مبین: خشم در میان ایرانیان بیش از دراز مدت مقابله با چین

ایران در حال مذاکره بحث 25 سال توافق با چین که منجر به اتهاماتی که نقاط ایران به فروش می رسد به پکن.

برخی از منتقدان — از جمله وزارت امور خارجه ایالات متحده — در مقایسه با پیشنهاد معامله به سال 1828 پیمان Turkmenchay بین ایران و روسیه تزاری که در آن ایرانیان واگذار کنترل از خاک در جنوب قفقاز.

مقامات ایرانی را رد کرد انتقاد بی اساس در حالی که امیدوار به متن توافق عمومی پس از آن نهایی شده است.

چه ما در مورد توافق ؟

پیمان پیشنهاد شد در ژانویه 2016 سفر به ایران توسط رئیس جمهور چین که در طی آن دو طرف توافق کردند که به ایجاد روابط خود را بر اساس جامع همکاری استراتژیک, در حالی که اعلام بحث آغاز خواهد شد با هدف انعقاد 25 سال دو جانبه پیمان.

اعلام حمایت ایران از بالاترین اقتدار رهبر ایران آیت الله علی خامنه ای بود که به نقل از رسانه های ایران عنوان کرد و گفت که توافق بین دو طرف شد “و حکیم است.”

متن توافق نامه که نیاز به تایید مجلس شده است منتشر شد. اما در روزهای اخیر 18-صفحه سند شده است ساخت دور در رسانه های اجتماعی است که به تشریح همکاری های آینده میان دو کشور از جمله سرمایه گذاری چین در بخش انرژی ایران و همچنین در کشور مناطق آزاد تجاری.

RFE/RL نمی تواند صحت این سند که مورد استناد برخی از ایرانی و رسانه های غربی به عنوان به بیرون درز نسخه از برنامه ریزی پیمان بین ایران و چین است.

Former Iranian President Mahmoud Ahmadinejad has been among those who have criticized the putative deal. (file photo)


رئیس جمهور سابق ایران محمود احمدی نژاد بوده است در میان کسانی که انتقاد کرده اند احتمالي مقابله. (عکس)

تحلیلگران توجه داشته باشید که توافق در حال گردش است و بسیار سبک در جزئیات و به نظر می رسد چارچوب یک معامله بالقوه.

با توجه به متنی که برچسب “ویرایش نهایی” در آن صفحه و مورخ ایران در ماه خرداد — شروع می شود که ممکن است با 21 و 19 ژوئن — دو طرف نیز افزایش خواهد یافت نظامی و همکاری های امنیتی در حالی که کار مشترک در پروژه های بزرگ در کشورهای ثالث.

ایران در ماه های اخیر به طور فزاینده ای رسیده به چین در حال رشد ایالات متحده فشار برای منزوی کردن تهران. چین باقی مانده است, ایران شریک تجاری اصلی اما تجارت بین دو طرف کاهش یافته است با توجه به ایالات متحده فشار در سال های اخیر است.

تحلیلگران می گویند چین آماده است به تهران در حمایت از آن به دنبال در حالی که همچنین نشان می دهد که برخی از همکاری های پیش بینی شده در این پیمان ممکن است هرگز تحقق.

آریان طباطبایی خاورمیانه همکار در اتحاد برای تامین دموکراسی در آلمانی مارشال صندوق ایالات متحده گفت: با توجه به اهمیت آن ایالات متحده آمریکا خواهد شد همیشه برگ برنده ایران برای چین است.

“ایران کوچک است, خطرناک, بازار, تحریم ها باید به شدت مانع کسب و کار [وجود دارد] و رژیم جدا شده است,” او گفت: RFE/RL. “چین به عمده منافع اقتصادی در آمریکا و جنگ تجاری است که هنوز هم یک نگرانی مهم برای چین که به ناچار شکل ارتباط آن با ایران است.”

“اگر ما نگاهی به آنچه ما می دانیم درباره سند و برخی از تحصیل کرده حدس می بینیم که این توافقنامه است کمی بیش از یک جامع نقشه راه بر اساس 2016 چارچوب است که حل و فصل مسئله اصلی از چین-ایران مشارکت — اجرای آن” Jacopo Scita, an, Al-Sabah دکترا همکار در دانشگاه دورهام گفت: RFE/RL.

به همین دلیل است که این پیمان بحث برانگیز است ؟

این پیمان است که مورد بحث در زمانی که ایران تحت فشار شدید به دلیل شرایط سخت تحریم های ایالات متحده که فلج اقتصاد و مرگبار coronavirus همه گیر است که بدتر شدن وضعیت اقتصادی.

زمان بندی و همچنین به عنوان دامنه و مدت زمان توافق منجر به افزایش نگرانی که تهران در حال مذاکره با چین از موضع ضعف در حالی که به پکن دسترسی ایران به منابع طبیعی برای سال های بسیاری آمده است.

یک بی اعتمادی در مقامات ایرانی که پس از تشدید مرگبار نوامبر سرکوب antiestablishment اعتراضات و سقوط اوکراین مسافر جت-که در ابتدا دیده می شود به عنوان یک coverup — همچنین کمک به انتقاد از پیشنهاد معامله است.

عدم اعتماد در چین و همچنین افزایش احساسات ضد چین و احساسات ناشی از این بیماری همه گیر کوروناویروس همچنین کمک به بحث پیرامون پیمان.

طباطبایی و همکاری نویسنده کتاب روابط ایران با روسیه و چین می گوید: ارتباط بین تهران و پکن شده است به عنوان با بهره گیری چین به مراتب بیشتر از ایران است.

“درک نیست به طور کامل نادرست” او گفت:. “از نخبگان دیدگاه چین باعث می شود وعده های بزرگ و ارائه می شود ، و از مردم دیدگاه چین شده است با بهره گیری از تحریم های ایران آن را آب گرفتگی بازار ایران را تحت فشار قرار دادند از ایران در کسب و کار و تحویل محصولات است که subpar.”

او افزود: “بسیاری از ایرانیان احساس می کنم مثل این معامله را سیمان این رابطه نامتعادل.”

چه منتقدان می گویند ؟

انتقاد از برنامه ریزی پیمان به نظر می رسد که با افزایش زیر نظر توسط رئیس جمهور سابق محمود احمدی نژاد هشدار داد که در یک سخنرانی در اواخر ماه ژوئن که 25 سال توافق با “یک کشور خارجی” مطرح شد “به دور از چشم ملت ایران.”

دیگران را از پیوست انتقاد از جمله سابق محافظه کار مجلس علی مطهری است که به نظر می رسد نشان می دهد در توییتر که قبل از امضای این پیمان ایران باید افزایش سرنوشت مسلمانان که بنا به گزارش ها مورد اذیت و آزار در چین است.

Scita که نزدیک به پیروی ایران و چین روابط می گوید: برخی از اعتیاد به مواد مخدره و خشم اطراف آن توافق شد افزایش توسط چهره های عمومی با برنامه های سیاسی از جمله احمدی نژاد که گفته می شود eying این 2021 انتخابات ریاست جمهوری.

The exiled پسر شاه ایران کشور آخرین پادشاه که سرنگون شد پس از سال 1979 انقلاب اسلامی نیز با انتقاد از این پیمان.

رضا پهلوي که گرفته شده به طور فزاینده ای نقش فعال علیه جمهوری اسلامی لعنتی را “شرم آور 25-سال پیمان با چین که غارت منابع طبیعی و مکان های سربازان خارجی در خاک ما.” او همچنین در بیانیه خود از هواداران خود را به مخالفت با این پیمان است.

فارس به حساب وزارت امور خارجه ایالات متحده با اشاره به برنامه ریزی توافق به عنوان یک “دوم Turkmenchay” و گفت که تهران از ترس به اشتراک گذاشتن جزئیات این پیمان به دلیل “هیچ بخشی از آن را به نفع مردم ایران است.”

آیا مقامات ایرانی گفت ؟

در اوایل این ماه به وزیر امور خارجه محمد جواد ظریف تایید کرد که تهران از مذاکره و توافق با چین “با اعتماد به نفس و اعتقاد” در حالی که اصرار وجود دارد هیچ چیز مخفی در مورد آن.

از آن پس مقامات در دفاع از این معامله در حالی که رد ادعا می کند که ایران را با تخفیف فروش نفت به چین و یا به جزیره کیش به پکن.

رئیس جمهور حسن روحانی رئیس ستاد محمود واعظی گفت: در طول تعطیلات آخر هفته است که چارچوب توافق شده است تعریف و اضافه کرد که این مذاکرات به احتمال زیاد نهایی با 21 مارس است.

واعظی همچنین گفت: این توافق شامل نمی شود خارجی کنترل بیش از هر جزایر ایرانی و یا به کارگیری از نیروهای نظامی در کشور است.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.net