تجزیه و تحلیل: در حال مقامات ازبک در حال حاضر مایل به بحث در مورد کشتار اندیجان?

در صبح روز 13 مه سال 2005 یک گروه از مردان مسلح — برخی از آنها به تازگی از زندان فرار کرد — با هجوم به ازبکستان شرقی شهر اندیجان.

آنها به کشته شدن برخی از مقامات دولتی و در زمان دیگر را به گروگان گرفتند.

یک تظاهرات مسالمت آمیز که شامل صدها نفر از مردم محلی بوده است که در اندیجان برای چند روز قبل از مارس 13.

سفارش خراب شد و گروههای مسلح معترضان مسالمت آمیز و کنجکاو ساکنان شهر تمام مخلوط را در خیابان.

فقط هفت هفته قبل از رهبران آسیای مرکزی در حال تماشا با نگرانی به عنوان رئیس جمهور قرقیزستان عسکر Akaev شده بود به خلع از قدرت در یک انقلاب مردمی در اواخر ماه مارس است.

تعیین می شود و نه اجازه می دهد تا از تکرار آن وقایع در قرقیزستان اقتدارگرا رئیس جمهور اسلام کریموف به نام در ارتش برای برقراری نظم در اندیجان.

این یک قتل عام.

با توجه به ازبکی دولت 187 نفر کشته شدند که اکثر آنها سربازان و insurrectionist. شمار قربانیان غیرنظامی تنها در حدود 60 به گفته دادستان عمومی بودند نسبت به insurrectionist.

اما گفته های شاهدان عینی با اشاره به تلفات غیرنظامی شکل بود که چند بار بالاتر با برخی برآوردها قرار دادن این رقم بیش از 1000 کشته و با گزارش از گورهای دسته جمعی حفر شده و بدن در حال پرواز به روسیه است. بین المللی خواستار تحقیقات مستقل رد شد.

ذکر ناچیز

ازبکی مقامات بسته کتاب در این حادثه مدتها پیش و اجتناب از صحبت کردن در مورد خشونت های پس از.

اما بعید است فرد فقط به ارمغان آورد تا اندیجان خشونت و بستری بودند “اشتباه است.”

معاون دادستان کل سوتلانا Artykova به یک مصاحبه به Uzbek news agency Qalampir در تاریخ 7 فوریه.

Artykova که شرکت در یک تحقیق از اندیجان خشونت گفت: “بی گناه” مردم به ضرب گلوله کشته شدند در شهر در مارس 13.

این نخستین بار بود که یک ازبک رسمی دولت تا به حال ساخته شده چنین پذیرش.

او افزود: “ارتباطات بد بودند این افسر فرمانده یا نمی شنوند سفارشات در زمان و یا اشتباه در آنها وجود دارد بدون آماده سازی مناسب…ما مرتکب اشتباه شده.”

بدون نام بردن از کسی به طور خاص Artykova گفت: برخی از پرسنل نظامی مسئول قتل عام زندانی شده بود و “در خدمت داشتن حکم بازگشت به زندگی عادی خود.”

Deputy Uzbek Deputy Prosecutor-General Svetlana Artykova also served in the country's Senate. (file photo)


معاون ازبکی معاون دادستان کل سوتلانا Artykova همچنین خدمت در کشور را به مجلس سنا. (عکس)

پرسید که چرا او ارائه این اطلاعات در حال حاضر Artykova پاسخ داد که ازبکستان را تغییر داده بود در سه سال گذشته پس از کریموف مرده بود و Shavkat Mirziyoev رئیس جمهور شد.

“سپس [در کریموف زمان] ازبکستان بسته شد” Artykova گفت. “در حال حاضر آن است که یک ازبکستان. در حال حاضر وجود دارد یک سبک جدید از سیاست است. در حال حاضر وجود دارد یک جدید سیاسی خواهد شد.”

Artykova فراهم نیست اطلاعات بیشتری در مورد حوادث اندیجان در مصاحبه. اما این مهم است که او کسی است که مطرح شده این موضوع بعد از این همه سال.

Artykova صرف تمام حرفه ای در دادستانی قصد بازگشت به دوران اتحاد جماهیر شوروی زمانی که او مشغول به کار در دفتر دادستانی در شهر نمنگان نه چندان دور از اندیجان. او بعدها یک عضو مجلس و قبل از انتصاب به عنوان معاون دادستان کل Artykova شد معاون رئیس مجلس سنای ازبکستان مجلس سنا.

در ماه مه سال 2005 Artykova شد وزیر مطبوعات برای ازبکی دادستان و او ساخته شده بسیاری از بیانیه های عمومی در مورد آنچه اتفاق افتاده است و چه کسی مسئول در این روز پس از خشونت در اندیجان.

به همین دلیل Artykova نظرات به Qalampir نمی تواند به عنوان یک لغزش زبان با یک بی دقتی بوروکرات.

جدید تمایل ؟

بسیاری از آنها تعجب اگر او اظهارات سیگنال جدید تمایل توسط ازبکی دولت برای آمدن به شرایط با حوادث اندیجان.

هنوز هم وجود دارد بسیاری از سوالات در مورد آنچه اتفاق افتاده در اندیجان.

حقوق گروه و دیگران که به نام سال به صورت مستقل پروب از حوادث مرگبار ذکر شده به طور کلی نارضایتی از نتایج ازبکی دولت بررسی درست پس از خشونت است.

Artykova اشاره کرد در مصاحبه ای که او بخشی از این بررسی است.

هر چند کریموف درگذشت در سال 2016 برخی از مقامات که درگیر در اندیجان در سال 2005 هنوز زنده هستند.

Zakir Almatov شد ازبکستان وزیر کشور در مارس 2005. بسیاری از سرزنش او برای اقدامات نیروهای نظامی در اندیجان. Almatov بازنشسته به دلایل بهداشتی چند ماه پس از خشونت در اندیجان اما او مطرح در فوریه 2018 زمانی که او منصوب شد و به عنوان مشاور وزیر کشور.

رستم Inoyatov شد رئیس خدمات امنیت دولتی در آوریل 2005. او اخراج شد و از آن پس در ژانویه 2018 و در حال حاضر در سن 75 است semiretired.

ازبکستان نخست وزیر در ماه مه 2005 بود Mirziyoev فعلی رئیس جمهور.

حداقل به نظر می رسد Artykova ممکن است در را باز کرد به بحث در مورد کشتار اندیجان بعد از این همه سال سکوت.

هر چند هنوز هم وجود دارد بسیاری از سوالات در مورد آنچه واقعا برخوردی در آن روز در اندیجان نزدیک به 15 سال پیش ازبکی مقامات ممکن است هنوز رتبهدهی نشده است آماده به ارائه پاسخ.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de

ایندکسر

کفش اسپرت