زنان افغان, دختران معلول در صورت تبعیض موانع: HRW

دیده بان حقوق بشر (HRW) می گوید: زنان و دختران افغان معلول در حال مواجه شدن با موانع و تبعیض و آزار و اذیت جنسی هنگامی که در تلاش برای به دست آوردن کمک های دولت مراقبت های بهداشتی و آموزش و پرورش.

یک گزارش منتشر شده در 28 آوریل از سمت راست گروه جزئیات موانعی که زنان و دختران افغان معلول به صورت روزانه در یکی از فقیرترین کشورهای جهان است که بیش از چهار دهه جنگ نابود شده و از نهادهای دولتی و منجر به یکی از بزرگترین جمعیت افراد معلول در جهان و همچنین به شدت تضعیف سیستم مراقبت های بهداشتی.

“دست کم یک پنجم خانواده های افغان شامل یک بزرگسال یا کودک با جدی جسمی, حسی معنوی یا روانی ناتوانی می گوید:” 31-صفحه گزارش با عنوان “ناتوانی ضعف نیست’: تبعیض و موانع رو به زنان و دختران معلول در افغانستان است.

این گزارش عمدتا بر اساس مصاحبه با 26 زنان و دختران معلول و 14 بهداشتی و آموزشی حرفه ای زندگی در افغانستان در شهرهای کابل و هرات و مزار شریف به دلیل دسترسی به مناطق روستایی که در آن بسیاری از افغان با معلولیت زندگی می کنند تبدیل شده است به خصوص دشوار به عنوان رهبر حوثی ها از سال 2016.

“همه افغانها با معلولیت چهره انگ و تبعیض در گرفتن خدمات دولت اما زنان و دختران هستند “نامرئی” قربانیان این سوء استفاده” گفت: پاتریشیا Gossman دانشیار آسیا مدیر در نیویورک-بر اساس گزارش دیده بان حقوق بشر و نویسنده این گزارش است.

در این سند همچنین اشاره به “تثبیت تبعیض” است که افراد معلول در صورت تلاش برای دسترسی به آموزش و مراقبت های بهداشتی و حتی کسانی که حقوق تضمین شده توسط قانون اساسی افغانستان و بین المللی حقوق بشر و قانون.

آن را می گوید که تعصب های جنسیتی و خشونت علیه زنان که بومی هستند در جامعه افغانی است تشدید تاثیر بر زنان و دختران معلول است.

“به دست آوردن دسترسی به مراقبت های بهداشتی و آموزش و پرورش و اشتغال همراه با دیگر حقوق اساسی است به خصوص دشوار است برای زنان و دختران افغان معلول که در هر دو صورت تبعیض جنسیتی و ننگ و موانع خود را در ارتباط با ناتوانی” آن را می گوید.

هر دو متاهل و یا زنان مجرد معلول اغلب به عنوان یک بار در خانواده ها و در صورت افزایش خطرات ناشی از خشونت است.

دختران معلول هستند و اغلب دسترسی به آموزش و پرورش در مجموع به دلیل عدم وجود هر دو مناسب حمل و نقل و مراقبت های پزشکی.

“خانواده هایی که دارای فرزند معلول متحمل هزینه های اضافی برای درمان اگر آنها به دنبال مراقبت های پزشکی. حتی هزینه های جزئی می تواند به این معنی است که درمان دور از دسترس برای بسیاری از” این گزارش می گوید.

HRW خواست دولت افغانستان به سرعت در حال پیاده سازی سیاست های اصلاحات و شیوه های است که جلوگیری از زنان و دختران معلول از اعمال حقوق اولیه خود را به سلامت آموزش و پرورش و کار.

آن را نیز تلاش برای توسعه راه حل های پایدار برای افزایش دسترسی به کیفیت آموزش و پرورش فراگیر برای کودکان معلول و به ویژه دختران و خواستار سریعتر حرکت می کند تا اطمینان حاصل شود تمام ساختمان های عمومی در دسترس هستند با ایجاد رمپ و ساخت توالت و امکانات دیگر در دسترس است.

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de