در کلیساهای کاتولیک بوسنی و هرزگوین و کرواسی با وجود محکومیت گسترده در حال برنامه ریزی برای برگزاری یک توده در 16 ماه مه در سارایوو برای کرواسی pro-همدستان نازی ها و غیر نظامیان کشته شده توسط پارتیزان های کمونیست در پایان جنگ جهانی دوم است.

بزرگداشت معمولا هر برگزار می شود ممکن است در نزدیکی جنوب اتریش شهر Bleiburg شد لغو این سال به دلیل بیماری همه گیر کوروناویروس.

بوسنی و کرواسی کلیساها را در پا و در حال سازماندهی این رویداد تحت نظارت کرواتی پارلمان اروپا که در سال 2016 دوباره به راه افتادند دولت حمایت از بزرگداشت پس از لغو آن در سال 2012 در میان انتقاد که آن را بازسازی نازی-متفقین Ustasha رژیم است.

سارایوو اسقف اعظم Vinko Puljic است که با توجه به برگزاری جرم در کلیسای بوسنی سرمایه است.

هر سه عضو از بوسنی سه جانبه در انتخابات ریاست جمهوری همراه با بسیاری از احزاب سیاسی و سازمان های غیردولتی و همچنین صربی کلیسای ارتدوکس یهودی رهبران آمریکا و اسرائیل سفارتخانه ها را محکوم کرده اند این رویداد است.

اریک نلسون سفیر ایالات متحده بوسنی گفت: RFE/RL در مارس 15 که شد باید “تمرکز بر یاد نمی رویزیونیسم.”

“به خصوص در این سال هنگامی که ما به مناسبت 25 سالگرد پایان جنگ در بوسنی و هرزگوین و 75 سالگرد پایان جنگ جهانی دوم, مهم این است که هر کس به تمرکز بر روی دو ارزشهای دموکراسی — آشتی و گفتگوی ادیان” نلسون گفت.

سفارت آمریکا در بوسنی به نام “در آن سازماندهی Bleiburg بزرگداشت در بوسنی و هرزگوین به خودداری از رویزیونیسم تاریخی و رتروگراد فصاحت و بلاغت است.”

به ساختمان سفارت اسرائیل گفت در توییتر که “دولت اسرائیل می ایستد شرکت و افزایش صدای خود را در برابر همه تلاش رویزیونیسم.”

جنگ در زمان دولت مستقل کرواسی (NDH) کنترل می شود توسط نازی ها حمایت Ustasha شامل بوسنی و بخش هایی از صربستان. این Ustasha مورد آزار و اذیت و کشته شدن صدها نفر از هزاران نفر از صرب یهودیان و ضد نازی کرواسی.

در پایان جنگ Ustasha همراه توسط شهروندان و اسلوونی و صربستان همکاران فرار به سمت اتریش اما نیروهای انگلیسی وجود دارد خودداری کرد و خود را تسلیم.

بوسنی رهبران یهودی یاکوب Finci و بوریس Kozemjakin با ارسال نامه اعتراض به Puljic هشدار داد که این رویداد “به مناسبت…قصابی ما مادران و پدران ما پدربزرگ ما و همه ما هموطنان بی گناه ما کشته فاشیستی NDH.”

در ضمن سیمون ویزنتال مرکز خواست بوسنی دولت به ممنوعیت یادبود جرم است.

تجلیل از “نسل کشی Ustasha دولت (NDH) نه تنها توهین به قربانیان و خانواده های آنها بلکه به همه کسانی که مخالف جنایات Ustasha,” سیمون ویزنتال مرکز در بیانیه ای گفت: در 14 ماه مه.

اسقف اعظم کلیسای ارتدکس صربستان در سارایوو Hrizostom به یاد می آورد که “بیش از 10000 سارایوو ساکنان صرب و یهودیان و کولی ها و دیگر مردم مخالف جنبش Ustasha کشته شدند” در طول جنگ.

“شما در حال برگزاری یک جرم برای کسانی که مرتکب آن جنایات” Hrizostom گفت: در نامه ای به Puljic.

اما کاردینال اتهامات را رد کرد و گفت که دعا برای قربانیان روح نیست که از تصویب خود عمل می کند.

تعداد زیادی از مردم گرفتار و اعدام توسط رهبر کمونیست فرمان یوسیپ بروز تیتو پارتیزان در Bleiburg منطقه مرزی بین اتریش و اسلوونی است که موضوع را به بحث تاریخی اما بسیاری از مورخان مستقل قرار داده و آن را در ده ها هزار نفر.

ضد فاشیستی سازمان های غیر دولتی به نام صلح آمیز مارس در جرم است.

با گزارش خبرگزاری فرانسه و آسوشیتدپرس

tinyurlis.gdclck.ruulvis.net