زمانی که Dilshod Nurmatov خود را در سمت چپ صفحه اصلی در روسیه به پرداخت “سفر کوتاه” به پدر و مادر سالمند در تاجیکستان در ماه مارس تاجیک مهاجر کارگر تا به حال هیچ ایده این آغاز فاجعه و بحران برای او و خانواده اش.

“همسر من به علت تولد در, ممکن است, بنابراین من می خواستم به بازگشت به خانه در روسیه در دو هفته برای کمک به او در آخرین ماه های بارداری” Nurmatov گفت: RFE/RL.

تنها چند روز پس از Nurmatov وارد روستای مادری خود را از Faizbor در تاجیکستان جنوبی جمهوری آذربایجان برای اولین بار روسیه و سپس تاجیکستان مرزهای خود را بسته و لغو پروازهای بین المللی به دلیل بیماری همه گیر کوروناویروس.

در ضمن در مسکو شمال غربی حومه که در آن Nurmatov خانواده مستقر در شهر Khimki همسرش, سلامت آغاز شد و به سرعت در حال بدتر.

“من نمی دانم که چگونه به کمک همسرم. من فقط می خواهم به صحبت در گوشی و دیدن درد و رنج” Nurmatov می گوید.

این زوج سه فرزند — بین سنین 8 و 14 — می شد نگاه کرد و بعد با Nurmatov برادر و برخی از کشورهای همسایه.

Nurmatov التماس کرد با مقامات تاجیک برای کمک به او در بازگشت به روسیه اما با مرزهای بسته و به حالت تعلیق سفر او می گوید: “هیچ کس قادر به کمک کند.”

Nurmatov همسر گلشن به هنگام تولد قبل از موعد مقرر به یک نوزاد پسر در آوریل 21, اما او همچنان در بیمارستان به علت عوارض ناشی از یک بیماری او متحمل شده بود قبل از.

گلشن غم انگیز در بیمارستان درگذشت on May 4 و به خاک سپرده شد در یک Khimki گورستان. Nurmatov شد با ارسال تصویری از مراسم تشییع جنازه بود که با حضور یک تعداد انگشت شماری از بستگان.

“همسر من مرگ آمد و به عنوان یک شوک کامل چرا که او بیمار نیست زمانی که من سمت چپ” Nurmatov می گوید. “من نمی خواهد که سفر در هر نقطه و به حال او شده بیمار است.”

Nurmatov توضیح می دهد که همسر او بود “مبتلا به بیماری های کلیوی در سال گذشته اما نه شدید و حاد بیماری و همه چیز تحت کنترل است.”

تلخ و شیرین مراسم

Nurmatov که دارای مجوز اقامت در روسیه و در نهایت بازگشت به Khimki در مارس 19 با اجازه ویژه ای اعطا شده توسط مقامات روسی با وجود سخت مستند در کشور که به تازگی با تجربه یک انفجار از coronavirus عفونت.

تاجیک مهاجر تنها مسافر در تاجیکستان پرواز هوایی که وارد مسکو برای بازگرداندن بیش از 200 نفر از شهروندان تاجیک از روسیه یک کشور میزبان برای بسیاری از صدها نفر از هزاران نفر از کارگران مهاجر تاجیک.

من نمی دانم که چگونه به کمک همسرم. من فقط صحبت کردن در تلفن و درد و رنج خود را.”

مقامات روسیه ساخته شده یک استثنا اجازه می دهد تا Nurmatov دلیل قانع کننده خود را به وضعیت خانواده گفت: تاجیک سفیر Imomuddin Sattori.

RFE/RL صحبت با Nurmatov دوباره در مارس 24, زمانی که خانواده عزادار شد مارک اولین عید فطر — پایان ماه رمضان — بدون کودکان ،

“من و دختر من Sevara و پسران Sherzod و Ibrohim تا به حال یک وعده غذایی با هم” Nurmatov می گوید.

“این چیزی بود مثل قبل از زمانی که ما جمع شده بودند با دیگر تاجیک خانواده در Khimki برای بزرگ عید جشن. آن را هرگز خواهد بود که دوباره همان [بدون همسرم].”

Nurmatov نیز اشاره لحظات تلخ و شیرین “شادی.”

“فرزندان من گفت که آنها خوشحال بودند و رها به دیدن من وقتی که من آنها را برداشت از بستگان” خانه,” او اضافه شده است. “آنها خوشحال بودند به بازگشت به خانه خود و وسایل.”

Nurmatov نشده و در عین حال دیده می شود او جوانترین پسر محمد Saloh است که انتظار می رود در بیمارستان برای چند روز بیشتر; بازدید کنندگان امکان پذیر نیست. Nurmatov در ضمن لازم است به صرف دو هفته در قرنطینه در خانه با بزرگتر خود کودکان است.

‘حمایت قاطع’

هنگامی که خود را در 5 هفته پسر است و حل و فصل Nurmatov می گوید او در حال برنامه ریزی برای از سرگیری کار خود را به عنوان یک راننده کار گرفت تا پس از آمدن به روسیه برای اولین بار در سال 2003 در سن 19.

مانند بسیاری از خانواده های دیگر در تاجیکستان — یک فقیر آسیای مرکزی کشور حدود 9 میلیون نفر-Nurmatov پدر و مادر وابسته ارسالی از روسیه است.

برادر خود را که در نزدیکی زندگی می کنند باید گفت Nurmatov آنها به مراقبت از کودکان خود را در حالی که او در کار است. بستگان Nurmatov است که هم در Khimki ارائه شده به کمک با مراقبت از کودکان و کارهای خانه.

Nurmatov می گوید: زندگی او را وارونه با این بیماری همه گیر. اما اگر وجود دارد یک پوشش نقره ای در میان خود مصائب در ماه های اخیر آن را “حمایت قاطع” Nurmatov گفت: او از همه — از مقامات دولتی و دیپلمات ها به بستگان و همسایه و غریبه کامل است.

“من سپاسگزار به مسئولان رسانه ها و هر کسی که ساخته شده من بازگشت امکان پذیر است” Nurmatov می گوید. “من خدا را شکر به هر کسی که رسیدن در رسانه های اجتماعی ارائه کمک به حمایت عاطفی است. آن را نگه می دارد تا من.”

بسیاری از تاجیک در روسیه و خارج از کشور پول های اهدایی به کسانی که مراقبت از Nurmatov کودکان در حالی که او در گیر در تاجیکستان.

Nurmatov مصمم به تمرکز بر روی “چیزهای خوب در زندگی” و ارائه به صورت عادی و خوشحال از یک زندگی که ممکن است برای کودکان خود را به عنوان آنها یاد بگیرند برای انطباق با زندگی بدون مادر خود را.

نوشته شده و گزارش شده توسط فرنگیس نجیب الله با گزارش های اضافی توسط RFE/RL تاجیک خبرنگار سرویس Sarvinoz Ruhulloh

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de