آیا ویتامین D محافظت در برابر COVID-19?

س: آیا ویتامین D کمک به محافظت در برابر COVID-19?

یک: برخی از دانشمندان فرضیه ویتامین D ممکن است مفید باشد اما هیچ مدرک مستقیمی وجود دارد که ویتامین D می تواند به جلوگیری از COVID-19 یا کاهش شدت بیماری. با این وجود باید آن را بخشی از یک شیوه زندگی سالم است.

کامل سوال

می تواند ویتامین D کمک به کاهش شانس covid 19?

پاسخ کامل

به عنوان coronavirus گسترش در سراسر جهان برخی از دانشمندان پیشنهاد کرده اند که ویتامین D می تواند کمک به COVID-19 بیماری ناشی از ویروس است.

سابق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری مدیر دکتر تام فریدن مثلا منتشر شده مارس 23 ستون در فاکس نیوز’ سایت نشان می دهد که ویتامین D می تواند به کاهش یک فرد COVID-19 خطر است.

“بسیاری وجود دارد خل ادعا می کند در مورد درمان معجزه شناور در اطراف” او نوشت: “اما علم امکان پشتیبانی – اگر چه نه اثبات – که ویتامین D ممکن است در تقویت سیستم ایمنی بدن به خصوص از افرادی که سطح ویتامین D پایین هستند.”

این ایده ریشه در بخشی از آزمایش های که پیدا کرده اند که این ویتامین است که در سنتز پوست پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب و در انتخاب مواد غذایی است که مورد استفاده توسط سیستم ایمنی بدن. برخی از تحقیقات نیز نشان می دهد مکمل های ویتامین D ممکن است محافظت در برابر عفونت های تنفسی به خصوص اگر کسی کمبود این ویتامین است. و بسیاری از مردم بیشتر متاثر از coronavirus مانند افراد مسن و اقلیت جمعیت تمایل دارند که سطح ویتامین D پایین تر.

اما کارشناسان هشدار می دهند در برابر overinterpreting اولیه همبستگی یا فرضی مکانیسم. به عنوان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا تغذیه محقق A. Catharine راس گفت: ما در انجمن هستند نه همان علت و معلول و شواهد و یا در برابر ویتامین D و COVID-19 “بسیار ضعیف است.”

یک بررسی سریع از دانشگاه آکسفورد مرکز پزشکی مبتنی بر شواهد در بر داشت “هیچ شواهد بالینی” که ویتامین D می تواند به جلوگیری و یا درمان COVID-19 و دیگری نقد و بررسی در این موضوع منتشر شده توسط نزدیک به دو دوجین کارشناسان تغذیه در BMJ تغذیه, پیشگیری و سلامت توصیه می شود برای اجتناب از کمبود ویتامین D اما هشدار داد در برابر مصرف دوزهای بالای این ویتامین است.

“به عنوان یک کلید ریزمغذی” نویسندگان نوشت: “ویتامین D باید با توجه به تمرکز خاص—و نه به عنوان یک “گلوله جادویی” به ضرب و شتم COVID-19 به عنوان شواهد علمی پایه است که به شدت کمبود آن در این زمان—اما نه به عنوان بخشی از یک شیوه زندگی سالم استراتژی برای اطمینان حاصل شود که جمعیت در حال مواد مغذی در بهترین مکان ممکن.”

بنابراین در حالی که آن را یک ایده خوب برای دریافت کافی ویتامین D — همه گیر و یا نه — آن را خیلی زود است که بگوییم کمبود ویتامین D باعث می شود COVID-19 بدتر یا این که مکمل با ویتامین D را فراهم می کند هر گونه حفاظت در برابر این بیماری است.

ویتامین D مبانی

اگر چه به نام ویتامین, ویتامین D به عنوان یک هورمون در بدن و بهترین و شناخته شده برای ساخت استخوان های قوی است که انجام می شود در بخش بزرگی از ترویج جذب کلسیم و فسفر در روده.

“این در واقع یک prohormone و از تمام مواد مغذی است که ما آن را تنها مواد مغذی که در آن منبع اصلی نیست رژیم غذایی” گفت: سوزان لانهام-جدید, یک ویتامین D محقق در دانشگاه سوری در بریتانیا

در عوض او به ما گفت که بیشتر از یک فرد به ویتامین D ساخته شده است در پوست پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است به همین دلیل افراد تیره پوست هستند بیشتر احتمال دارد به سطوح پایین تر از ویتامین و به همین دلیل افرادی که به خارج کمتر از جمله کسانی که مسن تر هستند و یا کمتر سالم هستند مستعد ابتلا به کمبود.

Fیا ویتامین D به توسط بدن استفاده می شود باید آن را تبدیل به فرم فعال به طور معمول توسط کبد و کلیه با توجه به موسسه ملی بهداشت برگه. این مواد مغذی است که به طور طبیعی تنها در چند مواد غذایی مانند تخم مرغ و ماهی های چرب است اما بیشتر به طور گسترده ای در دسترس در ایالات متحده آمریکا در مواد غذایی شده است که غنی شده از جمله شیر و غلات و حبوبات.

در حالی که وجود دارد بحث در مورد دقیقا چه مقدار ویتامین D نیاز یک فرد و آنچه به منزله یک کمبود لانهام-جدید گفت: معمولا با استفاده از متریک برای کمبود خون است سطح زیر 25-30 ، nanomoles در هر لیتر است. کمی بیش از حد ویتامین D می تواند منجر به نرمی استخوان در کودکان یا نرمی استخوان در بزرگسالان — شرایط که در آن استخوان ها نرم شدن و تغییر شکل.

بیشتر همیشه بهتر است اما از آنجایی که ویتامین D محلول در چربی است و در بدن ذخیره می شود. “شما می توانید آنچه ما تماس بگیرید هیپرکلسمی اگر شما را بیش از حد ویتامین D” لانهام-جدید گفت: با اشاره به افزایش میزان کلسیم در خون است که می تواند خطرناک به ویژه برای کسانی که با بیماری های کلیوی است.

ویتامین D و ایمنی

فراتر از نقش آن در سلامت استخوان و ویتامین D است همچنین شناخته شده به تابع در سیستم ایمنی بدن است که دلیل اصلی که چرا برخی فکر می کنم آن را قابل قبول از مواد مغذی ممکن است تاثیر COVID-19.

لانهام-جدید, برای مثال گفت که گیرنده های ویتامین D در حال حاضر در سلول های ایمنی و برخی از سلول های ایمنی آنزیم است که کمک به تبدیل مواد غذایی به فرم فعال.

“است که بسیار فراهم می کند منطق علمی به صورت بالقوه نقش ویتامین D در حفظ” سیستم ایمنی بدن, او گفت:.

برخی از آزمایش ها در کشت سلول را نشان داده است که ویتامین D می تواند باعث تولید پپتید ضد میکروبی از جمله در ریه سلول که ممکن است در عمل به مبارزه با تهاجم عوامل بیماری زا.

دیگر آزمایش آزمایشگاه پیدا کرده اند که ویتامین D ممکن است عمل به tamp پایین از پاسخ ایمنی توسط کج کسانی که پاسخ نسبت کمتر التهابی آنهایی که از جمله با کاهش تولید برخی التهابی سايتوکاين یا سیگنالینگ پروتئین است.

برخی از محققان حدس زد که این مکانیسم ممکن است مربوط به کروناویروس از آنجا که برخی از COVID-19 بيمار تجربه زندگی را تهدید موج از سايتوکاين شناخته شده به عنوان سايتوکين طوفان که می تواند آسیب به ارگان ها به عنوان سلول های ایمنی با عجله به داخل ریه ها برای پاک کردن ویروس از بدن است.

اما در حالی که بسیاری از تحقیقات پایه امتیاز برای داشتن ویتامین D نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن کمتر مشخص است اگر این ساز قابل اجرا هستند در عمل بالینی. مطالعات ارزیابی اینکه آیا ویتامین D می تواند در درمان یا جلوگیری از بیماری های عفونی به طور کلی بوده است متناقض.

شواهدی وجود دارد که ویتامین D می تواند به محافظت در برابر عفونت های مجاری تنفسی. در سال 2017, محققان در کوئین مری دانشگاه لندن منتشر شده یک متا آنالیز در مجله BMJ که با هم مخلوط فرد بیمار داده ها از 25 کارآزمایی های کنترل شده تصادفی تست مکمل یاری ویتامین D در انواع بیماری ها از جمله آنفلوانزا, سرماخوردگی و عفونت گوش.

نویسندگان شناسایی یک اثر حفاظتی برای کسانی که مصرف مکمل های ویتامین D روزانه و یا هفتگی با بیشترین بهره را از رفتن به کسانی که پایین ترین سطح از ویتامین برای شروع است. دوره ای مقادیر زیادی یا boluses از ویتامین D موثر نبودند.

همراه سرمقالهاما اشاره کرد که خطر مطلق از پایین آمدن با حداقل یک عفونت تنفسی هنگام مصرف مکمل های ویتامین D کاهش تنها 2 درصد — از 42 درصد به 40 درصد و که با توجه به تفاوت بین این مطالعات که در تجزيه و بزرگ کارآزمایی های کنترل شده تصادفی شد و هنوز هم مورد نیاز است.

عدم وجود شواهد کافی از ویتامین D و COVID-19

چون coronavirus بسیار جدید کمی تحقیقات دقیق انجام شده است به طور خاص در مورد ویتامین D و COVID-19.

آکسفورد را سریع بررسیشد ارسال شده در ماه گذشته و انعکاس ادبیات جستجوهای انجام شده در مارس نیست شناسایی هر گونه شواهد بالینی است که ویتامین D مفید است برای COVID-19. این گزارش به این نتیجه رسیدند که “به خوبی نقاب کارآزمایی های تصادفی” مورد نیاز قبل از اینکه به طور خاص توصیه غذایی برای COVID-19 اما که انگلیسی ها در حال حاضر باید مصرف مکمل های ویتامین D به هر حال هر ارشاد ملی.

از آن پس انواع منتشر شده و منتشر نشده, مطالعات بررسی پتانسیل ارتباط بین ویتامین D و COVID-19 ظاهر شد اما دکتر ژوزف لی پزشک عمومی و همکاری نویسنده این گزارش به ما گفت که او آگاه از هر گونه مطالعات بعدی که تغییر گروه خود توصیه کرد که “مردم باید ویتامین D اما نه به خاطر COVID-19.”

لانهام-جدید بود که نویسنده سرب از BMJ تغذیه, پیشگیری و بهداشت , بررسی همچنین گفت: نتیجه گیری تغییر کرده است.

یکی u. k. مطالعهمنتشر شده در تاریخ 6 مه در پیری بالینی و تجربی Researcثانیهشناسایی خام ارتباط بین میانگین سطح ویتامین D گزارش شده در 20 کشور اروپایی و تعدادی از سرانه COVID-19 موارد و مرگ و میر در آن کشورها.

یکی دیگر از شبیه کاغذظاهر می شود در ایرلندی مجله پزشکیکه یک رابطه معکوس بین سطح ویتامین D در افراد مسن در کشورهای مختلف اروپایی به عنوان گزارش شده در مطالعات گذشته و یک کشور COVID-19 مرگ و مير با ماهی-محبت کشورهای اسکاندیناوی به طور کلی به مراتب بهتر از کسانی که در جنوب اروپا است.

اما این به اصطلاح زیست محیطی مطالعات اپیدمیولوژی تنها می تواند اشاره در هر اثر ویتامین D پس از آنها ساده همبستگی در سطح جامعه. “این است که یک طراحی مناسب برای شناسایی علی اثر” لی گفت: “و من نمی خواهد آنها را در نظر بگیرید به عنوان شواهدی از نقش ویتامین D در COVID-19.”

گزارش های دیگر نیز ادعا می کنند برای شناسایی ارتباط بین سطح پایین ویتامین D و COVID-19 عفونت و یا شدت بیماری در گروه های مختلف از مردم, اما بیشتر از این نشده است تایید توسط دیگر دانشمندان از طریق داوری.

یک گزارش منتشر نشده از 780 تایید COVID-19 نفر در اندونزی یافت می شود که اکثریت مرگ و میر رخ داده است در بیماران با غیر طبیعی پایین ویتامین D در خون و ادعا کرده اند یک ارتباط بین کمبود ویتامین D و COVID-19 مرگ و میر پس از کنترل سایر عوامل مانند دیگر موجود شرایط بهداشتی.

اما به عنوان لانهام-جدید اشاره کرد در مصاحبه مقاله “نمی کند در هر راه اثبات علت و معلول است.” لی هم گفت که در حالی که نویسندگان سعی در کنترل شرایط بهداشتی این گروه را در یک راه عجیب و غریب, اینکه همه این شرایط با هم. و حتی اگر این تیم در حال کنترل آنها را به صورت جداگانه که لزوما از بین بردن تعصب بنابراین رابطه می تواند منعکس کننده این واقعیت است که افرادی که در سلامت فقیر به طور کلی کرایه بدتر با COVID-19.

“آن است که نسبتا آسان برای محاسبه انجمن و این چیزی است که بسیاری از این مقالات انجام داده اند” پن استیت را راس گفت. “اما انجمن ها را نشان نمی دهد علت و معلول و در واقع” معکوس علت و معلول ” است نه با دقت در نظر گرفته شود.” این بیماری به خودی خود می تواند باعث کاهش در یک فرد سطح ویتامین D گفت و اشاره کرد که با وجود منفی سرمی ویتامین D با دیابت و چاقی و عفونت های دیگر. “من جای کمی اعتماد به نفس در هر یک از این مطالعات” او گفت:.

بیشتر معتبر راس گفته شد دو تحلیل از انگلستان biobank داده نه از آن حمایت از این ایده که کمتر ویتامین D منجر به در معرض خطر بالاتر ابتلا COVID-19 عفونت است. داده می شود نگرانی هایی است که به تناسب تعداد coronavirus عفونت در سیاه پوستان و آسیای جنوبی در انگلستان می تواند به دلیل کاهش سطح ویتامین D در افراد تیره پوست, محققان بررسی برای دیدن اگر وجود دارد هر گونه ارتباط بین یک فرد سطح ویتامین D بوده و اندازه گیری در شرکت کنندگان حدود یک دهه پیش و تست مثبت برای COVID-19.

در حالی که انتشار گزارش تأیید کرد که سیاه و جنوب آسیا شرکت کنندگان چندین برابر بیشتر احتمال دارد به تست مثبت برای COVID-19 نسبت به سفید پوستان وجود نداشت و ارتباط با ویتامین D. نویسندگان به این نتیجه رسیدند که ویتامین D “بعید است که زمینه ساز خطر بالاتر مشاهده شده در سیاه و اقلیت های قومی افراد و مکمل های ویتامین D بعید است که به ارائه یک مداخله موثر.”

دیگر تجزیه و تحلیلکه در لانهام-جدید گفته شده و فرستاده شده به یک مجله اضافی به شرکت کنندگان داده یافت و هیچ تفاوتی در وضعيت ويتامين D در میان کسانی که آزمایش مثبت در مقابل منفی برای COVID-19. او گفت: کار اضافی برنامه ریزی شده بود پس از COVID-19 شدت و اطلاعات مرگ و میر در دسترس قرار گرفت.

یکی دیگر از توجه هنگامی که تفسیر بسیاری از مطالعات مشاهده ای لی گفت: “آیا چیزی به نام برخورد دهنده تعصبکه گاهی اوقات می تواند نتیجه الکی همبستگی زمانی که افراد موجود در یک مجموعه نیست نماینده مردم گسترده تر است. برخی از محققان در حال حاضر به ذکر است که COVID-19 مطالعات ممکن است به خصوص مستعد ابتلا به برخورد تعصب ساخت آن را سخت به شناسایی عوامل خطر و داروها که کار می کنند.

در نظر بگیرید یک مطالعه تجزیه و تحلیل نتایج در میان افرادی که در حال آزمایش برای COVID-19. برخی از مردم به احتمال زیاد برای گرفتن تست به این دلیل آنها کاملا بیمار شده اند و بستری در بیمارستان در حالی که دیگران ممکن است آزمایش می شود چرا که آنها یک مراقبت های بهداشتی کارگران و یا اینکه آنها بیشتر ممتاز و دسترسی به تست.

در این سناریو لی گفت: افراد با سطح ویتامین D خواهد شد کمتر احتمال دارد که تست مثبت نسبت به افراد بیمار. “این انتخاب را در خود القاء ارتباط بین میزان ویتامین D و COVID-19 تست مثبت یا شدت بیماری” او گفت: “حتی اگر از آن درست نیست در جمعیت عمومی است.”

توصیه های

در پایان راس شک و تردید است که ویتامین D را به اثبات می تواند مفید برای COVID-19 اگر چه او تردید به طور کامل تخفیف این امکان داده می شود چقدر است که هنوز هم ناشناخته در مورد این بیماری است.

“[I]t سخت است برای من به تصور این است که ویتامین D زیادی شانس بودن به عنوان موثر به عنوان انواع دیگر درمان اگر در همه,” او گفت:. “ما نمی دانیم با این حال.”

چندین کارآزمایی های کنترل شده تصادفی که در آن کار می کندکه ممکن است نشان می دهد بیشتر پاسخ های بتنی.

او توصیه صرف نظر از COVID-19 است به مصرف ویتامین D غنی از مواد غذایی و یا مکمل به ارائه توصیه می شود در رژیم غذایی مقدار RDA از 600-800 واحد بین المللی در روز است. این مسابقات موسسه پزشکی ملی دستورالعملکه در راس کمک نوشتن و که فرض حداقل قرار گرفتن در معرض آفتاب.

یک فنجان شیر غنی شده به عنوان مثال شامل 120 IUs ویتامین D در حالی که 3 اونس خدمت پخته شده ماهی را فراهم می کند 570 IUs.

لانهام-جدید تاکید کرد که دوز بیش از حد از ویتامین D باید استفاده نمی شود. اما به خصوص برای کسانی که cooped در داخل خانه در حالی که اجتماعی فاصله آن ممکن است یک ایده خوب را به طور منظم مکمل.

“اگر شما خود در انزوا بود قطعا مصرف مکمل ویتامین D با توجه به دستورالعمل دولت,” او گفت:.

لی همچنین با اشاره به زیر ایالتی یا ملی ویتامین D توصیه. “وجود دارد هیچ دلیلی برای فکر می کنم از آن خواهد شد کمک به COVID-19 اما که ممکن است تغییر زمانی که محاکمات گزارش او گفت:” ویتامین d “توصیه ما این است که به ویتامین D مطابق با محلی دستورالعمل.”

سردبیران توجه داشته باشید: FactCheck.org را قبول نمی کند تبلیغات است. ما با تکیه بر کمک های مالی و کمک های مالی فرد از مردم مثل شما. لطفا در نظر اهدا. کارت اعتباری و کمک های مالی ممکن است از طریق ما “اهدا” صفحه. اگر شما ترجیح می دهید را با چک و ارسال به: FactCheck.org, آننبرگ سیاست عمومی مرکز 202 S. 36 سنت فیلادلفیا, بهبهان 19104.

منابع

فریدن ، “سابق CDC رئیس دکتر تام فریدن: Coronavirus خطر عفونت ممکن است با کاهش ویتامین D.” فاکس نیوز. 23 مارس سال 2020 است.

ویتامین D: برگه برای مصرف کنندگان.” NIH. دیده 5 ژوئن 2020.

Martineau را, Adrian R., et. al. “مکمل ویتامین D برای جلوگیری از حاد دستگاه تنفسی عفونت: بررسی سیستماتیک و متا آنالیز از فرد شرکت کننده داده ها.” BMJ. Vol. 356 (2017).

راس A. Catharine. استاد تغذیه و فیزیولوژی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا است. ایمیل به FactCheck.org. 3 و 5 ژوئن 2020.

لی یوسف و همکاران. al. “ویتامین D: یک بررسی سریع از شواهد برای درمان و یا پیشگیری در COVID-19.” 1 مارس سال 2020 است.

Johnson, Larry E. “کمبود ویتامین D.” Merck Manual نسخه مصرف کننده. دیده 5 ژوئن 2020.

لانهام-جدید, Susan A. et. al. “ویتامین D و SARS-CoV-2 ویروس/COVID-19 بیماری.” BMJ تغذیه, پیشگیری و بهداشت. 13 مارس سال 2020 است.

لانهام-جدید سوزان. رئیس گروه علوم تغذیه دانشگاه Surrey. مصاحبه با FactCheck.org. 5 ژوئن 2020.

Bischoff-فراری Heike و والتر Willett. “اظهار نظر در مورد مهاجرت ویتامین D و کلسیم توصیه.” تغذیه, منبع هاروارد T. H. Chan دانشکده بهداشت عمومی. 25 دسامبر 2010.

“ویتامین D: Fact Sheet به صورت حرفه ای بهداشت و درمان.” NIH. دیده 5 ژوئن 2020.

Kearns, Malcolm D. et. al. “تاثیر ویتامین D در بیماری های عفونی.” مجله آمریکایی های علوم پزشکی. Vol. 349. شماره 3 (2015).

لیو فیلیپ M., et al. “Toll-like receptor تحریک از ویتامین D واسطه انسان ضد میکروبی پاسخ.” علم است. Vol. 311. (2006).

Hansdottir, Sif, et. al. “تنفسی سلول های اپی تلیال غیر فعال تبدیل ویتامین D به شکل فعال آن: اثرات بالقوه در دفاع میزبان.” مجله ایمونولوژی. Vol. 181. شماره 10 (2008).

Olliver, ماری, et. al. “سیستم ایمنی اثرات ویتامین D بر پاسخهای ايمنی ذاتی و اکتسابی به استرپتوکوک پنومونيه.” مجله بیماری های عفونی. حجم 208. شماره 9 (2013).

ژانگ یونگ و همکاران. al. “ویتامین D مانع مونوسیت/ماکروفاژ پیش از التهاب توليد سايتوکاين با هدف قرار دادن MAPK فسفاتاز-1.” مجله ایمونولوژی. Vol. 188. شماره 5 (2012).

Laird, E. et. al. “ویتامین D و التهاب: پیامدهای بالقوه برای شدت Covid-19.” ایرلندی مجله پزشکی. Vol. 113. شماره 113 (2020).

Cytokine طوفان.” NCI دیکشنری سرطان از نظر. دیده 5 ژوئن 2020.

وو Dayong, et. al. “تغذیه مدولاسیون از عملکرد سیستم ایمنی بدن: تجزیه و تحلیل مدارک و شواهد مکانیزم و ارتباط بالینی.” مرز در ایمونولوژی. Vol. 9. شماره 3160 (2019).

Bolland, Mark J. و آلیسون Avenell. “آیا مکمل های ویتامین D کمک به جلوگیری از عفونت های مجاری تنفسی?” BMJ. Vol. 356 (2017).

Lee, Joseph. پزشک عمومی و دکترای محقق Nuffield بخش از مراقبت های اولیه بهداشتی دانشگاه آکسفورد. ایمیل به FactCheck.org. 3 و 4 ژوئن 2020.

Ilie, Petre Cristian, et. al. “نقش ویتامین D در پیشگیری از بیماری کروناویروس 2019 عفونت و مرگ و مير.” پیری بالینی و تجربی. 6 مارس سال 2020 است.

Meltzer, David O., et. al. “ارتباط کمبود ویتامین D و درمان با COVID-19 بروز.” medRxiv. 13 مارس سال 2020 است.

Alipio علامت. “مکمل یاری ویتامین D احتمالا می تواند در بهبود نتایج بالینی بیماران مبتلا به کروناویروس-2019 (COVID-19).” SSRN. 9 May سال 2020 است.

Raharusun, Prabowo, et. al. “الگوهای COVID-19 مرگ و میر و ویتامین D: اندونزی مطالعه.” SSRN. 26 Apr سال 2020 است.

Hastie, کلر, E, et al. “ویتامین D غلظت و COVID-19 عفونت در انگلستان Biobank.” دیابت & سندرم متابولیک, vol. 14,4 561-565. 7 مارس سال 2020

عزیزم Andrea M., et. al. “وضعيت ويتامين D و نمايه توده قومیت و COVID-19: تجزیه و تحلیل اولیه از اولین گزارش, انگلستان Biobank COVID-19 موارد مثبت (n 580) در مقایسه با منفی کنترل (n 723).” medRxiv. 5 مارس سال 2020 است.

برخورد دهنده تعصب.” کاتالوگ تعصب, مرکز پزشکی مبتنی بر شواهد در دانشگاه آکسفورد. دیده 5 ژوئن 2020.

تیز جما و تیم موریس. “برخورد دهنده تعصب: به همین دلیل آن را دشوار است برای پیدا کردن عوامل خطر و موثر داروها برای COVID-19 عفونت و شدت.” IEUREKA! وبلاگ دانشگاه بریستول. 10 مارس سال 2020 است.

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de