پس از Nazarbaev: یک بررسی از رئیس جمهور قزاقستان Toqaev را پر سر و صدا سال اول

سه روز پس از برنده شدن در برخی از 71 درصد از آرا را در یک ضربه محکم و ناگهانی انتخابات ریاست جمهوری است که در آن “بی نظمی قابل توجه” اشاره شد توسط یک بین المللی پیشرو در انتخابات مانیتور Qasymzhomart Toqaev شد و سنای قزاقستان دوم رئیس جمهور در 12 ژوئن 2019.

یک سال بعد از آن می توان گفت: از آن شده است پر سر و صدا سال اول در کار است.

از لحظه ای قزاقستان اولین و تنها رئیس جمهور نورسلطان Nazarbaev اعلام کرد او از پله پایین در 19 مارس 2019 وجود دارد هرگز هیچ شکی نیست که دیرین وفادار Toqaev انتخاب می شوند به این کشور در پست بالا.

تعجب در آمد و واکنش منفی از بخش عمومی با تظاهرات شکستن یک اتفاق غیر معمول در شرکت های چند ملیتی کشور از حدود 18 میلیون نفر است.

این ناخشنودی در میان مردم بود تا حدی باعث سریع تصمیم گیری به نام Nazarbaev را فرزند ارشد دختر Darigha Nazarbaeva برای موفقیت Toqaev به عنوان رهبر سنا و به نام پایتخت قزاقستان در آستانه به نورسلطان بدون هیچ گونه ورودی از قزاق ها به طور منظم.

لوکا Anceschi استاد مطالعات آسیای مرکزی در دانشگاه گلاسکو می گوید RFE/RL که Toqaev سریع حرکت برای تغییر نام پایتخت یک “لحظه لحظه” به عنوان “این نماد نه تنها قزاقستان استبدادی تداوم بلکه رژیم ناشنوایی vis-a-vis تماس برای تغییر بیان شده توسط مردم پس از Nazarbaev را طولانی خداحافظی طولانی.”

تظاهرات بودند نه به عنوان بزرگ به عنوان تظاهرات در آوریل و مارس سال 2016 در برابر پیشنهاد زمین-خصوصی سازی قانون است که بسیاری معتقد بودند که منجر به چینی خرید قزاقستان را بهترین زمین های کشاورزی اما این تظاهرات پس از Nazarbaev پایین پا شد نامنظم و واضح بود برخی از بخش از جمعیت بود به بی سر و صدا قبول این صحنه گذر از رهبری است.

Qasym-Zhomart Toqaev (center) stands as Nursultan Nazarbaev (right) and Darigha Nazarbaeva applaud him at the Nur Otan party congress in Nur-Sultan on April 23.


Qasymzhomart Toqaev (مرکز) می ایستد به عنوان نورسلطان Nazarbaev (راست) و Darigha Nazarbaeva تحسین او را در نور Otan کنگره حزب در نورسلطان در آوریل 23.

بسیاری از مردم می خواست برای تغییر و انتقال در بالا پس از نزدیک به 30 سال از Nazarbaev به نظر می رسید یک زمان خوب به تقاضای چیزی متفاوت از رهبر جدید خود را.

اما کسانی که امیدوار بودند نقش برآب توسط Toqaev اولین نظر که در ادامه این دوره تعیین شده توسط Nazarbaev که قرار بود رئیس-برای-زندگی قزاقستان شورای امنیت بیشتر مستحکم این تصور وجود دارد که قرار بود به هیچ تغییر واقعی. به خصوص پس از شورای جسارت با قدرت های جدید از اصلاحات قانون اساسی در سال 2018 است.

Toqaev برنده اکثریت به عنوان انتظار می رود در ماه ژوئن انتخابات 9 برابر بیشتر رمز نامزدها که در آن فقط یکی از شش رقبای Amirzhan Qosanov ملی میهنی جنبش Ult Taghdyry (سرنوشت ملت) ارائه شد به عنوان یک اپوزیسیون واقعی نامزد شده است.

Toqaev را 70.96 درصد از آرا شد متوسط پیروزی با استانداردهای قبلی انتخابات ریاست جمهوری در قزاقستان است که در آن Nazarbaev هرگز موفق به پیروزی حداقل 81 درصد در انتخابات (1999) و معمولا دریافت بیش از 90 درصد (1991, 2005, 2011 و 2015).

بود اما با این وجود یک جامد پیروزی بود و از ویژگی های اضافه شده برای کسانی که امید برای نشانه هایی از تغییر است که مکان دوم را پس دان Qosanov دریافت رای بیشتر از هر کسی که تا به حال “چالش” Nazarbaev برای ارسال.

این وابسته به ‘پیروس’ پیروزی نگهداری برخی از کوچک امید زنده است که Toqaev سهولت ممکن است دولت را گرفتن بیش از جامعه است.

اما Toqaev اول سال بوده است که یکی از خشن و نه تنها به خاطر یک reinvigorated مخالفان سیاسی.

دو رهبری

برای بسیاری از Toqaev سال اول به عنوان رئیس جمهور او بازدید شده توسط بسیاری به عنوان یک جلو برای Nazarbaev که حفظ قدرت قابل توجهی به عنوان طولانی-حکم اولین رئیس جمهور و رئیس شورای امنیت ،

Nazarbaev ادامه داد: پس از خروج از دفتر به طور منظم ملاقات با مقامات دولتی بانک سر به وجود داشته باشد زمانی که بازدید از بزرگان و سران دولت آمد به قزاقستان.

Nazarbaev نه Toqaev رفت به تاشکند در ماه نوامبر سال 2019 برای نشست رهبران آسیای مرکزی و Nazarbaev رفت و به غیر رسمی اقتصادی اوراسیا در اجلاس سران اتحادیه اروپا در سن پترزبورگ در ماه آینده.

در اکتبر 21, یک فرمان ریاست جمهوری منتشر شد که در واقع امضا شده در اکتبر 9, که نیاز Toqaev به دریافت تایید از Nazarbaev قبل از انتصاب بسیاری از وزرا (دفاع داخلی و خارجی امور تنها استثنا) و اعضای دولت ریاست جمهوری دادستان کل مرکزی-بانک سر و گارد ویژه ضد فساد آژانس استانی فرمانداران شهرداران از شهرستانها عمده و کلیدی دیگر پست ها.

آن را دشوار است برای دیدن آنچه در راه Nazarbaev دیگر رهبر این کشور است.

Toqaev تا به حال بارها و بارها برای رسیدگی به این موضوع از دو رهبری در قزاقستان توضیح داد که Nazarbaev به عنوان اولین رئیس جمهور و “Elbasy” یا رهبر مردم بود و احترام رقم در قزاقستان و آن کهنه سیاستمدار.

اما آن را اغلب دشوار است برای تشخیص است که مرد بود در واقع مسئول است.

امواج اعتراض

وجود دارد چند روز از آغاز تظاهرات روز Toqaev در زمان ریاست جمهوری سوگند وجود دارد و تا به حال حتی به تظاهرات قبل از آن و با شعارهایی مانند “شما نمی تواند اجرا شود از حقیقت” و “Toqaev نیست من رئیس جمهور نورسلطان من نیست سرمایه Darigha من نیست سنا بلندگو.”

پس از آن — و اثبات این است که برخی در قزاقستان معتقد Nazarbaev هنوز فراخوانی عکس — تماس از “Shal کت” یا “خارج پیرمرد” شنیده شده است.

گروه ایان Qazaqstan (از خواب بیدار قزاقستان) تشکیل شد عمدتا افراد جوان که تا به حال رشد تحت Nazarbaev رهبری و جنبش به سرعت در مورد سازماندهی تظاهرات مسالمت آمیز. فقط قبل از Toqaev را افتتاح آن را به تولید یک مانیفست از تغییرات پیشنهادی در قانون اساسی برای تبدیل قزاقستان از ریاست جمهوری به پارلمانی شکل دولت است.

گروه های دیگر نیز فنر: این Qaharman (قهرمان) حقوق گروه Koshe Partiyasi (پارتی) و روزنامه نگار Zhanbolat Mamai دموکراتیک حزب از قزاقستان.

و دموکراتیک انتخاب قزاقستان (DVK) به رهبری فراری بانک و دیرین Nazarbaev دشمن مختار Ablyazov افزایش فعالیت خود را پس از میلیاردر شد و در اواخر سال 2016 از زندان در فرانسه که در آن او تا به حال برگزار شده است برای برخی از سه سال بر اساس یک حکم از روسیه است.

قزاقستان دادگاه اعلام DVK یک گروه افراطی در سال 2018 قرار دادن حامیان خود در معرض خطر بیشتری نسبت به سایر قزاق ها اگر آنها را به نشان می دهد.

برخی از 1000 نفر بازداشت شدند فقط در آلماتی و نورسلطان در طول ماه ژوئن 9-11, 2019, تظاهرات.

در ژوئن 12, حقوق بشر سازمان ملل متحد برای آسیای مرکزی به نام در قزاقستان به “انجام تعهدات قانونی به احترام و حفاظت از حقوق و آزادی تجمع مسالمت آمیز بیان و اطمینان از راست به معنی مشارکت سیاسی.”

وزیر کشور Erlan Turgumbaev خواهد بعد از اعتراف برخی از 4000 نفر بازداشت شده است از ماه ژوئن 9-13, 2019.

در 14 ژوئن یک بنر بزرگ آویزان بود در آلماتی که به عنوان خوانده شده “نه رئیس جمهور من.”

همان روز Euronews, زد, یک مصاحبه با Toqaev که در آن او گفت: “دلیل اصلی این تظاهرات بود…فقر است.” به نظر می رسید مانند Toqaev نبود با توجه به تماس های از معترضان.

وجود دارد, تظاهرات دوباره در جولای 6, روز, قزاقستان, علائم بعد از سرمایه آن نیز اتفاق می افتد به Nazarbaev تولد.

اعتراضات بسیاری مربوط به یک فرد مجرد ادامه داد: در طول سال با برخی از بزرگترین تظاهرات در شهرهای متعدد در قزاقستان روز استقلال, دسامبر 16.

به طور فزاینده ای اضافه شده به خواسته های ابراز شده در تظاهرات خواستار آزادی زندانیان سیاسی. از جمله خواسته های برجسته تر شد پس از فعال Dulat Aghadil درگذشت در حالی که در بازداشت پلیس در 24 فوریه سال 2020 است.

Aghadil را مرگ مشکوک ممکن است منجر به یک تصمیم گیری فقط یک زن و شوهر از هفته بعد به انتشار یکی از زندانیان سیاسی که آزادی معترضان شده بود خواستار است.

مختار Jakishev رئیس سابق Kazatomprom دولت هسته ای شرکت زندانی شد در سال 2010 پس از اینکه به جرم اختلاس بودجه از Kazatomprom هر چند برخی گمان می کنند دلیل واقعی خود را اتصال به Ablyazov که فرار کردند این کشور در سال 2009.

Jakishev درخواست تجدید نظر برای آزادی های اولیه در زمینه رو به وخامت سلامت رد شده بود توسط دادگاه به تازگی به عنوان ژوئیه 2019.

مقامات همچنین به مسدود کردن سایت های اینترنتی به خصوص شبکه های اجتماعی است که تا به حال ثابت شده است موثر در سازماندهی تظاهرات. که منجر به آزادی خانه رتبه بندی قزاقستان به عنوان یکی از بدترین کشورها برای آزادی اینترنت است.

مقامات همچنین از آغاز پیشگیرانه بازداشت و دستگیری به اعتراض رهبران و سازمان دهندگان به بازداشت در روز قبل از تظاهرات برنامه ریزی شده.

وجود دارد و تظاهرات به دلایل دیگر.

“مادران با بسیاری از کودکان” تظاهرات زمانی آغاز شد که Nazarbaev هنوز رئیس جمهور و مسئول Nazarbaev رد دولت در ماه فوریه 2019 فقط یک ماه قبل از استعفا داد.

این گروه در ادامه تظاهرات خود را به عنوان گروه های دیگر مانند مادران مجرد و پدر و مادر با کودکان معلول که ادعا وعده داده شده دولت مزایای ناکافی بودند آهسته در آینده و یا هرگز آمد.

کارگران نفت در غرب قزاقستان رفت و در اعتصاب و خواستار شرایط بهتر و بالاتر پرداخت.

چین سوال

وجود دارد و تظاهرات علیه آنچه که به عنوان چینی توسعه اقتصادی در قزاقستان مانند یکی در غرب نفت شهر Zhanaozen در سپتامبر 3, 2019, که خواستار پایان دادن به چینی ساخت کارخانه در قزاقستان و به سرعت گسترش به قزاقستان سه تا از بزرگترین شهرستانها: آلماتی نورسلطان و چیمکند.

در تلاش برای به سر کردن این نوع تظاهرات که آمار قزاقستان در آوریل و مارس سال 2016 Toqaev در حال حاضر مطمئن عمومی در ژوئیه سال 2019 که زمین در قزاقستان خواهد بود به فروش می رسد به خارجی ها, اما او همچنین گفت: قزاقستان نمی خواهد تبدیل شدن به بخشی از یک “جهانی ضد چینی جبهه.”

Toqaev دولت نیز تا به حال برای مقابله با مشکلات است که ناشى از چین سیاست در غرب سین کیانگ خودمختار اویغور در منطقه که در آن گزارش ها می گویند بیش از یک میلیون مسلمان-از جمله قومی قزاق ها — قفل شده است تا در به اصطلاح اردوگاه های بازآموزی.

فقط روز قبل از Toqaev در زمان ادای سوگند در دفتر Sairagul Sauytbay یک قومی قزاقستان کاری از سین کیانگ رفتگان قزاقستان پس از وجود بیش از یک سال است. Sauytbay تا به حال مشغول به کار در یک اردوگاه بازآموزی در چین و به طور غیرقانونی عبور به قزاقستان در اوایل سال 2018 به دوباره پیوستن به خانواده اش.

دولت چین خواست او پس از بازگشت او شروع به بازگویی به رسانه های بین المللی از وحشت اردوگاه ها و دیگر موارد نقض حقوق بشر علیه قومی قزاق ها در سین کیانگ.

به عنوان دولت قزاقستان به سرعت کشف افکار عمومی به شدت در برابر اخراج قومی قزاق ها به چین و پس از Toqaev رسما رئیس جمهور شد بیشتر قزاق ها از سین کیانگ به طور غیرقانونی عبور به قزاقستان.

Murager Alimuly و Kaster Musahanuly آمد از چین به قزاقستان در اکتبر 2019 و مقامات در ابتدا گفت: هر دو خواهد بود برای بازگشت به چین است. اما زمانی که آنها به دادگاه رفت در ژانویه 21, 2020, اتهام غیر قانونی عبور به قزاقستان وجود دارد تظاهرکنندگان در خارج از دادگاه در شهر از راه دور از Zaitson.

دو مجرم شناخته شدند و با توجه به کوتاه زندان که به طور همزمان اطمینان آنها خواهد بود نه از تحویل برای هم بودن.

وجود دارد چند قومی قزاق ها از سین کیانگ که در شرایط مشابه هستند. تمام خواسته اند برای پناهندگی در قزاقستان است.

حملات فاجعه

بیشتر پیچیده Toqaev سال اول به عنوان رئیس جمهور بودند فجایع که هیچ کس نمی تواند پیش بینی کرده اند.

در 24 ژوئن 2019, آتش سوزی در یک انبار نظامی در نزدیکی شهر جنوبی اریس در ترکستان استان و انبارهای مهمات وجود دارد آغاز شده و انفجار.

چهار نفر نزدیک به 200 مجروح شدند و شهر به شدت آسیب دیده بود و نیاز به تخلیه حدود 40,000 نفر است.

در ماه اوت بزرگ گلرود ریخته به Kargalinka رودخانه فراهم می کند که آب برای Almaty, باعث مسئولان را به اتخاذ اقدامات برای اطمینان از آب تمیز برای ساکنان قزاقستان پرجمعیت ترین شهرستان است.

در دسامبر 27, یک هواپیمای مسافربری از Bek شرکت های هوایی سقوط کرد و در مدت کوتاهی پس از برخاستن از آلماتی اما خوشبختانه تنها 13 از 98 نفر سرنشین درگذشت.

در ماه فوریه سال 2020 مبارزه شکست بین قومی Dungans و قزاق ها در Kordai منطقه در جنوب استان ژمبیل که چپ 11 نفر کشته و ارسال برخی از 20,000 Dungans فرار به همسایه قرقیزستان.

فقط چند هفته بعد در اوایل ماه مارس دیدار نفت-صادرات کشورهای در وین را شکست بیش از یک عدم توافق بر کاهش تولید و عربستان را باز کرد تا خود پمپ که فرستاده قیمت نفت یکی از قزاقستان اصلی صادرات رو به کاهش در بازارهای جهانی.

بعد از آن در مارس قزاقستان رسما ثبت اولین مورد از coronavirus. از اواسط ماه ژوئن آن را به ثبت نام بیش از 13,500 موارد و 67 مرگ و میر. در نظر بسیاری از هر دو چهره به underreported.

یک پوشش نقره ای

ورود coronavirus در قزاقستان مجبور Toqaev دولت به اقدامات شدید برای جلوگیری از گسترش آن. مانند بسیاری از کشورهای قزاقستان دستور مستندات در شهرهای بزرگ و شهرهای کوچک با پس از آن نتیجه که اقتصاد — در حال حاضر در وضعیتی وخیم از کاهش قیمت نفت — سقوط بیشتر است.

قزاقستان بودجه برای سال 2020 پیش بینی کرده بود تولید ناخالص داخلی رشد به 3.8 درصد در این سال — یک شکل وجود دارد که در حال حاضر هیچ امیدی به دستیابی به.

این مستند به طور موقت به قرار دادن یک توقف به تظاهرات در قزاقستان دادن Toqaev دولت مهلت هر چند در حال حاضر وجود دارد تظاهرات در 6 ژوئن سال 2020 در آلماتی نورسلطان, چیمکند و دیگر شهرستانها و شهرهای کوچک.

شاید از همه مهمتر این ارسال Nazarbaev که تبدیل به 80 در ماه جولای به انزوا جایی که او باقی مانده است پس از اولین موارد ابتلا به کروناویروس در قزاقستان اعلام شد و در ماه مارس است.

Nazarbaev خروج از زندگی به ظاهر چپ Toqaev تنها مسئول و رئیس جمهور به بهره گرفته است که به عنوان قابل مشاهده است که ممکن است منجر به مبارزه با گسترش ویروس ملاقات با استانی و مقامات محلی و صحبت کردن از طریق تلفن یا ویدئو کنفرانس با دیگر رهبران.

او تعجب آور حرکت جسورانه به اخراج Darigha Nazarbaeva به عنوان رئیس سنا در اوایل ماه مه نیز حذف یکی از بزرگترین منابع تبلیغات بد قزاقستان دریافت شده است به تازگی.

گزارش در مورد ثروت گسترده ای از Nazarbaeva و قدیمی ترین پسر Nurali و همچنین رسوایی های اطراف او جوانترین پسر Aisultan و رفتار نامنظم و سوء مصرف مواد مخدر در بریتانیا باعث شد مشکلات برای خانواده است.

اضافه کردن به که مجلل شیوه زندگی و عادات خرج کردن از Nazarbaev برادر Bolat شده مرتب کردن بر اساس از حواس او را پرت رئیس جمهور جدید به خصوص رئیس جمهور رو عمده سلامت و چالش های اقتصادی نیاز ندارد.

Sputnik یکی از کارشناسان برجسته در قزاقستان و نویسنده کتاب سایه های تیره: داخل راز جهانی از قزاقستان می گوید RFE/RL که “Toqaev است که در یک موقعیت دشوار است. او به قدرت رسید حمایت تداوم Nazarbaev سیاست های — است که چرا او انتخاب شد و به عنوان جانشین بوده است و که قضیه اساسی از ریاست جمهوری خود را از ابتدا.”

اما او می افزاید: “فشار از جامعه مدنی مطرح شده در رسانه های اجتماعی و در خیابان اتحاد ایجاد فشار برای اصلاحات. من فکر می کنم Toqaev را اصلاح طلب غرایز قوی هستند و او می بیند مزایای اصلاحات است.”

اما Toqaev وعده در مورد قوانین جدید در مجلس و امکان ایجاد احزاب مخالف سیاسی کاهش یافته است کوتاه از انتظارات است.

به عنوان Anceschi یادداشت: “سال اول Toqaev ریاست جمهوری شده است بسیار چالش برانگیز به حداقل می گویند. شده اند وجود دارد چالش هایی که نظام به ارمغان آورد نزد خود…. شده اند وجود دارد چالش های توسعه یافته است که خارجی مواجه می شوند بسیار ضعیف پاسخ در سطح داخلی.”

و Japanese مبالغ Toqaev سال اول به عنوان رئیس جمهور: “او را در آغوش این کار غیر ممکن است اصلاح در حالی که ماندن همان برای اطمینان از تداوم. پس از آن شده است یک سال سختی برای [Toqaev,] و وجود دارد مقدار زیادی بیشتر چالش های سختی پیش رو است.”

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de