما به همه 150,000 مرگ و میر در سراسر جهان!”

در این پست یک متن تصویر آپلود شده بود و در اوایل آوریل است اما در ادامه به گسترش است.

اول از همه پیشنهاد که ویروس بود “ایجاد” یک بی پایه و اساس تئوری توطئه است که ما برای اولین بار مورد نوشت: در ماه فوریه است. ما در ادامه به کم ارزش کردن ادعاهای مشابه.

پست اصلی ادعا در مورد ایالات متحده آمریکا بودجه است که ما نیز قبلا خطاب.

دلار 3.8 میلیون رقم در واقع اشاره به یک $3.4 میلیون دالر است که موسسه ملی بهداشت تعلق می گیرد به یک توافق مبتنی بر گروه EcoHealth داد. که گروه مشغول به تحصیل شد خطر در آینده ظهور coronaviruses از خفاش ها و دریافت کمک مالی در سال 2014.

که مقدار EcoHealth به $600,000 به ووهان موسسه ویروس شناسی — یک همکار در این پروژه که از قبل تایید شده توسط NIH و وزارت امور خارجه — رابرت Kessler, EcoHealth سخنگوی قبلا به ما گفت.

گرانت در سال 2019 تمدید شد و برای پنج سال کسلر گفت: — و EcoHealth دریافت $292,161 که در آن سال (بخشی از مجموع $3.4 میلیون آن را دریافت کرد). NIH خاتمه گرانت در ماه آوریل است.

رئیس جمهور دونالد مغلوب ساختن پیشی جستن نیز قبلا شناور پشتیبانی ادعا می کنند که مقدار دریافت شده توسط ووهان آزمایشگاه بود و حتی بالاتر — $7.5 میلیون نفر — و این که او “به پایان رسید آن را.” اما همانطور که ما توضیح داد که قبل از اعطای بود که قطع شد EcoHealth است و بخشی که به آزمایشگاه رفت بود $600,000.

یک همشهری داستان در مارس نیز با اشاره به یکی دیگر از $3.4 میلیون NIH grant — در مورد رفتاری مطالعه و پیشنهاد کرد که برخی از کمک های مالی رفته اند ممکن است به ووهان آزمایشگاه. (داستان اشاره کرد که این بود: “روشن نیست که دقیقا چقدر ایالات متحده بودجه رفت و به طور مستقیم به ووهان موسسه ویروس شناسی به دلیل آن مشغول به کار در همکاری با دیگر موسسات در پروژه های تامین مالی توسط آمریکا کمک های مالی.”)

اما گیرنده که دیگر گرانت که تمدید شد در این سال — Cold Spring Harbor Laboratory در نیویورک — به ما گفت که نبود در این مورد.

“[B]ased در CSHL سوابق آن NIH R01 جایزه MH101214 هیچ چیز وجود دارد نشان می دهد که هر گونه پول از این کمک مالی ارائه شد به ووهان موسسه ویروس شناسی,” Dagnia Zeidlickis آزمایشگاه معاون رئیس جمهور از ارتباطات گفت: ما یک ایمیل به در.

یادداشت سردبیر: FactCheck.org یکی از چندین سازمان کار با Facebook به کم ارزش کردن اطلاعات غلط به اشتراک گذاشته شده در رسانه های اجتماعی. ما داستان های قبلی را می توان در اینجا یافت نشد.

منابع

Fichera Angelo, et. al. “دروغ از ‘Plandemic’ ویدیو.” FactCheck.org. 8 مارس سال 2020 است.

کسلر رابرت. سخنگوی EcoHealth داد. ایمیل به FactCheck.org. 8 مارس سال 2020 است.

مک دونالد, جسیکا. “بی پایه و اساس تئوری های توطئه ادعای جدید کروناویروس شد Bioengineered.” FactCheck.org. 7 Feb 2020.

در مورد NIH ختم Coronavirus بودجه تحقیق و پژوهش.” آزادی مطبوعات EcoHealth داد. 28 Apr سال 2020 است.

رابرتسون لری. “مغلوب ساختن پیشی جستن گسترش تحریف ادعا در ووهان آزمایشگاه بودجه.” FactCheck.org. 15 مارس سال 2020 است.

ایالات متحده موسسه ملی بهداشت. “اطلاعات پروژه | 2R01AI110964-06.” تحقیق نمونه گزارش آنلاین ابزار. دیده, 15 Jun 2020.

ایالات متحده موسسه ملی بهداشت. “اطلاعات پروژه | 2R01MH101214-06.” تحقیق نمونه گزارش آنلاین ابزار. دیده, 15 Jun 2020.

Zeidlickis, Dagnia. معاون ارتباطات, Cold Spring Harbor Laboratory. ایمیل به FactCheck.org. از 16 Jun 2020.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de