ده ها تن از پیروان دین برگشته تاجیک سرهنگ محمود Khudoyberdiev به دنبال اقامت قانونی در ازبکستان ترس به بازگشت به کشور خود که در آن خود را رهبر سابق شده است مرد می خواست.

دو نفر از مبارزان — سربازان کشتهشده در جنگ داخلی — گفت: RFE/RL که بسیاری از Khudoyberdiev را “سربازان” هنوز ثبت نام در Uzbek واحدهای ارتش در شهر نخشب و سمرقند استان است.

بسیاری از شورشیان که در مبارزه علیه نیروهای تاجیک در 1990s خدمت کرده اند در Uzbek نظامی آنها گفت: پس از فرار تاجیکستان پس از شکست شورش.

تا سال 2005 بسیاری از Khudoyberdiev مبارزان بودند خدمت در ازبکستان واحد ارتش در استان فرغانه بیش از حد مردان ادعا صحبت به شرط ناشناس ماندن بیش از نگرانی در مورد امنیت خود را.

بر خلاف شایعاتی که او نقل مکان کرد به ترکیه در سال 2018 تی او دو مردان می گویند Khudoyberdiev, 55 هنوز مستقر در ازبکستان و در خدمت خاص در پایگاه ارتش در جیزک.

مردان — شهروندان تاجیک از قومی مبدا ازبکستان — هر دو در 50s و گفت: محدوده سنی Khudoyberdiev را “سربازان” در ازبکستان است که در اواخر 40s به اواخر 60s.

RFE/RL را نمی تواند به طور مستقل صحت این ادعا است.

تاشکند هرگز علنا تایید Khudoyberdiev و مردان مستقر در ازبکستان اجازه دهید به تنهایی اذعان کرد که آنها تا به حال پیوست ازبکی نیروهای مسلح.

اما مقامات در تاجیکستان بر این باورند فراری سرهنگ و بسیاری از سربازان خود و طرف مقابل باید فرار به ازبکستان پس از آنچه که مقامات به عنوان یک تلاش ناموفق برای سرنگونی تاجیک دولت در ماه اوت سال 1997.

چپ در برزخ

دو مرد که صحبت می کرد به خبرنگار ما در تاشکند در اوایل فوریه گفت: بسیاری از مبارزان زمان خانواده خود را با آنها را زمانی که آنها فرار به ازبکستان.

آنها گفته اند که صحبت از طرف برخی از 50 خانواده هایی که هنوز دریافت نکرده اند یک مجوز اقامت برای ازبکستان و احساس آنها رها شده اند با وجود داشتن خدمت در Uzbek نیروهای مسلح.

آنها گفتند که زمانی که Khudoyberdiev وارد ازبکستان او با او به ارمغان آورد برخی از 180 خانواده های ساخته شده از 250 نفر است. تعداد کسانی که پس از رشد قابل ملاحظه ای است.

Khudoyberdiev مبارزان پیوست ازبکی نظامی و امنیتی و کمیته مرزی سپاه پاسداران, خدمات, مردان گفت: تایید گزارش طولانی که فراری تاجیک سرهنگ برد تاشکند اعتماد و پشتیبانی.

مردان را رد کرد اما ادعا می کند که Khudoyberdiev پیروان آن ها در ازبکستان ارتش سرکوب antigovernment تظاهرات در اندیجان در ماه مه 2005.

حدود 100 سابق مبارزان باید پس از دریافت ازبکی تابعیت در حالی که دیگران هنوز هم در سمت چپ در برزخ بدون اجازه اقامت مردان گفت. معلوم نیست چرا دیگران نمی شد اعطا رسمی وضعیت.

“برای 22 سال ما در خدمت ازبکی نیروهای مسلح و کمک به این کشور قدرت نظامی” دو گفت و اضافه کرد که فعالیت های خود بودند با هماهنگی ازبکی خدمات امنیتی است.

“ما در حال درخواست برای مدال و افتخارات ما می خواهیم اسناد اجازه می دهد ما را به زندگی و کار از نظر قانونی در ازبکستان” آنها اضافه شده است.

بسیاری از Khudoyberdiev مردان رشد کرده اند کودکانی که همچنین نیاز به وضعیت حقوقی برای تحصیل و کار و سفر و ازدواج.

نقطه درد

موضوع Khudoyberdiev همواره یک نقطه درد در تاجیک-ازبک روابط که باقی مانده تا حد زیادی تیره و تار در طول 27 سال حکومت رئیس جمهور ازبکستان اسلام کریموف که در سال 2016.

Khudoyberdiev در ابتدا برای مبارزه تاجیک دولت در برابر اسلامگرا به رهبری اپوزیسیون در طول 1992-1997 جنگ داخلی.

اما در اوایل سال 1996 او هم در برابر دولت و به طور فزاینده ای درگیر در درگیری در برابر دیگر طرفدار دولت و گروههای شبه نظامی.

در ماه اوت سال 1997 دفتر رئیس جمهور تاجیکستان اعلام کرد که “فتنه انگیز سرهنگ گروه شده بود به طور کامل شکست خورده” در یک عملیات نظامی در جنوب تاجیکستان.

Khudoyberdiev و ده ها تن از هواداران خود را پس از آن گزارش به دنبال پناه در ازبکستان.


سرهنگ آخرین شورش شد و در نوامبر سال 1998 زمانی که او حمله کردند و چندین کلید ساختمان های دولتی در ولایت سغد.

برخی از 100 نفر کشته شدند در یک نبرد متعاقب آن قبل از Khudoyberdiev نیروهای عقب نشینی دولت و نیروهای بطوریکه کنترل سغد.

تاجیک دولت گفت: در آن زمان که Khudoyberdiev و گروه خود را وارد کرده بود سغد از ازبکستان ادعا می کنند که تاشکند را رد کرد.

مقامات تاجیکستان می گویند مقامات ازبک هرگز در پاسخ به تاجیکستان درخواست برای استرداد Khudoyberdiev.

منابع نزدیک به ازبکی دولت گفت: RFE/RL که توزیع بیش از Khudoyberdiev به تاجیکستان شده است هرگز یک گزینه برای مقامات ازبک.

در میان کسانی که به شدت مخالف چنین استرداد شد رستم Inoyatov قدرتمند امنیتی سابق رئیس یک منبع در تاشکند گفت: در 14 فوریه.

بیش از حد قدیمی برای مبارزه با

تاجیکستان در ضمن فرمانی به بازداشت و محاکمه برخی از 200 نفر گفته مربوط به Khudoyberdiev.

دوشنبه اصرار دارد یک پرونده جنایی در برابر فتنه انگیز سرهنگ باقی مانده است باز او را متهم به ارتکاب اعمال تروریستی و یک کودتا.

در سال 2018 یک تاجیک گفت: مقامات معتقد بودند Khudoyberdiev ترک کرده ازبکستان برای ترکیه مدتی پس از کریموف مرگ است.

Khatlon regional police chief Iskandar Solehzoda (file photo)


Khatlon منطقه ای رئیس پلیس اسکندر Solehzoda (عکس)

“با توجه به اطلاعات ما او صرف بیشتر وقت خود را در تجهیزات پزشکی گفت:” اسکندر Solehzoda این Khatlon منطقه ای رئیس پلیس در سال 2018 است.

روابط گرم بین تاجیکستان و ازبکستان پس از رئیس جمهور Shavkat Mirziyoev زمان در تاشکند در اواخر سال 2016.

“Khudoyberdiev یا [مبارزان] دیگر نمی تواند هر گونه تاثیر در ایجاد روابط حسنه میان دو کشور” Solehzoda گفت.

تاجیک رسمی اضافه شده است که بسیاری از Khudoyberdiev مردان در حال نزدیک شدن به دهه 60 و “سن آنها حداقل نمی خواهد اجازه می دهد آنها را به [مبارزه با] دوباره.”

نوشته شده توسط فرنگیس نجیب الله بر اساس گزارش RFE/RL ازبکی خبرنگار سرویس Shukhrat Bobojon.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de