در میان دیپلماتیک تف حرکت ساخته شده به نام مترو مسکو ایستگاه اختصاص داده شده به پراگ

یک اداره دولتی پیشنهاد کرده است که تغییر نام یک مسکو ایستگاه مترو اختصاص داده شده به پایتخت چک پراگ در میان دیپلماتیک از شکاف بین دو کشور رسانه های روسی گزارش.

این پیشنهاد پس از پراگ مقامات شهرستان به تازگی حذف بحث برانگیز مجسمه اتحاد جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم مارشال.

روسیه و کمیته تحقیق در آوریل 10 تهدید به باز کردن یک پرونده جنایی در برابر جمهوری چک, اگر چه مسکو هیچ حقوقی قضایی در اروپای مرکزی کشور است.

پراگ شهری مقامات در مارس 3 حذف یک مجسمه از اتحاد جماهیر شوروی مارشال ایوان Konev که رهبری ارتش سرخ که وارد پراگ در ماه مه 1945 پس از شهر شده بود آزاد از نازی ها توسط نیروهای مقاومت.

روسیه به گزارش رسانه ها در آوریل 16 که شورای عمومی در وزارت دفاع روسیه پیشنهاد تغییر نام “Prazhskaya” ایستگاه مترو به “مارشال Konev.”

شورای گفت: پیشنهاد شد و “پاسخ” به حذف Konev مجسمه در پراگ.

این شورا با ارسال نامه ای به وزیر دفاع سرگئی Shoigu به درخواست حمایت از پیشنهاد وزارت دفاع را Zvezda (ستاره) کانال تلویزیونی گفت.

چک وزارت امور خارجه را متهم کرد مسکو از دخالت در امور داخلی خود.

بنای تاریخی بنا بود که کمونیست Czechoslovakian دولت در سال 1980 به مدت طولانی مورد بحث بوده است و بارها تخریب پس از فروپاشی کمونیسم در سال 1989.

Konev همچنین فرماندهی نیروهای شوروی که در سرکوب قیام 1956 در مجارستان و کمک کرد که ساخت دیوار برلین. برخی از مورخان معتقدند او نقش مهمی در برنامه ریزی اتحاد جماهیر شوروی به رهبری حمله به چکسلواکی در سال 1968. درگذشت او در سال 1973.

چک, مقامات گفت: Konev مجسمه خواهد بود و نصب مجدد در مکانی دیگر و قبلی خود سایت خواهد میزبان جدید یادبود تجلیل پراگ مبارزان مقاومت که آزاد پایتخت در روز قبل از Konev نیروهای نظامی وارد شدند.

مسکو به شدت اعتراض حذف مجسمه. در 9 آوریل Shoigu خواسته خود را چک همتای Lubomir Metnar به دست مجسمه به روسیه است. Metnar رد کرد و گفت آن متعلق به شهر پراگ.

رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین بارها مورد انتقاد کشورهای اروپایی از “بازنویسی تاریخ” توسط گفته کاهش نقش اتحاد جماهیر شوروی در شکست آلمان نازی در حالی که کشورهای اروپایی مرکزی مبارزه است که پوتین به عنوان جنایات دیکتاتور شوروی جوزف استالین و عواقب پس از جنگ اشغال شوروی از منطقه است.

با گزارش MK24 و Zvezda

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im