دیده بان حقوق بشر (HRW) نامیده می شود در ایران به توقف تعقیب کسانی که به صورت مسالمت آمیز اعتراض سپاه’ (سپاه) حمله به یک هواپیمای غیر نظامی و اولیه محرومیت از مسئولیت.

حقوق گروه گفت که از اواخر ماه آوریل ایرانی دادگاه کرده بود محکوم به اعدام 13 نفر از جمله چندین دانش آموزان به زندان محکوم ظاهرا فقط برای شرکت در تظاهرات مسالمت آمیز بیش از 8 ژانویه سقوط اوکراین هواپیمای غیر نظامی که سپاه پاسداران گفت: آن را “اشتباه” به ضرب گلوله به قتل 176 مسافر و خدمه.

این حادثه که منجر به خشم در کشور آمد ساعت پس از ایران تا به حال راه اندازی یک موشک حمله به نیروهای آمریکایی در عراق در پاسخ به ژانویه 3 ترور سپاه قدس, فرمانده, سرلشگر قاسم سلیمانی توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در حمله به بغداد است.

تهران در ابتدا ادعا کرد که این هواپیما سقوط کرده بود اما سپاه اعتراف کرد سه روز پس از فاجعه ای است که اوکراین خطوط هوایی بین المللی پرواز 752 شده بود به ضرب گلوله “ناخواسته” توسط این کشور دفاع هوایی.

مقامات ایرانی گفته اند که 30 نفر دستگیر شدند در ارتباط با تظاهرات و نامشخص تعداد افراد دستگیر شده در ارتباط با سقوط هواپیما.

“مقامات ایرانی به دنبال معمول خود راهکار dodging مسئوليت” مایکل صفحه HRW معاون مدیر بخش خاورمیانه گفت: در مارس 8, بیانیه. “در حالی که به دلیل خودداری از ارائه جزئیات بیشتر در مورد هر گونه تحقیق و تفحص از مجرمیت برای اشتباه مرگبار قضایی مقامات بدون هیچ اتلاف وقتی در محکومیت افرادی که در اعتراض به از دست دادن 176 زندگی می کند.”

ایران گفته است که رییس جمهور مورد بررسی قرار می گیرد اما مقامات به اشتراک گذاشته نمی شود هر گونه اطلاعات از تحقیقات خود را.

خانواده برخی از قربانیان ابراز نگرانی کرده اند که این بیماری همه گیر کوروناویروس است که کاهش هر گونه حرکت به سمت عدالت برای عزیزان خود HRW گفت.

حق گروه گفت: ایران باید انجام شفاف بررسی و همکاری با نهادهای بین المللی.

tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de