دهها مجروح برجای گذاشت درگیری های قومی و مذهبی همراه قرقیزستان-ازبکستان مرز

بیشکک — ده ها تن از مردم مجروح شده اند و در آخرین درگیری بین قرقیزها و ازبک شهروندان در یک منطقه مرزی مورد مناقشه.

در قرقیزستان وزارت بهداشت گفت: در تاریخ 1 ژوئن که 25 اتباع قرقیزی شده بود مجروح در درگیری که فوران روز قبل از نزدیکی ازبکستان Sokh exclave در قرقیزستان جنوبی بتکن منطقه است.

با توجه به وزارت, چهار تن از مجروحان در بیمارستان بستری هستند و در شهر Aidarken با دو بیماری بسیار جدی پس از عمل جراحی است.

ساکنان exclave گفت: RFE/RL که 16 محلی زخمی شدند در درگیری. هیچ تایید رسمی این ادعا از مقامات ازبک.

ازبکستان خدمات مرزی سپاه پاسداران در بیانیه ای گفت: در 31 مه که وضعیت تحت کنترل است.

این حادثه مشتعل حدود ظهر در 31 ماه مه پس از ساکنان قرقیزستان روستای Chechme و ساکنان ازبک روستای Chashma استدلال در مورد مالکیت یک بهار واقع در منطقه است.

RFE/RL خبرنگاران گزارش از صحنه که روستاییان شروع به پرتاب سنگ در هر یک از دیگر قبل از اینکه چندین خانه در هر طرف بودند به آتش کشیدند.

این دولت قرقیزستان خدمات مطبوعات گفت: در تاریخ 1 ژوئن که معاون نخست وزیر Kubatbek Boronov و ازبکی نخست وزیر Abdula Aripov ملاقات کرده بود در یک ایست بازرسی مرزی در منطقه و در مورد راه هایی برای حل و فصل تنش است.


بسیاری از مناطق مرزی در آسیای مرکزی اختلاف شده اند پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991.

این وضعیت به ویژه پیچیده در نزدیکی متعدد exclaves در فرار دره فرغانه که در آن مرزهای تاجیکستان ازبکستان و قرقیزستان دیدار خواهد کرد.

یکی از این exclave است Sokh یک گروه قومی تاجیک-جمعیت ازبک خاک در قرقیزستان را بتکن منطقه که در آن درگیری شده اند رایج برای سال.

در سال 2013 گذرگاه های مرزی از طریق Sokh بسته شد برای چند هفته پس از Sokh ساکنان درگیری با ماموران مرزی قرقیزستان در طول نصب و راه اندازی خطوط برق به قرقیزستان مرز پست.

پنج Sokh ساکنان شد این گزارش زخمی توسط ماموران مرزی قرقیزستان و حداقل 30 قرقیزستان شهروندان شد و پس از آن به گروگان گرفته.

آخرین درگیری زمانی رخ داد که قرقیزستان و تاجیکستان را متهم به یکدیگر از افزایش تنش ها در نزدیکی یکی دیگر از اختلاف بخش از قرقیزستان و تاجیکستان مرز.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de