غلات منبع انرژی و مواد معدنی هستند

به گزارش دیولافوا، دکانهای عطاری و بقالی به رقابت جدی با میوهفروشان میپرداختند (ص 260). در این دوران، پوشاک رایج عطاران، مانند دیگر پیشهورانی چون بقالها و سبزیفروشها، لباسی بود از متقال مشکی یا سرمهای با شالی پهن که به کمر میبستند. وی با بیان این مطلب که عطاریها به هیچ عنوان حق دخالت در امور پزشکی و دارويي ندارند گفت: عطاريها حق ارايه مشاوره به مراجعان حتي در حيطه طب سنتي و در موضوعاتي مانند لاغري، ترک اعتياد يا هر مساله ديگري را ندارند.

به گفته وی کرم های دست ساز پوستی، داروها و معجون های غیرمجاز برای درمان چاقي و لاغري، تقويت قواي جنسي و ترک اعتياد از بيشترين اقلام کشف شده غير مجاز در چهار ماه نخست سال ۹۸ بوده است. سرهنگ جلیل موقوفهای در اینباره گفت: در راستای اجرای طرح مبارزه با توزیع داروهای قاچاق و غیر مجاز در سطح کلانتریهای شهر تهران، ماموران کلانتری ترمینال غرب از فروش داروهای غیرمجاز از سوی یک واحد عطاری در غرب تهران با خبر شده و رسیدگی به موضوع را در دستور کار خود قرار دادند که در جریان آن مشخص شد گزارش واصله صحیح است.

وی در ادامه افزود: در بازرسی های صورت گرفته در چهار ماه نخست سال ۹۸ در شهرستان جهرم، ۱۹۲ کالای دست ساز تقلبی و غیر مجاز و ۱۰۰ قلم کالاي تاريخ گذشته کشف و ضبط شده است. وی تاکید کرد: فروش فرآورده گیاهی و دارویی در عطاري ها ممنوع و وجود اين فرآوردهها نشان از فعاليت غيرمجاز عطاري ها است. معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی جهرم بیان کرد: اکنون در شهرستان جهرم ۶۱ عطاری وجود دارد و عطاری ها می بایست پروانه کسب خود را در معرض ديد عموم قرار دهند.

وی با اشاره به نظارت بر عطاری ها در شهرستان جهرم گفت: بازدید از عطاری ها به طور معمول توسط کارشناسان اداره نظارت بر فرآورده های طبیعي، سنتي و مکمل معاونت غذا و دارو دانشگاه صورت مي پذيرد و در کنار آن بر حسب مورد بازديدهاي مشترک همراه با اداره اماکن، اداره تعزيرات، معاونت بهداشتي و درمان دانشگاه و بازرسين مبارزه با کالاي قاچاق انجام مي شود كه تعداد بازرسي از هر عطاري به طور روتين حداقل چهار بار در سال است. وی گفت: در سطح شهرستان جهرم ۱۰ فروشگاه عرضه مکمل ورزشی و ۳۴ باشگاه ورزشی وجود دارد که بازدید بصورت کلی با هدف عدم تجویز دارو هاي نيروزا و مکمل هاي ورزشي قاچاق و تاريخ گذشته صورت مي پذيرد که اين بازديد ها توسط کارشناسان اداره نظارت بر فرآورده هاي طبيعي به همراه نماينده اداره ورزش و جوانان و نماينده اداره اماكن به صورت مشترك انجام مي عطاری چیذر شود.

در اینجا بیشتر به بررسی وب سایت عطاری غنچه رشت.

ایندکسر