قاهره (AP) — ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در مبارزه با ایران حمایت شورشیان حوثی در یمن چهارشنبه اعلام کرد که نیروهای خود را آغاز آتش بس شروع پنج شنبه یک گام است که می تواند راه را هموار برای اولین بار مستقیم مذاکرات صلح بین دو طرف شده اند که در جنگ برای بیش از پنج سال است.

در بیانیه ای انجام شده توسط عربستان سعودی رسمی دولت news agency, یک نظامی عربستان سخنگوی سرهنگ ترکی al-ملکی گفت که آتش بس را طی دو هفته اخیر است که آن را می آید در پاسخ به U. N. تماس برای توقف خصومت میان coronavirus بیماری همه گیر. او گفت که این آتش بس می تواند تمدید شود به هموار کردن راه برای احزاب “به بحث در مورد طرح های پیشنهادی مراحل و مکانیزم پایدار برای آتش بس در یمن … جامع برای راه حل سیاسی در یمن است.”

هیچ واکنش فوری از جزر و یا ایران در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده دولت به این ائتلاف در بیانیه ای.

U. N. دبیر کل آنتونیو اشاره به این حادثه تلخ که برای آتش بس در تمام جهانی درگیری در 23 مارس برای مقابله با ویروس, استقبال اعلام کرد و گفت: “این می تواند کمک به پیشبرد تلاش های صلح به عنوان به خوبی به عنوان پاسخ این کشور به COVID-19 بیماری همه گیر.”

به نام او در ایران دولت است که با حمایت از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و حوثی ها در یمن “به دنبال از طریق تعهد خود را بلافاصله پس از توقف جنگ” و به تعامل با یکدیگر بدون پیش شرط در مذاکرات تسهیل U. N. فرستاده مارتین گریفیتس.

“تنها از طریق گفت و گو خواهد طرفین قادر به توافق بر سر ساز و کاری برای حفظ یک ملت گسترده آتش بس انسانی و اقتصادی اعتماد سازی اقدامات برای کاهش درد و رنج مردم یمن و از سرگیری روند سیاسی برای رسیدن به یک راه حل جامع برای پایان دادن به جنگ” اشاره به این حادثه تلخ در بیانیه ای گفت.

اشاره به این حادثه تلخ گفت: اوایل این ماه که دو طرف درگیر در 11 کشور در حال پاسخ مثبت به درخواست تجدید نظر خود را به صورت جهانی آتش بس برای مقابله با ویروس است. اشاره به این حادثه تلخ گفت: پس از آن که چهره جهان “یک دشمن مشترک — COVID-19” که مراقبت می کند “در مورد ملیت و یا قومیت جناح یا ایمان است.”

سنگین جنگ در یمن بین ائتلاف-حمایت نیروهای دولتی و حوثیها کشته شدن بیش از 270 نفر از 10 روز گذشته مقامات دولتی و رهبران قبیله ای گفت. دو طرف در حال مبارزه برای کلید مرز استان جوف و نفت خیز مرکزی استان مأرب. مقامات صحبت کرد و خواست نامش فاش نشود به این دلیل که آنها مجاز به کوتاهی رسانه ها در حالی که رهبران قبیله ای آیا می خواهید به نقل نام از ترس از اقدامات تلافی جویانه.

شعله ور شدن در جنگ آمد و در یک زمان عربستان سعودی ره موشک هدف قرار داده در پایتخت عربستان در اواخر ماه گذشته. حوثیها غالبا پرتاب موشک در سراسر ایران به مرز عربستان سعودی اما این نادر است که آنها در رسیدن به پایتخت.

جنگ ثابت شده است هزینه ای برای عربستان سعودی و آسیب دیده شده تصویر خود را در خارج از کشور. تماس ها برای صلح آمده میان تلاش و زمان. این کشور درگیر یک جنگ قیمت بیش از قیمت نفت داشتن فشار تولید آن بالاتر به سعی کنید برای گرفتن سهم بازار از روسیه و ایالات متحده است. بین المللی و گروه های حقوق بشر در انتقاد از عربستان سعودی بیش از جنگ و تلفات انسانی. عربستان سعودی نیز مبارزه با شیوع کروناویروس با 2,932 مورد تأیید و 41 مرگ و میر.

ایران که پشت حوثی ها نیز در مواجهه با چالش ها در خانه. به عنوان بدترین آمار کشور در خاورمیانه آن است 67,286 تایید COVID-19 موارد و 3,993 مرگ و میر.

Al-ملکی گفت: آتش بس بود و با هدف “ایجاد اعتماد” بین دو طرف متخاصم و به حمایت سازمان ملل متحد به رهبری ابتکار عمل برای پایان دادن به جنگ.

در بیانیه سازمان ملل فرستاده ویژه یمن استقبال ائتلاف را اعلام کرد و گفت می آید در یک “لحظه بحرانی برای یمن است.”.

“احزاب باید در حال حاضر استفاده از این فرصت و بس بلافاصله همه خصومت با نهایت ضرورت و پیشرفت جامع و پایدار صلح” Griffiths گفت.

یمن و جهان عرب به فقیرترین کشور شده است و ستد و جنگ داخلی پس از سال 2014. که زمانی است که ایران با حمایت از حوثیها در زمان کنترل شمالی کشور از جمله پایتخت از صنعا ، عربستان سعودی رهبری ائتلاف نظامی مداخله علیه حوثی سال بعد از انجام بی امان حملات هوایی و محاصره یمن.

تلاش های گذشته در پایان دادن به درگیری ها متوقف شده است. یک 2018 توافقنامه صلح با میانجیگری U. N. در سوئد منجر به یک نقشه راه برای پایان دادن به جنگ در کلید شهرستان بندر Hodeida آورده اما کمی پیشرفت واقعی. مذاکرات پیشنهاد شده توسط Al-ملکی خواهد بود که برای اولین بار چهره به چهره مذاکرات پس از جنگ آغاز شده است. در علاوه بر این به نمایندگان حوثیها و ایران در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده دولت, al-ملکی گفت: یک نظامی عربستان تیم نیز در حال حاضر.

این درگیری به کشته شدن بیش از 100 ، 000 مردم و ایجاد بدترین بحران انسانی ترک میلیون ها نفر مبتلا به غذا و مراقبت های پزشکی کمبود و سوق دادن کشور به آستانه قحطی.

مقامات در یمن هنوز برای اعلام یک مورد تایید شده از coronavirus اما کارشناسان ترس این ویروس می تواند در نهایت اثبات مرگبار وجود دارد پس از سال از ویرانی جنگ.

___

آسوشیتد پرس نویسنده Ahmed al-Haj در ارومیه به کمک به این گزارش.

کپی رایت © 2020 آسوشیتد پرس. تمام حقوق محفوظ است. این مواد ممکن است منتشر نمی شود, پخش نوشته شده و یا توزیع شود.

tinyurlis.gdv.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im