کیف — گرجستان ابراز اعتراض به انتصاب رئیس جمهور سابق میخائیل ساکاشویلی به پست معاون نخست وزیر اوکراین گفت: این حرکت را منفی بر روابط بین دو کشور.

گرجستان نخست وزیر Giorgi Gakharia گفت: در تفلیس در تاریخ 24 آوریل که آن را “کاملا غیر قابل قبول” برای اوکراین به انتصاب به پست بالا یک کسی که محکوم شده است در زبان مادری خود گرجستان است و می خواستم به اتهام سوء استفاده از قدرت.

“اگر چنین تصمیم گیری ساخته شده است ما را به یاد ما سفیر خود را از کیف برای مشاوره حداقل” Gakharia به خبرنگاران گفت.

در کیف اوکراین و نمایندگان مجلس به نمایندگی از حکم بنده از مردم حزب گفت: آنها تقسیم بیش از پیشنهاد دولت به ساکاشویلی پست معاون نخست وزیر مسئول از اصلاحات.

ساکاشویلی که در وقت نیاز به تایید پارلمان اروپا به خبرنگاران گفت که رئیس ولدیمیر Zelenskiy از او خواسته بود تا برای انجام مذاکرات با صندوق بین المللی پول (صندوق بین المللی پول).

اوکراین که به شدت نیاز به وام صندوق بین المللی پول برای تقویت اقتصاد خود را در میان coronavirus همه گیر است که به صورت “ترین مشکل اقتصادی و اجتماعی تست پس از آن برنده استقلال,” او گفت:.

اگر ساکاشویلی انتصاب تایید این امر علامت قابل توجه سیاسی باز گشت برای 52 ساله که در خدمت به عنوان رئیس جمهور گرجستان از سال 2004 تا 2013.

او اعطا تابعیت اوکراین و منصوب به Odesa فرماندار ارسال توسط Zelenskiy را سلف پترو پوروشنکو در 2015.

زمانی که روابط بین پوروشنکو و ساکاشویلی soured بیش اصلاحات و مبارزه با فساد رئیس جمهور اوکراین در سال 2016 اخراج ساکاشویلی از فرماندار پست.

در سال 2017 ساکاشویلی ایجاد حرکت جدید نیروهای حزب مخالف و پوروشنکو با صدور حکمی است که او را محروم از تابعیت اوکراین بود که دوباره توسط Zelenskiy پس از مراسم تحلیف خود در سال گذشته است.

در ضمن در گرجستان ساکاشویلی محکوم شد در سال 2018 به کل از نه سال در زندان به صورت غیابی پس از اینکه به جرم سوء استفاده از قدرت در دو مورد جداگانه.

دادستان همچنین گفت که او می خواست در کشور مادری خود به اتهام اجازه توطئه برای کشتن یک سیاستمدار مخالف که در بریتانیا در سال 2008.

ساکاشویلی با رد همه اتهامات با انگیزه های سیاسی.

با گزارش Ukrayinska پراودا UNIAN, اینترفاکس, dpa و AP

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.rushrtco.detny.im