بلگراد انفجار مونته نگرو بازداشت صربی کشیش که نادیده گرفته Virus بان

بلگراد به شدت مورد انتقاد قرار بازداشت هشت صربی کشیش کلیسای ارتدوکس در مونته نگرو پس از هزاران نفر از مردم با حضور در صفوف مذهبی با وجود ممنوعیت تجمعات به دلیل بیماری همه گیر کوروناویروس.

دادستان گفت: مه 13 است که هشت کشیش رو تا 12 سال در زندان به اتهام نقض ویروس محدودیت با سازماندهی صفوف on May 12 در غرب Montenegrin شهر نیکشیچ.

ویدئو و تصاویری از صفوف نشان می دهد اکثر شرکت کنندگان نمی پوشیدن ماسک های صورت و یا نگه داشتن یک فاصله امن از هر یک از دیگر.

“آنها [کشیش] هستند متهم به جرم نقض قوانین بهداشت در پیشگیری از خطرناک بیماری مسری” دادستان Stevo Sekaric در بیانیه ای گفت.

صربی جمهور Aleksandar Vucic و صربی ارتدوکس ایلخانی Irinej ابراز امید در یک بیانیه مشترک در مارس 13 که بازداشت نمی جرقه هر “ناخواسته ناآرامی و یا درگیری” پس از صربی مؤمنان اعتراض به این دستگیری ها با مسدود کردن یک جاده در شمال مونته نگرو و باعث یک ترافیک بزرگ.

Vucic خواستار حل مسالمت آمیز بحران و انتشار سریع کشیش.

Irinej گفت: “بازداشت شد “اثبات که Montenegrin دولت در حال انجام یک پاکسازی از صربی کلیسای ارتدوکس.”

دستگیری برجسته ادامه تنش بین مونته نگرو را طرفدار غرب و مقامات کلیسای ارتدکس صربستان که آنها را به عنوان ابزاری برای دخالت مسکو-حمایت صربستان.

در اوایل سال جاری صربی کلیسای ارتدوکس led هفته از تظاهرات در مونته نگرو در برابر یک قانون مذهبی است که در آن می گوید می کلیسا از آن اموال در کشور است.

این قانون که به اجرا در آمد در ژانویه می گوید: جوامع مذهبی باید اثبات مالکیت از قبل از سال 1918 سال که مونته نگرو پیوست پادشاهی یوگسلاوی و آن کلیسا بود گیرند توسط صربی کلیسای ارتدوکس از دست دادن همه اموال خود را در روند.

صربی کلیسای ارتدکس می گوید: این قانون با هدف تصرف آن اموال. Montenegrin مقامات بارها و بارها با رد اتهامات.

مونته نگرو یک کشور از 620,000 مردم تقسیم از صربستان در یک همه پرسی در سال 2006 و بیشتر تبدیل شده به دور از بلگراد و آن ارتدوکس متحد روسیه در نظر گرفتن یک طرفدار غرب و البته پیوستن به ناتو در سال 2017. این کشور نیز مذاکره عضویت در اتحادیه اروپا.

صربی گرایان در هر دو کشور هرگز به طور کامل به رسمیت شناخته صربستان جدایی از مونته نگرو است که آنها ادعا می کنند که در طول تاریخ صربی خاک.

با گزارش AP و dpa